Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Daugiau kaip pusė Europoje įprastų medžių rūšių gali išnykti

Daugiau kaip pusė Europos endeminių medžių rūšių, tarp jų paprastasis kaštonas, dėl invazinių rūšių, netvarios miško ruošos ir miestų plėtros gali išnykti, penktadienį perspėjo gamtosaugininkai.
Pražydęs kaštonas
Pražydęs kaštonas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Tarptautinė gamtos apsaugos organizacija (IUCN) paskelbė, kad 42 proc. iš 454 Europoje augančių medžių rūšių šiame žemyne gali išnykti.

Išnykimas gresia net 58 proc. Europos endeminių medžių rūšių, nesutinkamų niekur kitur, nurodo IUCN atnaujintame Raudonosios knygos medžių skyriuje.

15 proc. šių rūšių – 66 rūšys – laikomos „grėsmingai nykstančiomis“. Ši kategorija žymi tik vieną žingsnį iki išnykimo.

Ataskaita pasirodė kylant vis didesniam susirūpinimui dėl aplinkos degradacijos visame pasaulyje, pradedant gaisrais Amazonijoje. Gegužę Jungtinės Tautos perspėjo, kad klimato kaita, buveinių nykimas ir kiti veiksniai prie išnykimo ribos stumia milijoną augalų ir gyvūnų rūšių.

IUCN nurodė, kad Europos medžių rūšių padėtis kelia nerimą, ir sakė, kad prie jų nykimo labai prisideda ligos, kenkėjai ir žmonių introdukuoti invaziniai augalai.

„Medžiai yra būtini gyvybei Žemėje, o Europos medžiai su visa savo įvairove yra maisto šaltinis ir namai nesuskaičiuojamai daugybei gyvūnų, tokių kaip paukščiai ir voverės, ir vaidina svarbų ekonominį vaidmenį“, – sakoma IUCN Raudonosios knygos padalinio vadovo Craigo Hiltono-Tayloro pareiškime.

Jis paragino koordinuotai „užtikrinti jų išlikimą“ ir ypač akcentavo būtinybę integruoti nykstančias rūšis į gamtosaugos bei žemėtvarkos planavimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų