Pasaulinės verslo rinkos tyrinėtojas B.Gai po kelių savaičių viešės Lietuvoje. Jis VšĮ „Versli Lietuva organizuojamame renginyje „Silicon Valley comes to the Baltics“ skaitys pranešimą apie pasaulio „startup“ tendencijas.
Renginio organizatoriai šnabždasi, kad šis žmogus į Lietuvą atvyksta ne tik nemokamai dalytis žiniomis su visais norinčiais, bet ir tirti Baltijos šalių rinką. Todėl gali būti, kad jau greitai iš žinomo analitiko išgirsime, ką reikėtų daryti, kad verslas, pradėtas vien nuo idėjos ir kelių grašių kišenėje, būtų sėkmingas mūsų regione.
O kol kas su žinovu kalbamės apie pasaulines „startup“ tendencijas.
– Kokios dažniausiai pasitaikančios pradedančiųjų verslininkų klaidos?
– Mano nuomone, pati didžiausia klaida – nedaryti klaidų. Klaidos neišvengiamos, kai pradedamas naujas verslas. Verslininkai neturėtų bijoti daryti klaidų. Be to, kiekviena klaida yra galimybė įgauti vertingos patirties. Taigi kuo daugiau klaidų padarysite, tuo greičiau būsite pasiruošę valdyti verslą.
Kiekviena klaida yra galimybė įgauti vertingos patirties. Taigi kuo daugiau klaidų padarysite, tuo greičiau būsite pasiruošę valdyti verslą.
– Kurios šalys labiausiai tinka pradėti verslą? Kokiame pasaulio kampelyje geriausiai įsisavinamos beprotiškos idėjos?
– Istoriškai Silicio slėnis (JAV) buvo ir yra pati sėkmingiausia vieta pradėti verslą. Tačiau yra daugybė kitų miestų, kuriuose tampa populiaru atidaryti naują įmonę. Pavyzdžiui, Niujorkas, Londonas, Pekinas ir kiti miestai taip pat labai imlūs „startup‘ams“.
Galbūt atsitiktinumas, tačiau tie miestai, kuriuose palanku pradėti verslą, dažniausiai yra ir tie, kuriuose geriausiai priimamos pačios beprotiškiausios idėjos, tolerantiškai reaguojama į nesėkmes.
Ateinančius aštuonis mėnesius ketinu keliauti aplink pasaulį ir geriau pažinti skirtingas verslo „startup‘ų“ kultūras. Ketinu parengti ataskaitą apie skirtingas naujų verslų ekosistemas.
– Ar galėtume išskirti kelis Jums įdomiausius „startup‘us“?
– Pačius įdomiausius „startup‘us“ priskirčiau vadinamajai „bendro sąnaudų naudojimo“ kategorijai, kai žmonės dalijasi savo nenaudojamais ištekliais su kitais.
Pavyzdžiui, bendrovė „Airbnb“ leidžia nuomuoti savo negyvenamus namus tarsi viešbučio kambarį. Panašios įmonės („Uber“, „Sidecar“, „Lyft“) siūlo išnuomoti savo nenaudojamą automobilį kitiems arba kartais pačiam tapti taksistu.
Aš myliu šiuos „startup‘us“ todėl, kad jie yra ne tik smagūs, bet ir daro pasaulį geresne vieta.
– Kokį patarimą galėtumėte duoti jaunam verslininkui, norinčiam pradėti verslą Baltijos šalių regione?
– Surasti savo stipriausias vietas ir jas išnaudoti.
– Kokių pradinių investicijų pakaktų norint pradėti „startup‘ą“?
– Per pastaruosius penkerius metus smarkiai krito visos verslo infrastruktūros kainos. Šiuo metu norintiems pradėti „startup“ verslą nereikia turėti daug pinigų. Pavyzdžiui, labiausiai gerbiamas pasaulyje „YCombinator“ fondas idėjų įgyvendinimui skiria nuo 14 iki 20 tūkst. dolerių. Tokios sumos visiškai pakanka pradėti verslą programinę įrangą kuriančioms kompanijoms.
VšĮ „Versli Lietuva“ organizuojamas renginys „Silicon Valley Comes to the Baltics“ finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.