Jungtinės Karalystės mokslininkai teigia, kad dėl bendro pasaulinio klimato atšilimo ir ūkininkavimo vabzdžių skaičius visame pasaulyje labai sumažėjo.
Jie ragina apmąstyti kokią grėsmę keliame vabzdžiams, kol kai kurios rūšys neišnyko visiems laikams.
Išsaugojus gamtines buveines, būtų galima užtikrinti, kad gyvybiškai svarbūs vabzdžiai klestėtų.
Pagrindinis tyrėjas daktaras Charlie Outhwaite'as sakė, kad vabzdžių populiacijų nykimas gali būti žalingas ne tik gamtinei aplinkai, bet ir „žmonių sveikatai ir apsirūpinimui maistu, ypač prarandant apdulkintojus“, rašo BBC.
„Mūsų išvados rodo, kad būtina skubiai imtis veiksmų natūralioms buveinėms išsaugoti, sulėtinti intensyvios žemdirbystės plėtrą ir sumažinti išmetamų teršalų kiekį, kad būtų sušvelninta klimato kaita“, – pridūrė jis.
Visame pasaulyje smarkiai mažėjančios vabzdžių populiacijos – vadinamoji „vabzdžių apokalipsė“ – sukėlė visuotinį susirūpinimą.
Tačiau, kaip rašo BBC, moksliniai duomenys rodo nevienareikšmišką vaizdą: kai kurių rūšių vabzdžių populiacija smarkiai mažėja, o kitų išlieka stabili.
Naujausiame tyrime mokslininkai surinko duomenis apie beveik 20 tūkst. vabzdžių rūšių paplitimą, įskaitant bites, skruzdes, drugelius, žiogus ir driežus.
Žurnale „Nature“ paskelbtame tyrime teigiama, kad vietovėse, kuriose intensyviai ūkininkaujama ir kuriose vyksta didelis klimato atšilimas, vabzdžių skaičius sumažėjo 49 proc.
Tačiau mokslininkai teigė, kad yra tam tikros vilties. Tyrime raginama atsisakyti intensyvios -emės ūkio veiklos, auginti įvairesnes kultūras bei išsaugoti natūralias buveines šalia dirbamos žemės.