Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Didžiausi apsauginės kaukės trūkumai? Aprasoję akiniai ir paslėpta šypsena

Niekas nematys, kad šypsotės, galbūt aprasos akiniai ir veidas bus šiek tiek šiltesnis - maždaug tiek trūkumų turi paprastos veido kaukės, kurios jau tapo COVID-19 pandemijos simboliu. Jos tikrai netrukdo jūsų kūnui kvėpuoti ir nekuria perdėto saugumo jausmo.
Klausimų dėl kaukių reikalingumo ir efektyvumo kyla toli gražu ne kiekvienam
Klausimų dėl kaukių reikalingumo ir efektyvumo kyla toli gražu ne kiekvienam / „Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Kaukė

„Man su kauke sunku kvėpuoti“, sako dažnas šių paprastų kasdieniškų daiktų nepaprastai ir nekasdieniškai nekenčiantis žmogus. Iš tikrųjų, taip – į kvėpavimą tenka įdėti daugiau pastangų. Tačiau ne tiek jau ir daug – jūsų kūnui deguonies netrūksta. Deguonies koncentracija kraujyje nemažėja netgi dėvint puikiai priglundančią medicininę kaukę.

Dar sakoma, kad kaukės „kuria perdėtą saugumo jausmą“. Esą, kai žmogus užsideda paprastą kaukę, jis pamiršta visas kitas žymiai svarbesnes taisykles. Tai pandemijos pradžioje minėjo ir Pasaulio Sveikatos Organizacija, tačiau tokius faktus gali patvirtinti ar paneigti tik mokslininkai.

Jungtinės Karalystės mokslininkai teigia, kad toks elgesys yra vadinamas rizikos kompensacija. Žmonės yra pripratę prie tam tikro rizikos lygio – jūs kasdien rizikuojate eidami per gatvę. Ir kai rizika staiga išauga, žmogus yra linkęs ją sumažinti tik iki to lygio, prie kurio yra pratęs – mažiau rizikos jam nereikia. Taigi, kai COVID-19 pandemijos akivaizdoje žmonės užsideda kaukes, jie sumažina ligos riziką tiek, kiek jiems pakanka, ir papildomų priemonių nebesiima.

Mokslininkai mano, kad tai nėra tiesa. Jie peržvelgė daugiau nei 20 tyrimų, kuriuose buvo aprašytas žmonių elgesys pandemijos metu. Jie pastebėjo, kad liepti nešioti kaukes žmonės ir toliau tokiu pat dažnumu plaudavosi rankas. Dar daugiau – kai kurie rankas ėmė plautis dar dažniau. Be to, kitame tyrime aprašytas eksperimentas, kurio metu pastebėta, kad žmonės ir toliau laikosi socialinės distancijos, nepriklausomai nuo to, ar kiti žmonės ir jie dėvi kaukes.

Taigi, kaukės nesukelia rizikos kompensacijos fenomeno. Žmonės ir toliau plauna rankas ir laikosi deramo atstumo. Be to, žinodami, kad į kai kurias vietas nepateks be kaukės, jie ten ir neina. Paprastos, pačių pasigamintos kaukės yra pakankamai efektyvios stabdant didesnius lašelius, kuriais virusas ir plinta toliausiai. Jei visi žmonės dėvės kaukes ir laikysis deramo atstumo, viruso plitimo kelių tiesiog bus žymiai mažiau. Be to, reikia nepamiršti ir kitų higienos rekomendacijų – būtinai dažnai plaukite rankas, naudokite dezinfekcinį skystį prie įėjimo į parduotuves, dezinfekuokite parsineštus pirkinius, neskubėkite atidaryti iš užsienio atkeliavusių siuntinių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų