Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Bioniniai protezai – svajonė ar realybė?

XXI amžiaus pradžioje sukurti bioniniai protezai iš ateities lūkesčių tapo tikrove. Dabar kiekvienam žmogui, neturinčiam galūnių dėl įgimtos anomalijos arba netekusiam jų nelaimingo atsitikimo metu yra suteikta galimybė susigrąžinti pilnavertišką gyvenimą. Bioniniai protezai neatstoja tikrųjų kūno dalių, bet stipriai palengvina žmonių kasdienybę.
Tobuiausias iki šiol sukurtas protezas DEKA Arm
Tobuiausias iki šiol sukurtas protezas DEKA Arm / dekaresearch.com nuotr.
Temos: 2 Protezai Medicina

„i-LIMB Hand“ – kas tai?

​Naujosios rankos pagalba žmogus gali daryti praktiškai viską: valdyti kiekvieną pirštą kartu ir atskirai, lankstyti delną, paimti norimus daiktus, užsirišti batus ar vairuoti automobilį.

„i-LIMB Hand“ – dirbtinė ranka, kuri pasižymi unikalia ir labai intuityvia valdymo sistema. Jos valdymui naudojami išlikusios žmogaus rankos dalies raumenų elektriniai signalai, kuriuos priima odos paviršiuje pritvirtinti elektrodai. Šioje rankoje yra davikliai, nurodantys, kokį veiksmą norima atlikti.

„Ranka su kūnu sujungta per movą, kurioje esantys elektrodai kontaktuoja tiesiogiai su oda“, – aiškino „Otto Bock Healthcare“ tyrėjas Janosas Kalmaras.

Naujosios rankos pagalba žmogus gali daryti praktiškai viską: valdyti kiekvieną pirštą kartu ir atskirai, lankstyti delną, paimti norimus daiktus, užsirišti batus ar vairuoti automobilį. Yra sukurta netgi tokių protezų, kurie atidarančiam šaldytuvą žmogui leidžia jausti šaltį, karštį bei spaudimą.

Pirmieji pacientai

Beveik visi pacientai, kurie dabar turi bioninį rankos protezą, teigia, jog jaučia didžiulį skirtumą tarp paprasto ir naujojo protezo. Jiems tai leidžia pamiršti patirtas nelaimes ir laiką, praleistą nevaldant galūnės.

„Atlikti elementarius veiksmus su šia dirbtine ranka išmokau vos praėjus valandai po protezo pritvirtinimo. Esminį patogumą sudaro tai, kad galiu valdyti kiekvieną pirštą atskirai“, – teigė vienas iš pirmųjų pacientų Donald’as McKillop’as.

Vieną tokių prietaisų taip pat nešioja ir 25 metų Patrickas Mayrhoferis, į kurį prieš ketverius metus trenkė elektros srovė ir gydytojams nepavyko išsaugoti jo dešiniosios rankos. Tiesa šiam vaikinui prireikė mėnesio laiko, kad naujoji ranka visiškai paklustų. Nepaisant to, dabar jaunuolis gali valgyti naudodamasis įrankiais, važinėti dviračiu bei kopinėti uolomis.

Kompanija „Touch Bionics“

Pirmąjį bioelektroninį rankos protezą su penkiais individualiai valdomais pirštais sukūrė Škotijos kompanija „Touch Bionics“. Šiuo metu ši organizacija yra gerokai pažengusi bioninių protezų srityje. Iškart po pirmojo išradimo, kompanija sukūrė ir dirbtinę odą protezui tam, kad žmonės jaustųsi lyg turėdami tikrąją ranką.

Taip pat yra sukurtas ir dar daugiau galimybių suteikiantis bioninis protezas „i-limb ultra”, apie kurį daugiau galite sužinoti šiame vaizdo įraše:

„Tobulėjant technologijoms, ateis laikas, kai tokie protezai funkcionuos geriau nei tikrosios žmonių galūnės. Galimai matysime sveikas rankas turinčius žmones, kurie norės, kad jų rankas pakeistų kibernetinės technologijos“, – teigia daktaras Benetas Fodis iš Oksfordo universiteto.

Tiesa, kad šie bioniniai protezai jau prekyboje. Tačiau, ko gero, visiems suprantama, kad naujas išradimas – brangus, todėl ne kiekvienas žmogus gali sau tai leisti.

„Touch Bionics“ kompanija „i-LIMB“ pardavinėja po 18 tūkst. JAV dolerių. Taigi bent kol kas pagrindinė rinka šių prietaisų yra JAV.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?