Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Dešimt svarbiausių technologinių išradimų

Nuo pat protingojo žmogaus (homo sapiens) atsiradimo prieš 200 tūkst. metų, pasaulis regėjo nepaprastą inovacijų progresą. Pradedant primityvias išradimais, kaip ratas ar popierius, baigiant šios dienos technologiniais stebuklais, kurie neandartaliečius priblokštų.
Žmogus dirba su kompiuteriu
Žmogus dirba su kompiuteriu / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Inovacijos keičia tai, kaip gyvename, kaip dirbame ir kaip ilsimės. Kelios dešimtys šiais laikais sukurtų ir išplėtotų technologijų, kurios kadaise tebuvo fantastinė fikcija, dabar yra kasdienio gyvenimo palydovai. Pateikiame dešimt svarbiausių technologinių išradimų.

Mobilusis telefonas

Komunikacija visuomet buvo svarbi – ir kare, ir santykiuose. Šių dienų mobilieji telefonai atrodo daug patikimesnė priemonė už kadaise buvusius laiškus, kuriuos pristatydavo kurjeriai. Progresas šioje srityje yra daugiau nei akivaizdus. „Nielsen“ tyrimai rodo, kad 2011-ųjų pabaigoje kas antras amerikietis turėjo išmanųjį telefoną.

Mikrobangų krosnelė

Nors žmonija išgyveno iki mikrobangų krosnelės pasirodymo trečiajame dešimtmetyje, tačiau jos atsiradimas labai stipriai pakeitė mūsų gyvenimus – jis tapo patogesnis. „Mikrobangės“ ne tik pakeitė valgymo įpročius, bet ir leidžia daug greičiau paruošti maistą. Teliko išnaikinti spragėsių aromatą.

Vietos nustatymo sistema

Vietos nustatymo sistemų (GPS) įrenginiai, kurie gali būti įsigyjami atskirai arba dažnai būna integruoti į kitus technologinius įrenginius, padeda mums nepasiklysti. Tyrimai parodė, kad daugiau nei pusė išmaniųjų telefonų turi integruotą GPS sistemą. Anot britų dienraščio „The Telegraph“, šią inovaciją 1978-aisiais sukūrė JAV kariuomenė.

Asmeninis kompiuteris

Joks „svarbiausių technologinių išradimų“ sąrašas nebus objektyvus, jei į jį nebus įtrauktas asmeninis kompiuteris. Anot „Popular Mechanics“, pirmasis kompiuteris (svoris – 30 tonų) buvo sukurtas 1947 metais. Asmeniniai kompiuteriai išpopuliarėjo aštuntajame dešimtmetyje.

Skaitmeninė muzika

Nors muzika egzistuoja jau tūkstančius metų, tačiau jos „skaitmenizacija“ prasidėjo visai neseniai. Kartu su skaitmeninės muzikos sukūrimu, patobulėjo ir garso kokybė bei muzikos dalijimosi galimybės. Skaitmeninė muzika taip pat mažina išteklių poreikį, ko nebūtų galima pasakyti apie kompaktinius diskus (CD), kasetes ir plokšteles.

Kompiuterinė pelė

Šis išradimas dažniausiai būna įvertintas nepakankamai. Juk iki jo atsiradimo kompiuterį valdyti buvo labai sunku – šimtai nedidelių mygtukų ir slinktukų. Kompiuterinę pelę 1964 metais sukūrė Douglas Engelbartas, Stenfordo tyrimų instituto inžinierius.

Internetas

Palyginus su kitais svarbiais išradimais, tarkim, mikroskopu ar teleskopu, internetas dar tik kūdikystės stadijoje. Nepaisant to, internetas pakeitė daugelio žmonių gyvenimus. Jis sukurtas septintajame dešimtmetyje, o viešai prieinamas tapo dešimtajame dešimtmetyje.

Nuotolinio valdymo pultelis

Kaip ir mikrobangų krosnelių atveju, taip ir be nuotolinio valdymo pultelių žmonija išgyventų be vargo. Tačiau šis daiktas velniškai patogus. Anot mokslo žurnalo „Popular Mechanics“, nuotolinio valdymo pultelis sukurtas 1955 metais. Nors dabar šis išradimas nedaro jokio įspūdžio, tačiau tuomet gebėjimas perjungti kanalus patogiai sėdint ant sofos buvo kažkas nerealaus.

Skaitmeninė kamera

Šiuos įrenginius dievina kiekvienas mėgstantis įamžinti nepakartojamas akimirkas ar asmeninius nuotykius. Kiek daug netektume, jei nebūtų šio įrenginio... Galima sakyti, kad šis įrenginys buvo svarbus ir kitų išradimų atsiradimui, todėl skaitmeninė kamera užima garbingą vietą šiame sąraše.

Vaizdo konferencija

Vėlgi, vaizdo konferencijos galimybė nebeatrodo toks jau svarbus išradimas, vertinant šių dienų technologinius pasiekimus, tačiau toks dalykas prieš šimtą metų buvo aprašomas mokslinės fantastikos knygose. Mes turime galimybę kalbėti akis į akį, nors iš tiesų esame per šimtus ar tūkstančius kilometrų – ir visa tai tik keliais pelės paspaudimais.

Šaltinis: Chron.com.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos