Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Astronomai tolimos planetos atmosferoje aptiko vandens garų

Įkaitusi milžiniškos planetos atmosfera mokslininkams padeda įminti planetos formavimosi mįsles. Dar daugiau – šios egzoplanetos tyrinėjimai gali suteikti vertingos informacijos siekiant išsiaiškinti, kaip formavosi mūsų Saulės sistemos planetos.
Milžiniška planeta „HR 8799c“, tankus dujų ir dulkių debesis bei aplink esančios planetos. Iliustruojama, kaip planetinė sistema galėjo atrodyti ankstyvuoju formavimosi laikotarpiu.
Milžiniška planeta „HR 8799c“, tankus dujų ir dulkių debesis bei aplink esančios planetos. Iliustruojama, kaip planetinė sistema galėjo atrodyti ankstyvuoju formavimosi laikotarpiu. / Dunlap Institute for Astronomy & Astrophysics; Mediafarm iliustr.

Astronomams pavyko užfiksuoti maždaug 130 šviesmečių atstumu nuo Žemės nutolusią žvaigždę „HR 8799“ ir aplink ją besisukančias keturias milžiniškas planetas. Ši sistema yra santykinai jauna – jai maždaug 30 milijonų metų. Aplink žvaigždę skriejančių planetų masė yra net iki dešimt kartų didesnė nei Jupiterio. Šios planetos vis dar formuojasi, o tai įgalina mokslininkus atidžiai stebėti ir vertinti šį procesą.

Astronomai dėmesį sutelkė į „HR 8799c“ planetą – dujų milžinę, kuri savo dydžiu net septynis kartus pranoksta Jupiterį. Nuo žvaigždės „HR 8799“ ši planeta yra nutolusi maždaug tokiu atstumu kaip Plutonas nuo Saulės, skelbia Space.com.

„HR 8799c“ planetos atmosferoje astronomams pavyko aptikti vandens garų ir anglies monoksido. Visgi panašu, kad šioje planetoje nėra metano, kuris laikomas vienu iš pagrindinių planetos tinkamumo gyvybei indikatorių. Temperatūra planetos paviršiuje, anot mokslininkų, taip pat yra pernelyg aukšta, kad planetoje galėtų egzistuoti gyvybės formos.

RC-HIA, C. Marois & Keck Observatory nuotr./130 šviesmečių atstumu nuo Žemės nutolusi žvaigždė „HR 8799“ ir aplink ją išsidėliojusios milžiniškos planetos.
RC-HIA, C. Marois & Keck Observatory nuotr./130 šviesmečių atstumu nuo Žemės nutolusi žvaigždė „HR 8799“ ir aplink ją išsidėliojusios milžiniškos planetos.

Mokslininkai, tyrinėdami „HR 8799c“ planetą, naudojo specialių spektrografą „OSIRIS“, esantį Kecko obervatorijoje Havajuose. Ši nuo žvaigždės dideliu atsumu nutolusi planeta yra pakankamai ryški – mokslininkams pirmą kartą pavyko taip detaliai ištirti ne Saulės sistemoje esančios planetos atmosferą.

„Bene svarbausias šio tyrimo rezultatas yra tai, kad pavyko taip nuodugniai ištirti egzoplanetos paviršių, kur kas detaliau, nei pavykdavo iki šiol. Šio tyrimo rezultatai – pirmas esminis žingsnis, siekiant konkrečiai išsiaiškinti, kaip formuojasi planetos“, – teigė tyrimui vadovavęs astronomas Quinnas Konopacky iš Toronto universiteto.

Pasak tyrimui vadovavusio astronomo, planetos „HR 8799c“ branduolio susiformavimo tyrimai gali suteikti itin vertingos informacijos. Mokslininkai linkę manyti, kad planetos Saulės sistemoje formavosi panašiai kaip minėtoji egzoplaneta. Pirmiausia susiformuoja planetos branduolys, o vėliau ir atmosfera.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos