Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Išaiškinta, kokia yra į ūkį Kalifornijoje nukritusios kosminės šiukšlės kilmė

Spalio 13 dieną vieno ūkio Kalifornijoje savininkas savo žemėje pastebėjo keistą daiktą. Seną dujų balioną primenantis objektas ūkininkui nesukėlė abejonių – tai yra kosminė šiukšlė. Šį įtarimą paskatino anksčiau matyti ugnies kamuoliai danguje. Prireikė šiek tiek laiko, kol paslaptingas objektas buvo identifikuotas, bet šios žinios neramina.
Kosminė šiukšlė, nukritusi į ūkį Kalifornijoje
Kosminė šiukšlė, nukritusi į ūkį Kalifornijoje / Stopkadras
Temos: 1 Palydovas

Įtarimų, iš kur galėjo atskrieti ši atlieka, buvo įvairių. Vietinė policija abejojo ir ūkininko versija – galbūt tai visai su kosmoso tyrimais nesusijęs daiktas? O galbūt žmogus apie jį apskritai meluoja? Tiesa, pirminė apžiūra vertė tikėti ūkio savininko pasakojimu – keistas objektas buvo apdegęs, viduje turėjo kažkokią izoliacinę medžiagą.

„SpaceX“ pirmoji sulaukė klausimų, tačiau iš karto atmetė bet kokią galimybę, kad daiktas gali būti jų. Kaip kuro bakas jis buvo per mažas, o tai, kad jis yra apdegęs, rodytų, jog jis jau buvo orbitoje. ESA taip pat nurodė, kad daiktas ne jų. ESA raketos visada paleidžiamos taip, kad bet kokios nuolaužos kristų į vandenyną ir ne ant žmonių galvų. Galiausiai paslaptingo daikto kilmė buvo išsiaiškinta.

Tai – „Iridium“ kompanijos ryšių palydovo nuolauža, kadaise buvusi degalų baku. Palydovas buvo iškeltas dar praeito amžiaus pabaigoje, todėl su metais paseno, tapo nebereikalingu ir lėtai sugrįžo į Žemės atmosferą. Kur, aišku, sudegė, kaip ir buvo tikimasi. „Iridium“ palydovų verslu užsiima labai ilgą laiką, tačiau tai yra pirmoji palydovo nuolauža, kurią ši kompanija gali pasiimti ir patyrinėti. Tačiau specialistams šis įvykis kelia nerimą.

Orbitoje – daugybė mažesnių ir didesnių palydovų. Daug jų – visiškai nebefunkcionuojančios kosminės atliekos, keliančios grėsmę veikiančiai įrangai. Neveikiantys palydovai yra tiesiog paliekami orbitoje, kur jie po truputį leidžiasi. Patekę į Žemės atmosferą jie subyra į šipulius ir sudega nuo trinties su oru ir dalelių jame. Todėl į palydovų nukritimą daug dėmesio nekreipiama, jis nėra kontroliuojamas ir gali įvykti virš gyvenamų teritorijų.

VIDEO: SPACE JUNK: Space debris crashes into Central Valley farm

Šįkart tuščias degalų bakas tiesiog rėžėsi į žemę, tačiau kai kosminių šiukšlių tiek daug, kaip galime būti tikri, kad jos tarsi kinetinės bombos nepradės lyti ant mūsų galvų? Ekspertai įžvelgia grėsmę, bet ragina nepanikuoti – juk tai yra išskirtinis atvejis ir, nepaisant ilgų kosmoso tyrinėjimo dešimtmečių, yra žinomas tik vienas patvirtintas atvejis, kuomet į žmogų pataikė kosminė šiukšlė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?