Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Curiosity“ užfiksavo Saulės užtemimą Marse

Marsą tyrinėjantis NASA marsaeigis „Curiosity“ užfiksavo iki šiol ryškiausias Saulės užtemimo nuotraukas kaimyninėje planetoje. Nuotraukose matyti, kaip didžiąją dalį Saulės disko uždengia palydovas Fobas.
„Curiosity“ užfiksavo Saulės užtemimą Marse
„Curiosity“ užfiksavo Saulės užtemimą Marse / NASA/JPL-Caltech nuotr.

Šiuos vaizdus marsaeigis užfiksavo rugpjūčio 17 dieną, skelbia Space.com. „Tai įvyko prieš pat Marso vidurdienį, o Fobas tuo metu buvo arčiausiai savo gimtosios planetos, – pastebi su „Curiosity“ dirbantis tyrėjas Markas Lemmonas. – Tai yra pilniausias Saulės užtemimas, kokį galima pamatyti Marse.“

Marsas turi du palydovus – Deimą ir Fobą. Pastarasis yra didesnis (jo skersmuo – apie 22 km), ir nors skrieja vos 6 tūkst. km atstumu nuo planetos, jis nėra pakankamai didelis, kad žiūrint iš Marso užstotų visą Saulės diską. Taigi kaimyninėje planetoje galima pamatyti tik dalinį Saulės užtemimą.

Palyginimui, Mėnulio skersmuo yra 3476 km, o jis skrieja vidutiniškai 384,4 tūkst. km atstumu nuo Žemės.

Mokslininkai mano, kad abu natūralūs Marso palydovai yra asteroidai, kuriuos kadaise „sučiupo“ raudonosios planetos trauka. Fobas planetą apskrieja per maždaug 8 valandas, o Deimas – vidutiniškai per 30 valandų.

Deimo skriejimo greitis didėja, o Fobo – mažėja. Mokslininkų manymu, Marso trauka veikiausiai sunaikins Fobą per artimiausius 10–15 mln. metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai