Išaiškinti ozono sluoksnio naikintojai: buvo taip pelninga, kad net nesigaili

JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA) mokslininkams nustačius, kad ozono sluoksnį naikinančio junginio CFC-11 koncentracija atmosferoje mažėja ne taip, kaip žadėjo prognozės, kilo įtarimas, kad kažkas Azijoje neteisėtai gamina pigų ir pramonei patogų, tačiau planetai itin žalingą junginį. Atlikus antžeminį tyrimą išaiškintas ir kaltininkas, rašo „The Guardian“.
Poliuretano putos
Poliuretano putos / 123RF.com nuotr.

Cheminis junginys trichlorofluorometanas (CFC-11) laikantis Monrealio protokolo nuostatų visame pasaulyje uždraustas nuo 2010 metų. Jis aktyviai naikina Žemę nuo ultravioletinės spinduliuotės saugantį ozono sluoksnį, be to, yra stiprios šiltnamio dujos. Gegužės mėnesį pastebėta, kad šio junginio koncentracijos atmosferoje kitimas neatitinka prognozių, tačiau tikslaus šaltinio atmosferos tyrimai nustatyti negalėjo – įmanoma buvo pasakyti tiek, kad naujas dujų šaltinis atsirado kažkur rytinėje Azijos dalyje.

Nevyriausybinė organizacija – Aplinkos apsaugos tyrimų agentūra (EIA) – visai neseniai išsiaiškino, kad CFC-11 naudojimas yra paplitęs Kinijos gamyklose, kurios gamina izoliacines putas. EIA tyrėjai nustatė konkrečias gamyklas, prekiavusias cheminiais junginiais, reikalingais tokių putų gamybai, o tuomet su šių gamyklų atstovais susisiekė ir apsilankė gamybos vietose.

„Mus pribloškė tai, kad iš 21 gamyklos net 18 jų – visos iš Kinijos – patvirtino CFC-11 naudojimą, nors suprato savo veiksmų neteisėtumą ir labai abejingai tai vertino“, – sakė EIA atstovė Avipsa Mahapatra. Be to, įmonių atstovai neslėpė, kad CFC-11 naudojimas jų pramonėje yra labai įprastas dalykas. „Buvo labai akivaizdu. Šių įmonių atstovai kiekvieną kartą sakydavo, kad tą daro visi“, – sakė aplinkosaugininkė.

Kinija yra vienas didžiausių kietųjų poliuretaninių putų gamintojų. EIA apskaičiavo, kad jei iš 3500 mažų ir vidutinio įmonių dauguma naudotų CFC-11, tuomet galima būtų paaiškinti statistinį šių dujų emisijos padidėjimą. Mokslininkų skaičiavimais, nesiimant jokių veiksmų dėl CFC-11 gamybos ozono skylės užsitraukimas užtruktų dešimtmečiu ilgiau nei prognozuojama.

„Nė nenutuokėme, kokiu tikslu kas nors naudotų CFC-11. Na, o dabar turime bent vieną stebinantį atsakymą. Nepaisant mūsų pastangų atsikratyti tokios veiklos, ji tęsiasi“, – sakė NOAA atstovas Steve'as Montzka.

Jis pagyrė EIA ekspertus už jų atliktą tyrimą, bet įspėjo, kad CFC-11 gamyba gali būti vykdoma ir kitais tikslais bei paragino neatmesti tokios tyrimo galimybės. „Jeigu Kinijos teritorijoje bus išspręstas šis konkretus klausimas, norėtume užsitikrinti, kad šiuo sprendimu problema ir užsibaigtų“, – sakė mokslininkas. Papildomi NOAA tyrimai, kuriuos ketinama užbaigti per devynis artimiausius mėnesius, turėtų leisti patikslinti į atmosferą išmetamų CFC-11 dujų kiekį.

EIA išvados buvo pateiktos Kinijos vyriausybei, kuri jau atliko savo patikrinimus ir paėmė mėginius iš kai kurių gamybos vietų. Taip pat informacija perduota Monrealio protokolo laikymąsi stebintiems pareigūnams. Liepos 11 dieną jų suvažiavimo metu bus nuspręsta, kokių tolesnių veiksmų reikia imtis.

„Ši savaitė bus kritinis dialogo, pasiryžimo ir veiksmo laikotarpis, kuomet turės būti užtikrinta, kad visos nelegalios veiklos bus kruopščiai ištirtos ir nedelsiant nutrauktos“, – sakė Jungtinių Tautų organizacijos aplinkosaugos komiteto vadovas Erikas Solheimas.

Poliuretano dujos daugiausiai naudojamos pastatų šiluminiam izoliavimui – jos arba supurškiamos į pastato angas, arba iškart gaminamos kietu plokščių pavidalu. Dėl Kinijos statybų bumo jos šiuo metu yra labai paklausios. Tuo tarpu CFC-11 dujos yra lengvai gaminamos ir gerokai pigesnės už aplinkai nekenksmingą alternatyvą. Vienintelė Kinijoje numatyta bausmė už Monrealio protokolo pažeidimus yra baudos.

„Pelno maržos buvo labai didelės, paklausa buvo milžiniška, o rizika menka. Dėl to šios įmonės taip įžūliai ir užsiėmė tokia veikla, dėl to ir mes manome, kad tokia praktika tapo visuotine“, – sakė A.Mahaptra.

Vienos iš protokolą pažeidusių įmonių – „Aoyang Chemical Co.“, įsikūrusios Kinijos Hebėjaus provincijoje, Dačenge, atstovas EIA pareigūnams sakė, kad 99 proc. jų putų buvo gaminamos naudojant CFC-11 dujas, nusipirktas iš „neaiškių ir slaptų“ gamyklų centrinėje Mongolijos dalyje. Kitos kaimyninės gamyklos – „Wan Fu Chemical Co.“ – atstovai gyrėsi, kad patikrinimų išvengti labai lengva: „kai savivaldybės aplinkosaugos biuras vykdo patikrinimą, man paskambina vietiniai gamyklos vadovai ir liepia stabdyti fabriką. Mūsų darbininkai susirenka į vieną vietą ir pasislepia kartu“.

EIA išvadas patvirtina ir oficialūs Kinijos vyriausybiniai dokumentai. Šandongo provincijos (joje vykdoma aktyvi poliuretano gamyba) aplinkos apsaugos pareigūnų 2016 metų ataskaitoje tvirtinama: „Putų gamybos pramonėje vis dar naudojami didžiuliai kiekiai nelegaliai pagamintų CFC-11 dujų“, priduriant, kad gamyba yra „labai įslaptinta“. Kiti dokumentai iš Šandongo provincijos rodo, kad vos viena gamykla per metus sunaudojo 1 100 tonų CFC-11 dujų.

EIA ataskaitoje pripažįstama, kad jų skaičiavimuose gali būti reikšmingų netikslumų, tačiau tvirtinama, kad paklaida veikiausiai yra į mažąją pusę: prognozuota, kad Kinija į atmosferą kasmet nuo 2012 iki 2017 metų išmetė nuo 10 iki 12 tūkst. tonų CFC-11. Mokslinis atmosferos tyrimas, po kurio išaiškėjo tokia nelegali gamyba, pateikė apytikslį 8-18 tūkst. tonų dujų išmetimą per tą patį laikotarpį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis