Lengvas, greitas, patvarus ir ištvermingas – toks turėtų būti tikras „ultrabook“ klasės kompiuteris. Tuo jie skiriasi nuo įprastinių nešiojamųjų kompiuterių, kurie (pagal idėją) turėtų būti galingesni, bet sunkesni ir ne tokie ištvermingi.
„Folio 13“ atitinka šiuos reikalavimus, bandydamas įsisprausti į viduriuką tarp pigiausio ir galingiausio.
Išvaizda ir naudojimas
Pradėkime nuo buitinių reikalų. „Folio 13“ sveria maždaug pusantro kilogramo, taigi jis nėra sunkus, bet lyginant su kitais „ultrabook“ klasės kompiuteriais – ir ne pats lengviausias. Nėra jis ir pats ploniausias (1,8 cm). Visgi keliolika gramų ar vienas-kitas milimetras esmės nekeičia: kompiuteris tilps į nedidelę kuprinę ar rankinę ir nespaus pečių nešiojant, ar kojų, jei dirbsite pasidėję jį ant kelių.
Dar vienas svarbus faktorius parduodant kompiuterį verslininkui yra jo išvaizda ir gamyboje naudotos detalės. Kompiuterio dizainas išties malonus akiai, o šlifuotas aliuminis suteikia solidumo. Tačiau HP sprendimas dalį korpuso gaminti iš plastmasės, o ne vientiso aliuminio lydinio, kiek stebina. Juk tokį kompiuterį darbui perkantys verslininkai nelaikys jo ant stalo, o nešiosis (kitu atveju nepirktų „ultrabook“), taigi yra smūgių ar kritimo tikimybė. Ir net pati geriausia plastmasė tvirtumu neprilygs metalui.
Šiek tiek sutaupyta ir ekranui. Jo įstrižainė yra 13,3 colio (vienas iš „ultrabook“ standartų), o raiška siekia 1366 x 768 tšk. (pakankama, bet ne pati didžiausia, tarkim, „Asus UX31“ turi 1600 x 900 tšk. ekraną). Vaizdas ryškus ir kokybiškas, bet kliūna tai, kad vertikalūs ekrano apžvalgos kampai yra mažoki, taigi palenkus ekraną aukštyn ar žemyn spalvos išsikraipo.
Tačiau kompiuteris turi ir keletą malonių smulkmenų, palengvinančių darbą. Tarkime, naudojant šviečiančią klaviatūrą kur kas paprasčiau rašyti tamsoje, o LAN, HDMI ir USB 2.0 bei 3.0 jungtys užtikrina greitą prieigą prie interneto, kokybišką vaizdo įrašų peržiūrą išoriniame ekrane bei papildomų įrenginių palaikymą.
Pati klaviatūra yra standartinė, su tarpais tarp klavišų. Tiesa, vienas keistesnių sprendimų – padidinti valdymo mygtukai „kairėn“ ir „dešinėn“, bet perpus sumažinti „aukštyn“ ir „žemyn“. Įpratus prie trikampio forma išdėliotų mygtukų, naudotis šiais buvo tikras vargas.
„Trackpad“ valdiklis didesnis už standartinį, be fizinių mygtukų. Praktiška ir patogu. Be to, atpažįsta kelis prisilietimus vienu metu, taigi dviem pirštais galima „skrolinti“ puslapį naršyklėje, priartinti ar atitolinti vaizdą ir pan.
Garsiakalbių kokybė aukštesnė už vidutinę, lyginant su nešiojamaisiais kompiuteriais. Bet kokiu atveju, stebuklų tikėtis neverta, juk tai tėra „ultrabook“ kompiuteris.
Techninės detalės
Žinoma, visa tai nėra taip svarbu, kaip kompiuterio pajėgumas.
Bandymams suteiktas modelis turėjo 4 GB operatyviosios atminties ir „Intel Core i5-2467M“ 1,6 GHz taktinio dažnio procesorių, kuris „nešė“ 64 bitų operacinę sistemą „Windows 7 Professional“. Vidinės atmintinės talpa – 128 GB. Žinoma, naudojamas SSD kaupiklis (taigi, jokių besisukančių dalių).
Lyginant su „ultrabook“ klasės kompiuteriais, „Engadget“ duomenimis, „Folio 13“ yra greitesnis už „Acer Aspire S3“ (naudojamas analogiškas procesorius) ir „Toshiba Portege Z835“ (naudojamas 1,4 GHz „Core i3“ procesorius).
Tačiau jis testuose nusileido „Apple Macbook Air“ (1,7 GHz „Core i5“), „Lenovo IdeaPad U300s“ (1,8 GHz „Core i7“) ir „Asus Zenbook UX31“ (1,7 GHz „Core i5“).
Žinoma, tie, kam reikia galios, turėtų pasižvalgyti po greitesnius modelius. Tačiau didelė tikimybė, kad jei renkatės „ultrabook“ kompiuterį, jam neteks dažnai atlikti itin sudėtingų skaičiavimų (pvz., juo nebus dažnai redaguojami vaizdo įrašai, nuotraukos ar žaidžiami žaidimai). Jis veikiausiai bus perkamas kasdieniam darbui, naršymui internete, el. laiškams, socialiniams tinklams, muzikos klausymui, galbūt vaizdo įrašų peržiūrai... O su tokiomis užduotimis „Folio 13“ puikiai susitvarko.
Pagyrimo verta tai, kad kompiuteris pilnai užsikrauna per maždaug 20 sekundžių, o iš „miego“ pabunda per kelias akimirkas.
Dar vienas svarbus aspektas – baterija. HP skelbia, kad „Folio 13“ šešių celių baterija gali atlaikyti net 9 valandas be įkrovimo. Visai gali būti, jei operacinėje sistemoje nustatysite ekonominį režimą. Aš per kelis prisėdimus, žiūrėdamas vaizdo įrašus bei naršydamas internete, bateriją iškroviau per maždaug 7 valandas. Tai – puikus rezultatas „ultrabook“ kompiuteriui. Tiesa, kiek laiko ji veiks taip puikiai nedrįsčiau prognozuoti, kadangi ligšiolinė mano patirtis su nešiojamaisiais kompiuteriais buvo nekokia...
„Folio 13“ kaina Lietuvoje – apie 3,6 tūkst. Lt.