Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Būsimi „Nokia“ telefonai galės siųsti kvantiškai užkoduotus tekstus

Kvantinis šifravimas gali būti kito jūsų išmaniojo telefono pasididžiavimas. Pirmasis kišeninio dydžio kriptografinis įrenginys, sukurtas, bendradarbiaujant su suomių kompanija „Nokia“, galės siųsti visiškai saugias žinutes – nors ir reikės prijungti jį prie kvantinės telefono būdelės.
Telefonas „Nokia Lumia 1020“
Telefonas „Nokia“ / „Nokia“ nuotr.

Saugios interneto komunikacijos dažniausiai naudoja viešojo rakto šifravimą, kuris yra gana saugus, tačiau jį iš principo gali išgauti landus šniukštinėtojas ar pakankamai galingas kompiuteris. Naudojant kvantinį raktą, kurio neina nukopijuoti, nesunaikinant originalo, kodą gali padaryti nenulaužiamą. Tačiau kol kas tik bankai ir kitos didelės korporacijos galėjo leisti sau griozdišką ir brangią būtiną įrangą.

Dabar Anthony Laingo iš Bristolio universiteto vadovaujama komanda sumažino kvantinio šifravimo įrenginį, padalindami tradicinę sistemą į dvi dalis. Dideliame „serveryje“, kuris vieną dieną gali būti maždaug alaus dėžės dydžio, būtų sudedami didieji elementai, tokie, kaip lazeris ir atskirų fotonų generatorius.

Serveris siųstų fotonus optiniu kabeliu į mažą prietaisą, kuris gali būti įmontuotas mobiliajame telefone. Prietaisas keičia praeinančių fotonų būseną, taip užšifruodamas žinutę. Pakeisti fotonai optiniu kabeliu grąžinami į serverį.

Tiesiog įkišk

Norėdami visiškai saugiai siųsti žinutę, tiesiog prijungtumėte telefoną. Tai primena naudojimąsi ATM, sako komandos narys Mirko Lobino iš Griffiths universiteto Brisbane, Australijoje. Ją galima panaudoti saugesnėms finansinėms transakcijoms ar jautrių duomenų, pavyzdžiui, sveikatos įrašų, perdavimui.

Benas Buchleris iš Australijos nacionalinio universiteto Kanberoje, sako, kad sumanymas padarys kvantinę kriptografiją praktiškesnę. Jis sako, kad žmonės turėtų ieškoti kažko visiškai saugaus, ypač po to, kai neseniai paaiškėjo, jog JAV Nacionalinio saugumo agentūra galėjo turėti slaptas duris dabartinėje šifravimo technologijoje. Kvantiniams kompiuteriams šmėžuojant horizonte, dabartinis šifravimas gali tapti neveiksmingas.

Lobino sako, kad „Nokia“ susidomėjusi kvantinės technologijos integravimu ir jau užpatentavo sistemą, nors jis nežino, ar sistema bus panaudota komerciniame produkte.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs