Paskutinė akcijos diena! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Honkongo medikai: kai kuriems COVID-19 persirgusiems žmonėms prasčiau dirba plaučiai

Daliai nuo koronaviruso pasveikusių pacientų nustatyti plaučių pažeidimai, sumažėjęs funkcionalumas. Anot Honkongo medikų, tokiems žmonėms pristinga oro net paėjus šiek tiek sparčiau nei įprastai. Apie tai pranešė laikraštis „The South China Morning Post“.
Plaučiai
Plaučiai / „Fotolia“ nuotr.

Owenas Tsangas Tak-yinas, Honkonge esančios princesės Margaret ligoninės Infekcinių ligų centro direktorius, sakė, kad medikai stebėjo 12 asmenų, kurie pasveiko nuo COVID-19 ir išrašyti iš gydymo įstaigos. 2–3 buvę ligoniai susidūrė su problemomis, kurių anksčiau nepatyrė.

„Jie ima dusti, jeigu kiek greičiau pavaikšto. Kai kurių pacientų plaučių funkcionalumas sumažėjo apie 20–30 proc.“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė O.T.Tak-yinas.

Anot mediko, šių pacientų laukia tolesni tyrimai: bus nustatomas plaučių pajėgumas. Taip pat minėtiems asmenims bus taikoma fizioterapija, kuri turėtų sustiprinti šiuos kvėpavimo organus.

Kai kurių pacientų plaučių funkcionalumas sumažėjo apie 20–30 proc.

Devynių koronavirusu sirgusių Princesės Margaret ligoninės pacientų plaučių nuotraukose pastebėta, kad ant jų susidariusios dėmės, atrodančios kaip apšerkšnijęs stiklas. Manoma, kad tai yra plaučių pažeidimai.

Tačiau O.T.Tak-yino teigimu, dar reikia išsiaiškinti, ar galimos ilgalaikės komplikacijos tiems, kas sirgo koronavirusu. Pavyzdžiui, ar galėtų išsivystyti plaučių fibriozė: kai plaučių audinys sukietėjęs ir dėl to šie organai negali tinkamai funkcionuoti.

Honkonge dirbantis gydytojas kalbėjo, kad iš ligoninės išrašytiems COVID-19 pacientams rekomenduojama atlikti kardiopratimus, pavyzdžiui, plaukti: tai padėtų palaipsniui atstatyti plaučius.

Šeštadienį Lietuvoje užfiksuoti dar 3 koronaviruso atvejai: vienas pacientas gydomas Klaipėdoje, kitas – Vilniuje, trečias – Panevėžyje, Iš viso, šeštadienio duomenimis, COVID-19 nustatytas 9 Lietuvos gyventojų.

COVID-19 lietuvoje nustatytas 9 asmenims:

  • kovo 15 d. vienam asmeniui. Iš Nyderlandų grįžusiam vyrui, kuris gydomas Panevėžyje.
  • kovo 14 d. dviem asmenims. Iš Danijos grįžusiam vyrui, kuris gydomas Klaipėdoje; iš Italijos grįžusiam vyrui, kuris gydomas Vilniuje.
  • kovo 13 d. trim asmenims. Iš Tenerifės grįžusiai moteriai, gydoma Klaipėdoje; iš Italijos grįžusiam vyrui, gydomas Kaune; iš Ispanijos grįžusiai moteriai, gydoma Vilniuje.
  • kovo 10 d. dviem asmenims. Iš Italijos grįžusiai porai, gydomi Kaune.
  • vasario 28 d. vienam asmeniui. Iš Italijos grįžusi moteris buvo gydoma Šiauliuose. Pasveiko kovo 14 d.

Nustačius aštuntą koronaviruso atvejį Lietuvoje, ministrų kabinetas šeštadienį 20 valandą rinkosi į posėdį, kuriame nuspręsta: karantinas skelbiamas pusei mėnesio. Įvedus karantiną, bus uždarytos parduotuvės, išskyrus maisto prekių bei vaistines, užsidarys barai, kavinės, nebus galima išvykti į užsienį. Vyriausybė rekomenduoja nerengti religinių apeigų. Plačiau apie karantiną skaitykite čia.

Svarbiausia, ką reikia žinoti apie saviizoliaciją

  • Saviizoliacija privaloma visiems grįžusiems iš paveiktų teritorijų ar turėjusiems sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju. Jiems reikia 14 dienų likti namuose ir griežtai laikytis žemiau pateiktų taisyklių:
  • sutarti su darbdaviu dėl darbo iš namų, t.y nuotoliniu būdu, arba atostogų (kasmetinių arba nemokamų), nesant galimybės – išduodamas nedarbingumo pažymėjimas. Dėl jo kreiptis ne tiesiogiai einant į polikliniką, bet nuotoliniu būdu;
  • vengti socialinių kontaktų – nesilankyti viešose bei masinio susibūrimo vietose, nevažiuoti viešuoju transportu, nepriimti svečių namuose;
  • su drauge gyvenančiais artimaisiais stengtis išlaikyti saugų atstumą (bent iki 2 metrų), nepamiršti rankų higienos reikalavimų (plovimas su muilu ir vandeniu), dažnai vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas;
  • būtinybės dėvėti medicininę kaukę, jei izoliavimosi laikotarpiu asmuo nejaučia ligos simptomų, nėra. Ji būtina tuo atveju, jei pasireiškia kvėpavimo takų infekcijos simptomai – pavyzdžiui, kosulys, dusulys ir kt.;
  • maistu ir kitais būtinaisiais poreikiais turėtų pasirūpinti šeimos nariai, kuriems nėra taikomos izoliavimo priemonės. Jei tokios galimybės nėra, rekomenduojama maistą užsakyti į namus. Pvz.: užsisakyti prekes per „Barborą“, arba prašyti, kad maisto produktų ar maisto atvežtų draugai arba artimieji ir paliktų prie durų;
  • perkelti visus suplanuotus vizitus pas gydytojus, odontologus ar iš anksto numatytas procedūras, kol nesibaigs saviizoliacijos laikotarpis;
  • tuo metu, jei žmogus nuolat vartoja vaistus, kuriuos jam būtina pratęsti, yra sudaryta galimybė į savo šeimos gydytoją kreiptis nuotoliniu būdu, t.y. be fizinio apsilankymo.
  • Visą šį laiką (14 d.) NVSC specialistai atlieka aktyvų asmens stebėjimą (su stebimu asmeniu susisiekia telefonu, el. paštu ir užrašo sveikatos būklę). Todėl privaloma, kad toks asmuo būtų nuolat pasiekiamas telefonu, el. paštu. Jis privalo kasdien matuotis temperatūrą, stebėti savo sveikatą.
  • Jei atsirastų koronavirusui būdingi simptomai (karščiavimas, kosulys, sunkesnis kvėpavimas), žmogus turėtų nedelsdamas skambinti nemokamu telefonu 1808, pranešti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų nurodymus.
  • Tuo atveju, jei per 14 dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai nepasireiškia, šis asmuo toliau nelaikomas turinčiu susirgimo riziką ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.
  • Asmenims, turėjusiems sąlytį su didelės ar mažos rizikos sąlytį turėjusiais asmenimis, saviizoliacinės priemonės netaikomos. Pvz.: 3 iš 4 šeimos narių keliavo į COVID-19 paveiktą teritoriją, grįžusiems trims – saviizoliacija namuose, o ketvirtajam (nebuvusiam toje teritorijoje), netaikomi saviizoliacijos apribojimai.
  • Už saviizoliacijos nesilaikymą, ypač, jei dėl to buvo užkrėsti kiti asmenys, gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas