Atskleista, kodėl pagimdžiusios moterys keptame kiaušinyje mato besišypsantį veidą

Moterys, tapusios mamomis, dažniau patiria pareidoliją, kai smegenys mano, kad negyvuose daiktuose mato veidus, skelbia livescience.com.
Pusryčiai
Pusryčiai / 123RF.com nuotr.
Temos: 1 Smegenys

Trečiadienį (rugsėjo 13 d.) žurnale „Biology Letters“ paskelbtame naujame tyrime mokslininkai beveik 380 moterų, iš kurių maždaug du penktadaliai buvo nėščios arba gimdžiusios per pastaruosius metus, o likusios nebuvo nėščios, leido susidaryti tam tikrą vaizdą.

„Nustatėme, kad moterys po gimdymo objektus su iliuziniais veidais vertino kaip panašesnius į veidus nei besilaukiančios ir ne nėščios moterys“, – konstatavo pagrindinė tyrimo autorė Jessica Taubert, Kvinslendo universiteto Australijoje psichologė.

J.Taubert ir jos komanda daro prielaidą, kad taip tikriausiai yra dėl to, kad po gimdymo moterims padidėja oksitocino, vadinamo „meilės“ arba „prisiglaudimo“ hormonu, nes jis reguliuoja daugelį organizmo procesų, susijusių su reprodukcija ir socialiniu elgesiu, kiekis.

„Žinoma, kad oksitocinas mažina stresą, gerina nuotaiką ir skatina motinišką elgesį, pavyzdžiui, laktaciją [motinos pieno gamybą ir išsiskyrimą], todėl jis gali prisidėti prie padidėjusio jautrumo matyti veidus daiktuose“, – aiškino J.Taubert Tačiau, kadangi tyrimo metu komanda tiesiogiai nematavo oksitocino kiekio, ji įspėja, kad šiuos skirtumus tarp grupių galėjo lemti ir kiti veiksniai.

Tyrimo autorių teigimu, pareidolija yra dažnas reiškinys, tačiau iki šiol nebuvo žinoma, ar mūsų jautrumas šiam reiškiniui per gyvenimą kinta.

Anksčiau, 2022 m. straipsnyje, J.Taubert ir jos komanda atskleidė, kad įvairaus amžiaus suaugusieji dažniau įžvelgė ne moterų, o vyrų veidus negyvuose daiktuose.

123RF.com nuotr./Namo siena, primenanti veidą
123RF.com nuotr./Namo siena, primenanti veidą

Tuo metu naujajame tyrime dalyvavusioms moterims atsitiktine tvarka buvo parodyta 320 paveikslėlių ir paprašyta juos įvertinti 11 balų skalėje pagal tai, ar gerai jos mato veidą, ar ne. 32 vaizdai buvo su tikrais žmonių veidais, 32 – su objektais be veidų, pavyzdžiui, mėsainio ar kepto kiaušinio nuotrauka, ir 256 – su objektais, kurie atrodė taip, tarsi turėtų veidus.

Moterys lengvai atpažino tikrus žmonių veidus ir neįžvelgė veidų „neveidiniuose“ objektuose. Skirtumas atsirado tik tada, kai jos žiūrėjo į iliuzinius veidus, ir šiuo atveju moterys po gimdymo juos įžvelgė dažniau.

Tam, kad būtų padarytos platesnės išvados, reikia daugiau tyrimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Augalinė mityba gali būti įvairi ir skani: kviečia išbandyti nuo užkandžių iki desertų
Reklama
Tris kartus daugiau nei visa rinka: naujas „Darnu Group“ projektas fiksuoja neregėtus butų pardavimus
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias