Darbą atnaujino prostatos vėžio tyrimus atliekanti mobili laboratorija

Po pusantrų metų pertraukos antradienį nuo Seimo rūmų Vilniuje savo kelionę po Lietuvą pradėjo mobili laboratorija, ji vyks į Lietuvos regionus ir ragins vyrus nemokamai atlikti prostatos specifinio antigeno (PSA) bei kitus kraujo tyrimus.
Prostatos vėžys
Prostatos vėžys / Vida Press nuotr.

Mobilioje laboratorijoje bus paimamas kraujo mėginys, vėliau jis bus ištirtas ir žmogus gaus atsakymą apie savo būklę.

„Mūsų laboratorijos dėka daugelis žmonių, kurie gyvena tokiose vietovėse, kur vilniečiai, kauniečiai, klaipėdiečiai gyvenime turbūt niekada nenuvažiuos net grybauti, mūsų autobusėlis geba ten nuvažiuoti, juos surinkti ir patikrinti“, – antradienį per spaudos konferenciją Seime sakė medicininių tyrimų laboratorijos „Medicina practica“ direktorius Svajūnas Barakauskas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Svajūnas Barakauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Svajūnas Barakauskas

Sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Paulius Rakštys tvirtino, kad prostatos vėžys yra viena pagrindinių vyrų mirties priežasčių Lietuvoje tarp onkologinių ligų.

Šita liga užima vieną iš pagrindinių vietų pagal sergamumą onkologinėmis ligomis Lietuvoje, todėl mes skatiname visus aktyviai dalyvauti.

„Šita liga užima vieną iš pagrindinių vietų pagal sergamumą onkologinėmis ligomis Lietuvoje, todėl mes skatiname visus aktyviai dalyvauti, prisidėti prie tokių akcijų. Ir 45 metų vyras jau turėtų susirūpinti ir pradėti save tikrinti, jau nekalbant apie tuos, kuriems yra 50 ir per 60 metų“, – sakė jis.

Projektą „Saugokime vyrus“ vykdo Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija, privati laboratorija „Medicina practica“, finansuoja Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkui Ramūnui Karbauskiui priklausančios įmonės ir bendrovės.

Kaip skelbiama LVŽS interneto svetainėje, visą spalį laboratorija dirbs Šiaulių rajone.

R.Karbauskio teigimu, per metus jo įmonės projektui skiria šimtus tūkstančių eurų.

„Efektyvesnio būdo, kaip taupyti valstybės pinigus negu profilaktiškai tikrinti žmones, konstatuoti jų ligas pirminėse stadijose, sunku būtų ir sugalvoti. Pasirinktas būdas važiuoti į kaimus, į miestelius yra dėl to, kad tas procentas, patikrintų vyrų, jis labai smarkiai didėja. Yra savivaldybių, kurios sugeba tą darbą daryti per laboratorijas, per poliklinikas, bet yra tokių, kurios labai daug šneka, mūsų istorijoje yra buvę, kad mūsų stengiasi net neįleisti, bet bėdų nuo to mažiau nepasidaro“, – antradienį per spaudos konferenciją Seime kalbėjo politikas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Krabauskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Krabauskis

Jo įmonės projektą remia nuo šio pradžios 2011 metais. Nuo tada iki praėjusių metų kovo atlikta daugiau kaip 25 tūkst. PSA tyrimų, iš jų 2726 vyrams nustatytas padidintos PSA reikšmės. Pagal statistiką, pusė žmonių, pas kuriuos aptiktas padidėjęs PSA, serga prostatos vėžiu.

Prasidėjus Seimo rinkimų kampanijai projektas buvo sustabdytas. Jo atnaujinimas, pasak S.Barakausko, užtruko ir dėl to, kad reikėjo pakeisti teisės aktus, jog laboratorijos veikla būtų efektyvesnė.

Projekto vykdytojų teigimu, ši laboratorija tiria ne tik vyrų, bet ir moterų kraują. Patikrinama, ar jos neserga kitomis ligomis.

Pernai nuo prostatos vėžio mirė 561 vyras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos