Gyvenimas Tarptautinėje kosminėje stotyje: astronautų darbas ir kasdienybė

Tarptautinė kosminė stotis (TKS) pradėjo veikti 1998 metais, o prie jos statybų ir išlaikymo prisideda 15 valstybių. Kaip ji atrodo šiuo metu, kaip gyvena ir ką joje kiekvieną dieną veikia astronautai? Apie tai pasakoja 33-iosios misijos vadovė Sunita Williams.
Astronautė Sunita Williams rodo Tarptautinės kosminės stoties miegamuosius.
Astronautė Sunita Williams rodo Tarptautinės kosminės stoties miegamuosius. / Kadras iš „YouTube“

Space.com pateikia išskirtinių reportažų ciklą apie TKS kasdienybę.

Pirmajame reportaže S.Williams pademonstruoja kupolą, pro kurį galima stebėti Žemę iš maždaug 340 km aukščio. „Dažnai spėlioju, ties kuria vieta mes skriejame virš Žemės. Ateinu čia ir tiesiog spėlioju. Pabuvus čia kurį laiką, tai galima perprasti. Galiu atskirti skirtingų žemynų dirvą, virš jų skriejančius debesis“, – sako ji.

Moteris taip pat parodo vieną iš TKS treniruoklių (be Žemės traukos dauguma įprastų treniruoklių būtų beprasmiai, taigi šis įrenginys įmantresnis) bei įgulos „spintą“.

VIDEO: ISS Tour: Cupola, Weightlifting and A Closet Module | Video

Toliau moteris aprodo Rusijos segmentą (jis, beje, yra seniausia TKS dalis) ir jame esantį valdymo postą bei erdvėlaivį „Sojuz“, kuriuo grįš į Žemę.

„Čia yra nemažai vietos kroviniams, kurie gabenami į TKS, o vėliau ši vieta užpildoma daiktais kuriuos reikia grąžinti į Žemę, taigi grįžtant jis tarnauja ir kaip šiukšlių konteineris. Leidžiantis erdvėlaivis atsikrato šios dalies ir viskas, kas čia yra, tiesiog sudega atmosferoje. Tokiu būdu mes atsikratome šiek tiek šiukšlių“, – erdvėlaivio prieangyje aiškina S.Williams.

VIDEO: ISS Tour: Russian Segment & Soyuz Spacecraft | Video

Sekanti dalis – Japonijos, Amerikos ir Europos laboratorijos, kuriose astronautai atlieka didžiąją dalį darbų, bei išėjimo į kosmosą liukas.

„Kosminis kostiumas yra gana didelis ir turi savotišką kuprinę. Tai lyg eiti pasivaikščioti su kuprine. Tik ši kuprinė ir kostiumas sveria maždaug 140 kilogramų. Laimei kosmose praktiškai niekas neturi svorio, taigi šio svorio nejauti, – sako S.Williams. – Tokio didelio kostiumo mums reikia, nes ši kuprinė yra svarbiausia dalis – čia yra visas deguonis, anglies dvideginio pašalinimo sistema, taip pat šildymo ir vėsinimo sistemos, kurios užtikrina tinkamą temperatūrą mums būnant atvirame kosmose. Taip pat čia yra kompiuteris, kuris informuoja, jei kostiumui atsiranda kokių nors problemų.“

VIDEO: ISS Tour: Labs, Exercise Bike & Space Suits | Video

Pabaigai – virtuvė, miegamieji (atstojantys ir nedideles astronautų asmenines erdves) bei vonia.

„Žmonės dažnai klausia apie miegą kosmose – ar mes atsigulame lovose. Iš tiesų, ne, kadangi kosmose neturi gulėjimo pojūčio. Tiesiog būni savo miegmaišyje, – lįsdama į gultą pasakoja astronautė. – Gali atrodyti, kad aš dabar stoviu, bet aš galiu apsiversti per galvą ir miegoti. Mano smegenys nejaučia, kad aš esu aukštyn kojom.“

Užsukusi į vonią ji parodo, kaip „naudinga“ kosmose turėti šepetį, kaip išsivalyti dantis bei kaip naudotis tualetu ten, kur nėra traukos (tiksliau, tualetais – priklausomai nuo vizito tikslo, reikia naudoti skirtingus įrenginius).

VIDEO: ISS Tour: Kitchen, Bedrooms & The Latrine | Video

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai