Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Didžiausias organizmo priešas: nustatyta pagrindinė nutukimo priežastis

Fruktozė yra pagrindinė priežastis, kuri skatina nutukimą. Kaip teigiama naujausiose studijoje, ji sužadina norą valgyti riebesnį maistą didesniais kiekiais.
Viršsvoris
Viršsvoris / Shutterstock nuotr.

Kaip rašo „Science Alert“, Kolorado universiteto „Anschutz Medical Campus“ gydytojas Richardas Johnsonas atliko išsamią analizę, kuri rodo, kad siekiant numesti svorio reikėtų mažinti tiek suvartojamų angliavandenių, tiek riebalų kiekį.

Deja, jei jūsų racione yra daug angliavandenių fruktozės, tai nebus taip paprasta.

Fruktozė yra cukraus rūšis, kurios natūraliai galima rasti vaisiuose, pavyzdžiui, oboliuose, bananuose ar apelsinuose.

Nedidelius fruktozės kiekius organizmas taip pat gali pasigaminti iš angliavandenių, pavyzdžiui, gliukozės, ir sūraus maisto.

123RF.com nuotr./Cukraus kubeliai
123RF.com nuotr./Cukraus kubeliai

Į saldiklius, tokius kaip cukrus ir kukurūzų sirupas, dedamas didelis kiekis fruktozės, todėl šio konkretaus cukraus koncentracija mūsų maiste gali greitai padidėti, dažnai mums patiems to nesuvokiant.

R.Johnsonas su kolegomis atliko išsamų visų žinomų nutukimą lemiančių veiksnių tyrimą ir nustatė, kad dėl fruktozės apykaitos organizme sumažėja junginio, vadinamo adenozintrifosfatu (ATP), kuris teikia energiją organizmo ląstelių procesams.

Kai ATP sumažėja iki pakankamai žemo lygio, tai yra signalas jūsų organizmui, kad organizmui reikia daugiau „degalų“. Dėl to žmogus jaučia alkį.

Mokslininkai tai vadina fruktozės išlikimo hipoteze. Tai susieja įvairias teorijas apie nutukimo priežastis, net ir tas, kurios atrodo visiškai nesuderinamos, pavyzdžiui, riebalų vartojimas ir angliavandenių vartojimas.

„Iš esmės visos šios teorijos, kuriose nutukimo epidemijos priežastimi įvardijama daugybė medžiagų apykaitos ir mitybos veiksnių, yra dėlionės dalys, kurias vienija paskutinė detalė – fruktozė. Būtent fruktozė skatina mūsų medžiagų apykaitą pereiti į mažos galios režimą ir prarasti apetito kontrolę, tačiau riebus maistas tampa pagrindiniu kalorijų šaltiniu, skatinančiu svorio augimą“, – sako R.Johnsonas.

Net jei yra daug energijos, sukauptos riebalų pavidalu, fruktozė blokuoja organizmo galimybę panaudoti visas šias atsargas.

Vida Press nuotr./Klevų sirupas
Vida Press nuotr./Klevų sirupas

Kai kuriais atvejais tai yra gerai. Žiemos miegui besiruošiantys lokiai gali išlaikyti riebalų atsargas valgydami vaisius. Tačiau mokslininkai teigia, kad žmonėms saldžių maisto produktų ir gėrimų vartojimas yra kelias į nutukimą.

„Šis evoliucija pagrįstas mechanizmas naudojamas padėti gyvūnams kaupti riebalus, kai prieš numatomą maisto trūkumą dar yra maisto. Nors jis skirtas padėti išgyventi trumpuoju laikotarpiu, šis mechanizmas iš naudingo tampa daugelio šiuolaikinių ligų priežastimi“, – nurodoma studijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai