„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ekspertas paaiškino, kokie pokyčiai kūne prasideda nustojus vartoti alkoholį: daugybė naudų

Dažnas ir gausus alkoholio vartojimas sukuria didelį spaudimą kepenims. Vis dėlto šis organas pasižymi tuo, kad gali pakankamai staigiai atsigauti – bent kelioms savaitėms nutraukus alkoholio vartojimą, kepenys gali atrodyti kaip naujos. Esant rimtesniems kepenų pažeidimams to nebeužteks, tačiau šis paprastas metodas net ir tokiais atvejais sukelia nemažai teigiamų poslinkių, platformoje „The Conversation“ publikuotame straipsnyje rašo Plimuto universiteto Hepatologijos katedros docentas Ashwinas Dhanda.
Alkoholizmas
Alkoholizmas / 123RF.com nuotr.

„Iš pradžių dėl alkoholio kepenys suriebėja. Šie riebalai sukelia kepenų uždegimą. Reaguodamos į tai, kepenys bando išsigydyti, todėl susidaro randinis audinys. Jei tai tęsiasi nekontroliuojamai, visos kepenys gali tapti randų tinklu su mažomis sveikų kepenų salelėmis, išsivystyti kepenų cirozė“, – aiškina mokslininkas.

Vėlyvosios kepenų cirozės stadijos metu, kai kepenys nebeveikia, žmonės gali susirgti gelta, tapti mieguisti ir sutrikę. Laiku nesusirūpinus, ši buklė gali baigtis mirtimi.

Vis dėlto žmonių, sergančių kepenų suriebėjimu, kepenys, vos dviems ar trims savaitėms alkoholio, jų būklė, išvaizda ir funkcionalumas gali radikaliai pagerėti, nurodo A.Dhanda.

„Žmonėms, sergantiems kepenų uždegimu ar turinčių nedidelius randus, net per septynias dienas nuo alkoholio atsisakymo pastebimai sumažėja kepenų riebalų, uždegimo ir randų. Alkoholio vartojimo nutraukimas keliems mėnesiams leidžia kepenims išsigydyti ir grįžti į normalią būseną“, – teigia mokslininkas.

Žinoma, jos negali tapti visiškai šviežios, jei jau buvo smarkiai pažeistos, rašoma „The Conversation“ straipsnyje.

„Jei nustojote gerti ir turite tik suriebėjusias kepenis, jos gali greitai atsistatyti.Jei iš pradžių sirgote kepenų ciroze, nustoję vartoti alkoholį galėsite šiek tiek pasveikti ir pagerinti jų funkciją, tačiau negalėsite panaikinti visos jau padarytos žalos“, – pažymi mokslininkas.

Daug geriantiems asmenims, kurių negalavimai sunkesni – įskaitant ir kepenų nepakankamumą, atsisakius alkoholio keleriems metams, sumažėja tikimybė, kad jų būklė pablogės ir jie mirs.

Shutterstock nuotr./Gelta
Shutterstock nuotr./Gelta

Alkoholio vartojimo atsisakymas taip pat turi teigiamą poveikį miegui, smegenų veiklai ir kraujospūdžiui. Ilgalaikis alkoholio atsisakymas taip pat sumažina kelių rūšių vėžio – įskaitant kepenų, kasos ir gaubtinės žarnos – širdies ligų ir insulto riziką.

Alkoholis nėra vienintelė blogos sveikatos priežastis.Jo atsisakymas turi daug naudos sveikatai, tačiau tai nėra panacėja. Į alkoholio atsisakymą arba saikingą jo vartojimą reikėtų žiūrėti kaip į sveiko gyvenimo būdo, įskaitant subalansuotą mitybą ir reguliarius fizinius pratimus, dalį, pažymi mokslininkas.

Būtina prisiminti, kad daug geriantys žmonės gali būti fiziškai priklausomi nuo alkoholio ir staigus alkoholio vartojimo nutraukimas gali sukelti alkoholio abstinencijos sindromą.

Šio sindromo simptomai yra individualūs ir gali pasireikšti labai skirtingai. Jei forma lengva, sindromas sukelia drebulį ir prakaitavimą.

Tačiau jei atvejis sunkus, ji gali sukelti haliucinacijas, priepuolius ir net mirtį. Tam tikrais atvejais gydytojas gali rekomenduoti arba pacientas gali pats pasirinkti nutraukti alkoholio vartojimą vartodamas medikamentus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs