Kaip rašo tvn24.pl, cituodama „Financial Times“, pasirodė informacija apie vienos vakcinos gerą poveikį senjorams. Dėl amžiaus jie patenka į didžiausios rizikos grupę užsikrėtus COVID-19, kadangi senstančių organizmų imuninė sistema silpnėja. Todėl mokslininkai baiminasi, kad ir atradus tinkamus skiepus jie nebus tokie veiksmingi, o gal ir ne visiškai saugūs šiems vyresnio amžiaus žmonėms.
Tačiau pirmadienį iš Didžiosios Britanijos atkeliavo optimistinė žinia, kad ankstyvieji vakcinos nuo COVID-19 tyrimai, kuriuos vykdo Oksfordo universitetas ir farmacijos magnatė „AstraZeneca“, rodo, jog ši vakcina sukelia stiprų imuninį atsaką vyresnių žmonių organizmuose.
Kol kas labai džiūgauti nereikėtų – nors vyresnių žmonių imuninis atsakas į naują skiepą ir pozityvus, tačiau tai dar nereiškia, kad vakcina šiems asmenims bus saugi ir veiksminga.
„Finacial Times“ cituoja su tyrimų rezultatais susipažinusius asmenis, kurie tvirtina, kad vakcina išlaisvina apsauginius antikūnus ir limfocitus T vyresnio amžiaus žmonių grupėse. Kiek anksčiau jau skelbta, kad ši vakcina sukelia stiprų imuninį atsaką sveikų suaugusių nuo 18 iki 55 metų amžiaus žmonių grupėje bei jį išlaiko bent 56 dienas.
Vis dėlto kol kas labai džiūgauti nereikėtų – nors vyresnių žmonių imuninis atsakas į naują skiepą ir pozityvus, tačiau tai dar nereiškia, kad vakcina šiems asmenims bus saugi ir veiksminga. Tačiau šis signalas suteikia vilties, įsitikinę britų virusologai, tačiau teks sulaukti trečiosios fazės tyrimų pabaigos.
Šiuos paskelbtus rezultatus patvirtina ir „AstraZeneca“ atstovai, teigdami, kad imuninis atsakas tiek tarp vyresnių, tiek tarp jaunesnių žmonių yra panašus, o šalutinis vakcinos poveikis buvo tarp vyresnių silpnesnis ten, kur COVID-19 sergama sunkiau.
Didžiosios Britanijos sveikatos apsaugos sistemos vadovai tikisi, kad masiškai skiepyti bus galima kitų metų pirmą pusmetį, tačiau esą gali būti, kad kai kurios asmenų grupės vakciną gaus anksčiau – dar iki šių metų galo.
Darbai su vadinamąja „oksfordiška vakcina“ prasidėjo sausį. Tikimasi, kad skiepai veiks apie metus.
Praeitą savaitę praneštą, kad šios vakcinos tyrimų metu nuo COVID-19 komplikacijų mirė jaunas gydytojas iš Brazilijos.
Profesorė, Vilniaus universiteto Biotechnologijos instituto, Imunologijos ir ląstelės biologijos skyriaus vedėja Aurelija Žvirblienė sako nesanti tas žmogus, kuris tiki, kad jau netrukus turėsime vakciną, apsaugosiančią nuo COVID-19. Jos manymu, nors tyrimai visame pasaulyje intensyviai vykdomi, bet jeigu skiepytis galėsime kitą rudenį, bus labai gerai.
Plačiau skaitykite čia: Prof. A.Žvirblienė netiki greitu vakcinos nuo COVID-19 atsiradimu: jei turėsime kitą rudenį, bus labai gerai.