Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Irano auksarankiai meistriukai bandys išpešti didžiausias numušto „Global Hawk“ drono paslaptis

„Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk“ – vienas pažangiausių amerikietiškų karinių dronų. Kad ir koks kietas jis būtų, niekas nėra nepažeidžiamas – Iranas vieną tokį droną numušė praėjusių metų vasarą. Nemažą dalį „Global Hawk“ detalių Iranas susirinko iš Persijos įlankos ir dabar, panašu, bandys atkurti drono technologijas.
JAV bepilotis orlaivis „RQ-4 Global Hawk“
JAV bepilotis orlaivis „RQ-4 Global Hawk“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

2019-ųjų birželį „Global Hawk“ paragavo iš Irano paleistos žemė-oras raketos. Skraidantis robotas, kainuojantis apie 123 milijonus dolerių, krito kaip pašautas paukštis tiesiai į Persijos įlankos vandenis. Dalis drono komponentų nuskendo kone iš karto, kiti dar plūduriavo, laikomi susidariusių oro kišenių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV Kariuomenė publikavo „Global Hawk“ drono numušimo vaizdą
AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV Kariuomenė publikavo „Global Hawk“ drono numušimo vaizdą

Iranas, kuris JAV laiko savo amžina prieše, žinoma, nori patyrinėti „Global Hawk“ iš arčiau. Tačiau numuštas dronas ne šiaip grakščiai nusileido į vandenį – jis subyrėjo į šimtus detalių. Tiesą sakant, tokia galimybė greičiausiai buvo numatyta dar kuriant orlaivį – net ir numuštas dronas turi išsaugoti karines technologines paslaptis. Tačiau, kaip praneša „Forbes“, Iranas jau bando atkurti „Global Hawk“.

Tikslas, žinoma, nėra suremontuoti droną taip, kad „Global Hawk“ vėl skristų. Iraną domina tik orlaivio technologijos. Mažų mažiausiai tai padėtų surasti silpnąsias ginklo vietas, kurias būtų galima išnaudoti ginantis nuo amerikietiškų dronų ateityje. Arba, jei Iranas turėtų tokias technologines galimybes ir šiek tiek ambicijų, dalį tų technologijų būtų galima nukopijuoti kuriant savo droną. Tik JAV sunkiai gali patikėti, kad Islamo revoliucijos gvardijos laivynas iš tikrųjų išsižvejojo ką nors svarbaus iš Persijos įlankos.

„Scanpix“/AP nuotr./Iraniečiams JAV – amžinas priešas ir viso blogio šaltinis
„Scanpix“/AP nuotr./Iraniečiams JAV – amžinas priešas ir viso blogio šaltinis

Pirmą kartą visuomenei numušto „Global Hawk“ dalys buvo parodytos dar praėjusių metų rugsėjį. Tačiau tai buvo tik sparnai ir dalis fiuzeliažo. Jutikliai, avionika, kompiuteriai ir kitos svarbios dalys yra per sunkios, kad išsilaikytų ant vandens. Nors Iranas praneša, kad technologiniai mazgai buvo iškelti nuo įlankos dugno, pastebima, kad šios šalies laivynas neturi įrangos tokioms operacijoms.

Tinkamos įrangos turi kitos šalys, kurios taip pat norėtų „Global Hawk“ paslapčių. Pavyzdžiui, Rusija. Tačiau sunku pasakyti, ar Iranas tikrai turi ką nors svarbaus. Irano atstovai teigia, kad jiems pavyko surasti „kodus ir slaptažodžius“, leidžiančius išjungti net už „tūkstančių kilometrų“ esantį droną. Tai labai mažai tikėtina – amerikiečiai teigia, kad jokių kodų ir slaptažodžių apskritai nėra.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Global Hawk“ nėra maži lėktuvėliai
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Global Hawk“ nėra maži lėktuvėliai

Taigi, „Global Hawk“ dalys, dabar tyrinėjamos Irane, greičiausiai ir liko tik propagandos priemone. Kita vertus, JAV pajėgos dabar visada turės svarstyti galimybę, kad Iranas ir jam draugiškos šalys apie „Global Hawk“ žino daugiau, nei žinojo anksčiau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų