Apsauga per plaučius
Vienoje strategijoje naudojamos modifikuotos bakteriofagų dalelės, dar vadinamos fagų dalelėmis (virusai, kurie užkrečia ir dauginasi bakterijose), kurias galima įkvėpti, kad imuninė sistema būtų apsaugota per plaučius. Pagal kitą metodą švirkščiamos nekenksmingos adenoasocijuotojo viruso fagų dalelės, kurios imuninėse ląstelėse tiesiogiai koduoja apsaugą nuo viruso. Abu metodai sukėlė stiprią antikūnų gamybą graužikams.
JAV nacionalinio mokslo fondo finansuotas tyrimas paskelbtas žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“. „Šis darbas yra puikus pavyzdys, kaip modeliavimas gali padėti suprasti biologinius procesus ir padėti kurti gydymo priemones“, – sakė Wilsonas Franciscas, NSF Molekulinių ir ląstelinių biologinių mokslų skyriaus programų direktorius.
Mokslininkai imitavo kelis epitopus – antigeno molekulių dalis, kurios jungiasi su konkrečiais biologiniais taikiniais. Juos galima įterpti į bakteriofagų dalelių – virusų, kurie užkrečia bakterijas, bet yra saugūs žmonėms ir jau beveik šimtmetį naudojami bakterinėms infekcijoms gydyti – paviršių.
Sumodeliuotos ir sukurtos fagų dalelės turi epitopą, t. y. viruso dalį, prie kurios prisijungia imuninė sistema, iš SARS-CoV-2 smailiojo baltymo, ir nedidelį jungiamąjį peptidą, kuris padeda fagui pereiti iš plaučių į recipiento kraują. Ten patekę jie iš esmės išmoko imuninę sistemą apsisaugoti nuo COVID-19.
Vakcinos su fagais privalumas yra tas, kad vienas spyglio baltymas gali turėti daug epitopų, todėl jas galima lengvai pritaikyti apsaugai nuo COVID-19 variantų.