„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Diskusijos dėl „TikTok“ saugumo netyla: ar bus uždraustas jūsų darbiniame telefone?

Beveik 1,7 mln. lietuvių naudojasi „TikTok“ programėle, rodo praėjusių metų statistikos bendrovės „Statista“ duomenys, tačiau jau artimiausiu metu daugeliui žmonių gali tekti ištrinti savo paskyras populiariame soc. tinkle. Programėle jau draudžiama naudotis įvairių šalių institucijų darbuotojams. Ekspertė įvertino tokio sprendimo galimybes Lietuvoje, rašoma „Bitės Lietuva“ pranešime spaudai.
Tiktok
Tiktok / Asociatyvi nuotr.

„Apie tai, kad į išmanųjį telefoną parsisiųsta „TikTok“ programėlė ar kompiuterio naršyklėje naudojama soc. tinklo platforma renka perteklinę vartotojų informaciją, kalbama jau kuris laikas. Didžiausią susirūpinimą kelia tai, kad minėti duomenys dažniausiai nėra skirti pagerinti vartotojų patirtį. Dar daugiau, yra netgi teigiančių, jog tokie galimai pertekliniai duomenys vėliau gali būti naudojami organizacijos šnipinėjimui ar net kibernetinių nusikaltimų vykdymui“, – pranešime žiniasklaidai sako Eglė Staniulionė, „Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė.

Baimė būti šnipinėjamiems

Kibernetinio saugumo ekspertai jau kuris laikas kalba, jog vaizdo įrašų dalinimosi programėlė „TikTok“ galimai kelia pavojų tiek ja besinaudojančiam žmogui, tiek įmonei ar institucijai, kurioje jis dirba.

„Jau kurį laiką girdimos aršios diskusijos dėl Kinijos vyriausybės ir tariamo duomenų reikalavimo iš šalyje veikiančių bendrovių ar gyventojų vykdomoms žvalgybos operacijoms remti. Soc. tinklą „TikTok“ valdanti bendrovė „ByteDance“ yra registruota būtent Kinijoje, atsižvelgiant į tai, programėlės vartotojų įrenginiuose esanti jautri su organizacijų valdymu ar tiesiogine veikla susijusi informacija, kai kurių teigimu, gali būti nuolatiniame pavojuje“, – sako „Bitės“ žmonių ambasados vadovė.

Ekspertų požiūriu, informacijos nutekinimo pavojus gali kilti net jei „TikTok“ programėle naudojamasi ne darbiniame, o asmeniniame telefone, tačiau abu įrenginiai yra prijungiami prie to paties Wi-Fi tinklo.

Draudimus vertina kaip lengviausią išeitį

Tendencija drausti populiarią programėlę yra aiškiai pastebina užsienio šalių valstybiniame sektoriuje. Dėl pavojaus nutekinti jautrią informaciją savo pavaldiniams naudotis „TikTok“ darbiniuose telefonuose jau uždraudė JAV, Australijos bei Europos Sąjungos institucijos, taip pat Kanados ir Jungtinės Karalystės vyriausybės.

E.Staniulionė pažymi, kad tuo tarpu privataus sektoriaus bendrovės gali pačios rinktis, leisti savo darbuotojams naudotis „TikTok“ darbiniuose telefonuose ar ne.

„Versle vadovaujamės požiūriu, kad dalyko uždraudimas yra lengviausias, tačiau nebūtinai teisingiausias bet kokios problemos sprendimo būdas. Dėl to nedraudžiame darbuotojams naudotis „TikTok“ programėle, o kaip tik padedame jiems tai daryti saugiai“, – sako ekspertė.

Pataria, kaip saugiai naudotis „TikTok“

Norėdami ir toliau saugiai naršyti soc. tinkle „TikTok“, atidžiai peržiūrėkite šiai programėlei suteiktus leidimus savo išmaniajame.

Pravartu programėlėje išjungti personalizuotos reklamos galimybę. Tą padaryti – paprasta: eikite į savo profilio privatumo nustatymus (angl. Privacy), rinkitės saugumo pasirinkimą (angl. Safety), toliau pasirinkite personalizuoti duomenis (angl. Personalise > Data) ir išjunkite mygtuką.

Be to, naudokitės ir naršymui kituose soc. tinkluose tinkančiais patarimais. Pavyzdžiui, neleiskite sinchronizuoti savo „Facebook“, „Instagram“ ir „TikTok“ paskyrų – kitaip jūsų duomenis vienoje iš programėlių galės pasiekti visų trijų soc. tinklų savininkai.

Jeigu priėmėte sprendimą visai ištrinti programėlę, prieš tai verta pasižiūrėti, kokią informaciją apie jus jau yra sukaupęs „TikTok“. Savo profilio nustatymuose spauskite privatumo, toliau personalizavimo ir duomenų pasirinkimus bei rinkitės parsisiųsti jūsų „TikTok“ duomenis jums patogiu formatu (angl. Privacy > Personalise > Data > Download „TikTok“ Data).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs