Ekspertė: moterys gali užpildyti IT sektoriaus spragas

Niekam ne paslaptis, jog technologijų sektorius auga taip sparčiai, kad specialistai graibstomi vos pakilę iš universitetų, kolegijų, o kartais net ir mokyklų suolų. Tačiau moterys šioje srityje vis dar vertinamos mažiau.
Lina Adomonienė
Lina Adomonienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Dar mokantis programavimo, susidurdavau su skeptišku dėstytojų požiūriu. Dalyvaujant konferencijose esu patekusi į įvairias situacijas, kurios kartais net priminė anekdotines, kai organizatoriai galvodavo, kad ne čia pataikiau, nes būdavau viena tarp vyrų. Dabar, dirbdama „Ignitis grupės“ IT sistemų valdymo skyriaus vadove, jaučiuosi atėjusi būtent ten, kur turėjau ir manau, kad moterys gali padėti ženkliai atliepti didžiulį specialistų poreikį rinkoje.

Moterys linkusios į perfekcionizmą

Technologijų srityje moterys dažnai matomos tik kaip analitikės, o programavimas, IT architektūra – vyrų sritis. Tačiau vienos priežasties kodėl moterys dažnai nuvertinamos nustatyti neįmanoma. Taip, kartais jas nuvertina vadovai, tačiau dažniau pačios moterys nuvertina save. Jos yra linkusios viską iškart padaryti gerai, o jeigu nepavyksta užduoties atlikti iš pirmo karto, pastabas priimti būna itin sunku.

Žinoma, tinkamai ištransliuoti kritiką – didžiulis iššūkis. Tačiau ne ką mažesnis ir ją priimti. Dirbdama technologijų srityje pastebėjau, kad moterys labai dažnai linkusios sureikšminti nesėkmes ir jeigu jų pasiūlyti sprendimai nesulaukia palaikymo, jos iš karto pradeda abejoti savo kompetencijomis.

Deja, bet net ir bendrai Lietuvoje grįžtamasis ryšys vis dar priimamas labai asmeniškai, mums trūksta konstruktyvios kritikos kultūros. Mano nuomone, kritiką visuomet reikia priimti drąsiai, kaip paskatinimą ieškoti kitų užduočių sprendimo būdų ir galimybę tobulinti savo įgūdžius. Nėra vieno atsakymo kodėl turime tokią situaciją, visi pirmiausia esame žmonės, o tik po to vyrai ar moterys, todėl tai labiausiai susiję su asmeninėmis savybėmis.

Savo skyriuje puoselėju grįžtamojo ryšio kultūrą ir skatinu savo komandą, kad jie ne tik mokėtų teigiamai išsakyti kritiką, bet ir tinkamai ją priimtų. Energetika stereotipiškai taip pat laikoma vyriška sritimi, tačiau prisijungus matau, kad lyčių skirtumų čia visiškai nėra. Stengiuosi padrąsinti moteris, kad jos drąsiai jungtųsi į tas sritis, kurios joms patinka, palikusios stereotipus už nugaros.

Arno Strumilos / 15min nuotr./„Ignitis grupė"
Arno Strumilos / 15min nuotr./„Ignitis grupė"

Moterų jautrumą grįžtamajam ryšiui patvirtina ir pasauliniai tyrimai. Vieno tokių tyrimų metu buvo net keletą mėnesių stebima, kaip keičiasi studentų savęs vertinimas sulaukus grįžtamojo ryšio iš kolegų. Studentai dirbo grupėmis ir vertino savo bei vienas kito įgūdžius penkiabalėje sistemoje. Moterys į kritiką reagavo daug jautriau ir greičiau. Tyrimas atskleidė, kad kitų nuomonė moterų savivertei turi didesnę įtaką nei vyrų.

Panašių tyrimų yra ir daugiau, pavyzdžiui, vertinant tose pačiose vadovaujančiose pozicijose dirbančių kolegų darbą kito tyrimo metu pastebėta, jog pastabos, duodamos moterims skiriasi nuo duodamų vyrams. Pastariesiems dažniau patariama žvelgti plačiai, imtis veiksmų, parodyti stipriąsias savo puses, pasitikėjimą savimi ir siekti aukštesnių pozicijų. Tuo tarpu moterims patariama susiimti ir nesipriešinti biuro politikai, susitelkti į užduočių atlikimą ir labiau pasitikėti savimi.

Manau, kad iš dalies moterų jautrumas susijęs su prigimtinėmis savybėmis, tačiau labiausiai jį lemia spaudimas iš aplinkos. Tai ypač jaučiame technologijų srityje, kurioje moterys vis dar jaučiasi svetimos ir neretai yra vertinamos kitaip nei vyrai, todėl į kritiką reaguoja jautriai, tačiau jas nuvertinti – didelė klaida, nes būtent šios savybės daro moteris geresnėmis vadovėmis.

Moterys: empatiškos ir atviros

Dažnai pajuokauju, kad programuotojai yra jautrios, meniškos sielos. Technologijų srityje dominuoja vyrai, kurie į viską žiūri iš techninės pusės. Dėl to neretai atsiranda įtampa, nesusikalbėjimas. Technologijose, kaip ir bet kurioje kitoje srityje, neužtenka vien sutvarkyti techninių procesų. Labai svarbu dalintis idėjomis ir tinkamai iškomunikuoti klaidas bei sprendimus. O būtent čia labai praverčia moterų dominuojančios savybės. Moterys vadovės IT srityje geba puikiai vertėjauti tarp kolegų ir užtikrinti ne tik kokybišką užduočių atlikimą, bet ir puikų mikroklimatą.

123RF.com nuotr./Programavimas
123RF.com nuotr./Programavimas

Pastebėjau, kad moterys plėtros vadovės, programuotojos ar analitikės, klaidų sprendimus siūlo aiškiau nei vyrai. Jos nuosekliai papasakoja kokia klaida įvyko, kokios jos priežastys ir ką planuoja keisti. Vyrai labiau linkę greitai surasti sprendimą ir tyliai ištaisyti klaidą. Gebėjimas iškomunikuoti problemas ir jų sprendimus – svarbi savybė, kurią lavinti yra kiekvieno vadovo tiesioginė pareiga.

Vadovas turi pažinoti savo komandą, rodyti darbuotojams asmeninį dėmesį, valdyti procesus, žinoti kokias užduotis kuriems komandos nariams reikia skirti, kad jie jaustųsi gerai. Vadovams vyrams, sunkiau atsiverti, parodyti dėmesį kitam žmogui ar paguosti kolegą. Šias savybes nulemia ne tik lytis, tačiau daugybė moterų, kurios dirba IT srityje, pasižymi tokia empatija ir tuo išsiskiria iš vis dar gana vyriškos komandos.

Niekam ne paslaptis, kad šioje srityje neretai dirba tylesnės, mažiau į socializaciją linkusios asmenybės. Darbuotojai dažnai pasineria į techninius procesus, vengia megzti kontaktus su kolegomis ir apsiriboja darbu. Tokia darbo aplinka ilgainiui pradeda slėgti, darbuotojai jaučiasi užstrigę rutinoje ir galiausiai pradeda ieškoti naujų galimybių. Už tai tiesiogiai atsakingi vadovai. Tai – viena didžiausių technologijų sektoriaus spragų Lietuvoje ir esu tikra, kad moterys gali ženkliai prisidėti prie tos spragos užpildymo.

Situaciją patvirtina ir įvairūs tarptautiniai tyrimai. Praeitą vasarą, kai pasaulis išgyveno pirmąją koronaviruso bangą, verslo vadybos guru Tom Peters, teigė, kad moterys lyderės su pandemija susitvarkė žymiai geriau nei vyrai, o to pagrindine priežastimi įvardino moterų gebėjimą suprasti ir skirti dėmesį kitam žmogui. „Forbes“ publikacijoje buvo pateikti įvairių tyrimų rezultatai, kurie patvirtina, kad statistiškai moterys empatiškesnės ir linkusios labiau išklausyti bei suprasti kitų žmonių jausmus. Straipsnyje empatija įvardinama pagrindine kompanijų, kurias valdo moterys, augimo priežastimi.

Empatija ir atvirumas, savybės, kuriomis pasižymi dažna moteris, labai gerai užpildo technologijų sektoriuje atsirandančias spragas. Man tai įrodo ir kasdien primena mano komanda ir čia dirbančios moterys. Esu tikra, kad moterų vadovių daugės, o jų rezultatai pakeis įsisenėjusias nuostatas, kad IT sektoriuje joms ne vieta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų