Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, pranešime spaudai dalinasi patarimais, kaip palaikyti telefono atsparumą kibernetinėms pinklėms.
Užtikrinkite reguliarų programinės įrangos atsinaujinimą
Dažnas programinės įrangos atnaujinimus linkęs nukelti vėlesniam laikui – šie, kaip taisyklė, pasirodo ne laiku ir ne vietoje. Tačiau atnaujinimai reikšmingi ne tik dėl sklandesnio prietaiso veikimo ar atnaujintos vartotojo sąsajos.
Pasibaigę operacinės sistemos atnaujinimai pavojingiausi dėl jūsų duomenų saugumo. Trečiosioms šalims daug lengviau įsilaužti ar nutekinti jūsų telefone esančią informaciją, kadangi šis nėra paruoštas atremti naujausias grėsmes.
Pavyzdžiui, pati naujausia „iOS 14“ šiuo metu veikia su „iPhone 6S“ ir naujesniais modeliais. Pastarųjų savininkai „iOS 15“ jau nebegaus. Savo ruožtu, „Android“ telefonų ciklas dar trumpesnis: „Samsung“ reguliarius atnaujinimus vartotojams žada trejus metus.
„Pamirškite“ slaptažodžius
Dauguma vartotojų visų dažniausiai naudojamų paskyrų slaptažodžius linkę išsaugoti telefone. Tai taupo laiką ir padeda nepamiršti slaptažodžių. Tačiau jeigu norite didesnio duomenų saugumo, šios praktikos vertėtų atsisakyti.
Geriausia išeitis – patikima ir saugi slaptažodžių tvarkyklė. Pavyzdžiui, „Last Pass“ arba „1Password“. Šios slaptažodžių saugyklos veikia kodavimo principu – užšifruotus slaptažodžius saugo internete.
Užsiregistravus sistemoje, įrankis užkoduoja visus jūsų naudojamus slaptažodžius ir padeda sugeneruoti naujus, stiprius, su daugybe skirtingų simbolių.
Jungiantis prie paskyrų, jums prireiks tik vieno pagrindinio slaptažodžio – rakto, kuris atrakins visas jūsų lankomas paskyras.
Patikrinkite programėlių saugumą
Pirmasis patarimas diegiant programėles savo išmaniajame – jas siųskitės tik iš patikimų aplikacijų parduotuvių, pavyzdžiui, „Google Play“ ir „Apple Store“.
Didesnė dalis šiose platformose esančių aplikacijų įprastai yra patikrintos ir atitinka standartinę duomenų apsaugos kokybę. Jos taip pat pateikia informaciją apie tai, kaip renka, saugoja ir kokiais tikslais naudoja jūsų duomenis.
Išsirinkę programėlę, prieš ją įdiegdami, patikrinkite jos ir gamintojo patikimumą internete. Perskaitykite atsiliepimus, interneto paieškoje šalia programėlės ar įmonės pavadinimo įrašykite papildomus raktažodžius „scam“ (liet. apgaulė) arba „data scandal“ (liet. duomenų skandalas) ir pan.
Taip pat kritiškai vertinkite programėlių prašymus prieigai. Jeigu aplikacija paprašo prieigos prie jos funkcijai nesusijusių duomenų, tai gali reikšti, kad programėlę valdo sukčiai. Pavyzdžiui, jeigu kišeninio skaičiuotuvo programa paprašo prieigos prie jūsų kontaktų sąrašo ir vietos, paklauskite savęs – kuo tai susiję su pagrindine aplikacijos funkcija – skaičiavimu?
Patikrinti visų programėlių prieigas galite aplikacijos „Settings“ (liet. Nustatymai) laukelyje suvedę frazę „Privacy“, jeigu naudojatės „iOS“ įrenginiu, arba „Permission manager“ – „Android“ įrenginyje. Atsivėrusiame lange matysite detalią išklotinę ir programėlėms suteiktas prieigas, kurias galėsit pakeisti pagal poreikį.
Prie viešojo „Wi-Fi“ junkitės tiki su VPN
Viešasis „Wi-Fi“ tinklas yra vienas tiesiausių kelių į interneto piratų rankas, todėl jeigu įmanoma, naudokitės tik mobiliuoju internetu. Tačiau jeigu neturite kitos išeities ir prisijungti prie viešo „Wi-Fi“ būtina, ekspertai siūlo jungtis naudojant virtualų privatų tinklą (angl. Virtual Private Network, VPN).
Pastarasis gali apsaugoti jūsų išmaniajame esančius duomenis nuo ilgapirščių, kurie viešąjį tinklą naudoja tam, kad gautų prieigą prie jūsų telefono.
Prisijungus prie VPN, jūsų IP adresas bus užmaskuotas, o siunčiami duomenys užšifruoti. Taip trečiosios šalys negalės stebėti jūsų veiksmų internete. Įrankiu taip pat galima išvengti filtravimo ir cenzūros internete bei pasiekti įvairesnį turinį.
Internete galite rasti ir nemokamų VPN programėlių. Tikėtina, kad pastarosios gali būti sukurtos pačių ilgapirščių. Todėl ekspertai rekomenduoja rinktis oficialius ir patikimus VPN tiekėjus