Europa modernizuoja savo pajėgas – nuo šiol oro erdves saugos F-35 naikintuvai

Penktos kartos naikintuvas F-35 įsitvirtina Europoje: Norvegija ir Italija jau gavo pirmuosius modelius ir yra pasiruošę juos panaudoti, o Islandijoje atliekama NATO aljanso narių oro erdvės saugumo rotacija.

Karingųjų vikingų žemė, NATO narė neturinti savo kariuomenės – Islandija. Ten, kaip ir Baltijos šalyse bei Slovėnijoje, oro erdvę rotaciniu būdu saugo kitų NATO valstybių orlaiviai. Tik skirtingai nuo Baltijos oro policijos misijos, kai sąjungininkų kontingentai keičiasi kas tris-keturis mėnesius, Islandijos oro policijos misija yra trumpalaikė, ten šalies vyriausybės prašymu sąjungininkai lankosi Keflaviko aviacijos bazėje maždaug tris kartus per metus ir prabūna apie tris savaites.

Pastaroji tokio tipo misija, kuri vyko šių metų vasarį ir kovą, į Islandiją atvedė karius iš Norvegijos. Šie turėjo galimybę atšiauriomis sąlygomis testuoti keturis savo naujus naikintuvus F-35 Lightning II, jų įgulas, aptarnavimo komandas ir oro erdvės kontrolės operatorių darbą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Naikintuvai F-35
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Naikintuvai F-35

Norvegija – viena iš aštuonių NATO narių, jau dalyvaujančių penktosios kartos multifunkcinių naikintuvų F-35 Lightning II įsigijimo programoje. Pernai šalis gavo 25 naikintuvus, o turėti planuojama 52. Minėtas F-35 modelis laipsniškai tampa perspektyviu NATO aljanso aviacijos platformos pagrindu. Lėktuvai yra vertinami dėl jų pažangumo, kokybės ir kainos santykio.

Projekto postūmis įvyko po to, kai 2018 metais JAV gynybos departamentas skyrė 34 milijardus dolerių 478 skirtingų modifikacijų naikintuvų F-35 įsigijimui. Tokios apimties užsakymas leido sumažinti vieno lėktuvo kainą iki 80 milijonų dolerių. Iš viso Jungtinėse Valstijose karinių oro pajėgų reikmėms planuojama įsigyti beveik 1800 šio tipo lėktuvų, jūrų pėstininkų pajėgoms – 320 lėktuvų, laivynui – beveik 300 lėktuvų.

Italija iš savo planuojamų 90 naujų naikintuvų gavo jau 15, dauguma jų – karinės oro pajėgos. Italijos karinis jūrų laivynas planuoja turėti 15 F-35B. Tai – trumpo arba vertikalaus kilimo ir leidimosi modifikacijos lėktuvai. Jie bus dislokuoti dviejuose Italijos lėktuvnešiuose, pirmiausia – laivyno flagmane „Grafas Cavour“. Šis nuo 2008 metų eksplotuojamas lėktuvnešis šiuo metu yra sraigtasparnių ir atakos lėktuvų „Harrier AV8B“ nešėjas, kaip ir nuo 1985 metų tarnaujantis „Giuseppe Garibaldi“.

„Giuseppe Garibaldi“ netrukus bus atsisakyta, jį laivyne pakeis baigiamas statyti amfibinis desantinis lėktuvnešis „Trieste“. Šis laivas bus ne tik sraigtasparnių ir naujų naikintuvų platforma, bet ir galės gabenti jūrinius desantus – tankų batalioną ir 600 karių. Planuojama, kad visi penkiolika Italijos laivyno F-35B bus priskirti „Grafui Cavour“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Naikintuvas F-35
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Naikintuvas F-35

Šiemet vasarį „Grafas Cavour“ kirto Atlantą ir atvyko į Amerikos laivyno bazę Norfolke. Šiame regione jūroje, dalyvaujant dviems Amerikos laivyno naikintuvams F-35B, buvo visomis oro ir paros sąlygomis testuojama lėktuvnešio ir naujojo tipo naikintuvų sąveika. Atlikta daugiau kaip 120 vertikalių nusileidimų, bei vertikalių pakilimų. Pratybų metu buvo sertifikuoti daugiau kaip 800 Italijos jūrininkų ir aviatorių, kurie ateityje tarnaus su itališkais F-35B.

2024 metais lėktuvnešis „Grafas Cavour“ su naujaisiais orlaiviais turi pasiekti pirminius operacinius pajėgumus. Naująjį amfibinį desantinį lėktuvnešį „Trieste“ taip pat ketinama parengti priimti F-35B. O senasis „Giuseppe Garibaldi“ gali būti parengtas savo naujajai karjerai – būti Italijos kosminių raketų paleidimo platforma Atlanto vandenyno pusiaujo regionuose. O Italijos laivyne liks du modernūs lėktuvnešiai, pajėgūs veikti ne tik Viduržemio jūroje, bet ir vandenynuose. Tai didelis indėlis į bendrą NATO ekspedicinių pajėgumų kūrimą.

Žiūrėkite visą laidą:

VIDEO: F-35 naikintuvo proveržis Europoje ir žvilgsnis į karinį lėktuvą, kuris bus valdomas rankų judesiais

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų