Šių globalių veiksnių įtaka sprendimui dėl vaikų susilaukimo domėjosi Lietuvos socialinių mokslų centro Sociologijos instituto doktorantė Alina Norgėlaitė, atlikusi tyrimą apie netikrumo poveikį gimstamumo sprendimams.
Sociologė sako, kad gimstamumas – sritis, nuo kurios priklauso labai daug visuomenės gyvenimo sričių. Anot jos, jeigu mažėja gimstamumas, keičiasi demografinė struktūra, keičiasi socialinių paslaugų poreikis, tada keičiasi politika.
„Tai yra tarsi visos valstybės pagrindas“, – sako A.Norgėlaitė.
Sociologės teigimu, moderni visuomenė šiandien susiduria su daug globalių veiksnių, kurių negali kontroliuoti. Įvykę globalizacijos procesai lėmė tai, kad šiandienos jaunesnės kartos turi itin daug įvairių galimybių, o jų gausa kelia įtampą.
„Priimti ilgalaikes pasekmes turintį sprendimą šiuo metu jauniems žmonėms nėra lengva. O vaikų susilaukimas būtent yra vienas iš tokių“, – sako sociologė.
Apie tai, kaip karas, pandemija ir klimato kaita lemia žmonių sprendimus dėl vaikų susilaukimo, kiek svarbi lyčių lygybė ir buities darbų pasiskirstymas ir kas yra tas šiuolaikinį žmogų kamuojantis neužtikrintumas – 15min pokalbis su sociologe A.Norgėlaite.