Taip, jūs galėjote talpinti failus į „Google Docs“ ar elektroninio pašto dėžutę „GMail“, tačiau failų ir kompiuterio darbalaukio sinchronizavimo sąsajos nebuvimas nei vienos iš šių paslaugų nedarė efektyvia ir pilnaverte.
Tačiau pristačiusi „Google Drive“ kompanija per vieną dieną sugebėjo viską apversti aukštyn kojom. Suteikdama vietos vartotojų failams talpinti, „Google“ kaipmat užsitarnavo palankumą bei tapo viena iš lyderių, siūlančių tokio pobūdžio paslaugas. Todėl šiame straipsnyje apžvelgsiu „Google Drive“ iš vartotojo pusės ir papasakosiu, dėl kurių savybių jau netolimoje ateityje daugelis iš mūsų naudosis būtent šiuo „debesimi“.
Nustatymas
Kaip „Dropbox“ ar „SugarSync“, „Google Drive“ siūlo tiek internetinę, tiek ir darbalaukio sąsaja pagrįstą paslaugos versiją, kurią įdiegti nėra itin sunku. Failo, kurį galima atsisiųsti iš oficialaus puslapio, diegimas truks ne ilgiau kaip 5 minutes, po kurių jūsų darbalaukyje atsiras naujas aplankas. Jūs nedelsiant galėsite pradėti į aplanką kelti norimus failus, kurie automatiškai bus sinchronizuojami su nuotoliniu serveriu („debesimi“) ir pasiekiami iš bet kurio kito kompiuterio, išmaniojo telefono ar planšetinio kompiuterio, ten, kur jums prireiks.
Dar vienas patogus dalykas yra tai, kad, kaip ir kitas „Google“ paslaugas, taip ir „Google Drive“ galima naudoti prisijungus jau ankščiau susikurtu „Google“ vartotojo profiliu.
Nors šiuo metu „Google Drive“ turi tik mobiliajai operacinei sistemai „Android“ skirtą aplikaciją, tačiau kompanijos atstovai teigia, kad artimiausiu metu jos turėtų sulaukti ir „iOS“ vartotojai.
Failų kėlimas ir sinchronizavimas
„Google Drive“ vartotojams suteikia 5 gigabaitus nemokamos vietos jų dokumentams, filmams bei muzikai. Tai įprastas kriterijus šiandieninėms failų sinchronizavimo tarp asmeninių kompiuterių ir serverių paslaugoms.
Viena iš įdomesnių vartotojams naudingų savybių yra platus failų formatų atpažinimas. „Google Drive“ atpažįsta ne tik populiariosios nuotraukų redagavimo programos „Photoshop“ „.psd“ tipo failus, bet ir aukštos raiškos vaizdo failus, kurių dydis gali siekti 10 ar daugiau gigabaitų.
Kaip „Dropbox“, „SkyDrive“ ar „SugarSync“, „Google Drive“ sinchronizuoja failus tarp jūsų kompiuterio darbastalio ir „debesies“. Vos tik įkelsite duomenis į jūsų darbalaukyje esantį „Google Drive“ aplanką, jie netrukus bus matomi ir internetinėje „Drive“ svetainėje. Tas pats galioja ir internete įkeltiems ir/arba sukurtiems aplankams: visas turinys atnaujinamas tiek kompiuteryje, tiek ir svetainėje. Tiesa, čia norėčiau pabrėžti faktą, kad jūsų failai nėra niekam viešai matomi, kol jūs patys to nenorite.
Dingęs internetas netampa didele problema. Visi duomenys, ar jie yra keliami į aplanką kompiuteryje, ar į svetainę internete, yra automatiškai sinchronizuojami vos tik interneto ryšys tampa pasiekiamas.
Paieška
Kaip ir galima tikėtis iš didžiausios internetinės paieškos sistemos, naujausia „Google“ „debesų“ paslauga vartotojams leidžia pateikti itin detalias failų užklausas. Tarkime, jūs įkėlėte elektroninę knygą „.pdf“ formatu į „Google Drive“ ir galite ieškoti net pačios el. knygos tekste esančių žodžių. Tai išties naudinga.
„Google“ taip pat teigia, kad pagal žodžius, įvedamus paieškoje, galima rasti nuotraukų bei tai, kas jose yra vaizduojama. Kaip ten bebūtų, man asmeniškai nepavyko pagal raktažodį rasti tarp savo failų reikiamų fotografijų. Čia ypač tinka Androidpolice.com rašytojo Rono Amadeo šmaikštus pasisakymas, jog „Google Drive“ pavadinime trūksta žodelio „beta“.
Mobilumas
„Google“ iš peties pasistengė su mobiliąja „Android“ aplikacija, skirta naršyti po „Google Drive“ vartotojo turinį. Pagrindiniame aplikacijos puslapyje matomas visų failų bei aplankų sąrašas. „Android“ vartotojai gali ypač patogiai modifikuoti aplikacijos naudojimą pagal savo poreikius, t. y. pasiekti failus net iš pagrindinio telefono lango.
Tiesa, aplikacija turi ir keletą apribojimų. Nors joje galite kurti tekstinius bei „Excel“ dokumentus, tačiau aplikacijos negalėsite panaudoti prezentacijų, iliustracijų ar formų kūrimui. Joje taip pat nėra tokios intuityvios failų formatų atpažinimo sistemos, kokią turi internetinė „Google Drive“ svetainė. Todėl negalėsite atidaryti nei „.psd“, nei aukštos raiškos vaizdo failų.
Kainos ir palyginimas
Kiekvienas naujas „Google Drive“ vartotojas nemokamai gauna 5 gigabaitus duomenims talpinti. Jeigu jums to neužtenka, papildomus 25 gigabaitus galite gauti už 2,49 JAV dolerio per mėnesį arba 29,88 JAV dolerio per metus. Papildomus 100 gigabaitų galite gauti už 4,99 JAV dolerio mėnesinį mokestį arba 59,88 JAV dolerio per metus. Jeigu ir to neužtenka, „Google“ siūlo išskirtinius talpinimo planus, kurių talpa gali siekti nuo 200 gigabaitų iki 16 terabaitų.
„Google Drive“ mokėjimo planai yra ne tokie palankūs vartotojams, kaip „Microsoft SkyDrive“. Pastarojoje 20 gigabaitų galite gauti už 10 JAV dolerių metinį mokestį, 50 gigabaitų – už 25 JAV dolerius, o 100 gigabaitų – už 50 JAV dolerių. Be to, „SkyDrive“ suteikia ir daugiau nemokamos vietos failų talpinimui – 7 gigabaitus.
Viena populiariausių failų sinchronizavimo tarnybų – „Dropbox“ – vartotojams siūlo nemokamus 2 gigabaitus bei po papildomus 500 megabaitų už kiekvieną naują pakviestą vartotoją. Tiesa, juos galėsite kviesti, o tiksliau – gauti už tai atlygį, kol pasieksite 18 gigabaitų ribą. Tuomet jau turėsite mokėti už papildomą vietą savo failams. Pavyzdžiui, 50 papildomų gigabaitų gausite už 9,99 JAV dolerio mėnesinį arba 99 JAV dolerių metinį mokestį, 100 gigabaitų – už 199 JAV dolerių metinį mokestį. Tiesa, mokami planai turi ir dar vieną gerą savybę: už kiekvieną naują pakviestą vartotoją gausite dvigubai daugiau talpos – po 1 gigabaitą, kol pasieksite 32 gigabaitų ribą. Tiems, kam ir to maža, siūlomi 1 terabaito ir didesnių talpų mokėjimo planai.
„SugarSync“ vartotojams siūlo 5 gigabaitus nemokamos vietos jų failams. Už papildomus 4,99 JAV dolerio per mėnesį arba 49,99 JAV dolerio per metus vartotojams suteikiama 30 gigabaitų vietos; 60 gigabaitų – už 9,99 JAV dolerio per mėnesį arba 99,99 JAV dolerio per metus; 100 gigabaitų – už 14,99 JAV dolerio per mėnesį arba 149,99 JAV dolerio per metus. Tai – brangiau nei „Google Drive“ ar „Microsoft SkyDrive“.
Verdiktas
„Google Drive“ vartotojams siūlo ne vien tik eilinę „debesų“ paslaugą. Nors ji dar nėra visiškai išbaigta, tačiau ypač glaudus sąryšis su kitais kompanijos produktais verčia nepraleisti šios paslaugos pro akis. Taip, „SugarSync“ siūlo daugiau nemokamos vietos failams, tačiau pastarosios mokėjimo planai yra gerokai brangesni nei „Drive“. „Google“ paslauga žavi itin paprasta vartotojo sąsaja, todėl jei jūs ieškote kur talpinti, saugoti ir/ar sinchronizuoti savo failus – „Google Drive“ yra vienas iš rimtesnių variantų.