Įmonių vienam gyventojui – daugiau nei JAV
4,8 tūkst. startuolių nėra tik sausas technologijų įmonių skaičius. Svarbiausia – kad šios įmonės stebina savo inovatyvumu.
Karinė tarnyba, esant nuolatinėms karinėms grėsmėms Izraeliui, gyventojus verčia rimtai pažvelgti į tikslus ir ekonomines rizikas.
Vienas iš populiariausių ir žinomiausių Izraelio technologijų startuolių yra „Waze“ – kelių eismo ir navigacijos programėlė, kuri vairuotojus suburia į savotišką bendruomenę. Programėlės vartotojų pasaulyje – jau 50 milijonų.
„Waze“ buvo toks sėkmingas, jog jį neseniai įsigijo „Google“. Izraelyje sukurtas ir startuolis „OrCam“, išradęs technologiją, kuri leidžia matyti akliesiems, turintiems sveikus optinius nervus.
„Phinergy“ sukūrė ličio automobilio akumuliatorius, kurie leidžia elektroniniams automobiliams nuvažiuoti tris kartus didesnes distancijas. Ir tai – tik keli žinomesni pavyzdžiai.
Izraelio technologijų šuolis padeda ir šaliai, ir visai pasaulio ekonomikai. Izraelio sostinės Tel Avivo biržoje yra 616 įmonių, o tai reiškia, kad Izraelyje 12,5 tūkst. žmonių atitenka po vieną biržos įmonę. Palyginimui, JAV viena biržoje kotiruojama bendrovė tenka 47 tūkst. gyventojų.
Technologijų centras nykiame regione
Izraelis tapo aukštųjų technologijų centru visiškai nykiame regione. Jo sėkmę lemia gyventojų kūrybiškumas, produktyvumas ir noras būti nepriklausomiems. Taip pat – ir ryžtas.
„Yahoo Labs“ Izraelio vadovė Yoelle Maarek dalinosi savo kaip dėstytojos patirtimi ir pasakojo, kad prie sėkmės prisideda nuostabi Izraelio švietimo sistema. Pasak jos, palyginus JAV, Prancūzijos ir Izraelio švietimo sistemas, matyti, kad Izraelio studentai labiausiai domisi naujovėmis ir yra aktyviausi
Kiti žmonės kaip svarbų sėmės elementą išskiria privalomą karinę tarnybą Izraelyje nuo 18 metų amžiaus. USB rakto išradėjas Dovas Moranas mano, kad karinė tarnyba, esant nuolatinėms karinėms grėsmėms Izraeliui, gyventojus verčia rimtai pažvelgti į tikslus ir ekonomines rizikas.
Sėkmę skatina imigrantai
Dar daugiau – Izraelis yra imigrantų ir daugiakultūrė šalis, įsileidžianti įvairovę ir skirtingus požiūrius, – atkreipia dėmesį „Google“ Izraelio vykdantysis direktorius Meiras Brandas. Tai lemia, kad skirtingi žmonės priima ir dalinasi vieni kitų idėjomis, skatina kūrybiškumą ir inovacijas.
Verslumo dvasia žmones Izraelyje lydi nuo pat mažų dienų.
Daugeliu atvejų, stipri Izraelio inovacijų kultūra labai panaši į JAV: abiejose šalyse vyrauja požiūris, kad klaida versle yra būdas išmokti, o ne negarbė.
Jie verslininkų nesmerkia už nepasisekusią riziką, priešingai nei daro daugelis kitų tautų.
Be to, verslumo dvasia žmones Izraelyje lydi nuo pat mažų dienų. Pasak 70-ies pradedančiųjų įmonių veikloje dalyvaujančio Yossio Vardžio, vaikų tėvai, ypač motinos, dar jauname amžiuje iš savo vaikų reikalauja sėkmės, tokiu būdu skatindami kelti aukštesnius tikslus, nei daro kitų šalių gyventojai.
Visi šie dalykai kartu paaiškina Izraelio sėkmės paslaptį ir parodo, kaip nuolatinė kovos už būvį baimė padeda Izraeliui tapti inovacijų šalimi. Izraelio sėkmė turi ir tarptautines pasekmes – jos išradimais gali mėgautis viso pasaulio žmonės.