Šie šviesą aptinkantys kamuoliai sustoja ir lieka pakibę tamsoje, giliai po žeme – iki 1200 metrų žemiau planetos paviršiaus. Iš viso ant šio laido kabo 36 tokie kamuoliai, vienas nuo kito nutolę per 15 metrų.
Vandenyje, už daugiau kaip 3 kilometrų nuo dantytos pietinės šio Sibiro ežero, kurio gylis – daugiau nei 1,5 kilometro, pakrantės yra 64 tokie laidai, vietoje prilaikomi inkarais ir plūdurais.
Tai – didžiausias tokio tipo teleskopas Šiaurės pusrutulyje, sumontuotas juodosioms skylėms, tolimoms galaktikoms ir sprogusių žvaigždžių liekanoms tyrinėti.
Tyrinėjimai vykdomi ieškant neutrinų – šios kosminės dalelės yra tokios mažytės, kad kiekvieną sekundę kiekvieną iš mūsų persmelkia daugybė trilijonų neutrinų. Mokslininkų manymu, jei tik mes išmoktume perskaityti jų nešamas žinutes, galėtume perprasti visatą ir jos istoriją taip nuodugniai, kaip dar negalime iki galo suvokti.
„Niekada neturėtumėte praleisti progos užduoti gamtai kokių nors klausimų“, – sakė aštuoniasdešimtmetis Rusijos fizikas Grigorijus V.Domogatskis, 40 metų vadovavęs pastangoms sumontuoti šį povandeninį teleskopą.
Patylėjęs jis priduria: „Niekada negali žinoti, koks bus atsakymas“.