Japonų astronautas išsigando – kosmose taip sparčiai auga, kad nebegalės sugrįžti?

Gyvenimas kosmose yra visiškai kitoks nei ant Žemės. Nėra viršaus ir apačios, grindų ar lubų. Neįmanoma atsisėsti, atsistoti ar atsigulti. Neveikiami įprastos gravitacijos keičiasi žmonių kūnai – šių procesų stebėjimas yra viena iš Tarptautinės Kosminės Stoties misijų. Tad štai japonų astronautas Norishige Kanai pastebėjo tokius pokyčius, kurie jį ne juokais išgąsdino: pamanė, kad nebegalės sugrįžti į Žemę.
Norishige Kanai pasiruošęs skrydžiui į kosmosą
Norishige Kanai pasiruošęs skrydžiui į kosmosą / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Norishige Kanai paskelbė, kad kosmose paaugo maždaug 9 centimetrus. Tai – didžiulis šuolis, kurį astronautas teigė pajutęs ir pats. Visgi, skeptikai tik kreivai šyptelėjo – N.Kanai TKS spėjo pabūti tik tris savaites ir jau paaugo 9 centimetrus? Tuo tarpu pats japonų astronautas nejuokavo, o buvo išsigandęs – kaip jis sugrįš į Žemę, jei nebetilps jam sukurtoje „Sojuz“ kapsulės sėdynėje. Kas nutiks tada?

To sužinoti mums neteks. Išgirdęs skeptikų nuomones ir paragintas savo kapitono Kanai atliko matavimus iš naujo. Pasirodo, jis tiek daug nepaaugo ir į savo „Sojuz“ sėdynę tilps taip, kaip ir numatyta. Tai buvo nereikalinga panika, sukelta matavimo klaidos. Iš esmės, ją galima suprasti, nes išmatuoti žmogaus ūgį nesvarumo būklėje tikriausiai nėra lengva, tačiau Kanai toje erdvėje net neturėjo galimybės pats pajusti, kad paaugo.

Jei jus staiga paaukštintume 9 centimetrais (pavyzdžiui, apautume batus su platformomis), jūs tai pajustumėte iš karto – jūsų akys būtų aukščiau, o kiti žmonės ir daiktai atrodytų neįprastai žemi. Tuo tarpu TKS tokių atskaitos taškų nėra, nes nėra viršaus ir apačios, o žmonių lyginti apskritai neįmanoma. Taigi, staigų padidėjimą padėtų pastebėti tik drabužiai ar miegmaišis. Visgi, Kanai klaida nebuvo visai iš piršto laužta.

Būdami nesvarumo būklėje žmonės iš tikrųjų paauga. Įprastai šis šuolis būna 3–5 centimetrų. Po antrojo matavimo paaiškėjo, kad Kanai paaugo maždaug 2 centimetrus, tikėtina, kad jo ūgis dar šiek tiek padidės, bet tikrai nedaug. Teigiama, kad astronautai gali paaugti maždaug 3 proc. savo ūgio. Taip nutinka todėl, kad neveikiami gravitacijos nutolsta stuburo slanksteliai. Tarp jų susidaro storesnis kremzlinis audinys, kuris, sugrįžus į žemę, dar kurį laiką palaiko išaugusį žmogaus ūgį.

Štai Scottas Kelly, TKS praleidęs metus, paaugo 5 cm. Maždaug tiek ūgis padidėja ir tiems astronautams, kurie TKS praleidžia tik kelis mėnesius – pasiekus tam tikrą ribą slanksteliai išsitempti toliau vienas nuo kito nebegali. Visgi, kuo daugiau laiko žmogus praleidžia nesvarumo būklėje, tuo daugiau laiko jam prireiks susigrąžinti savo buvusį ūgį.

Žmonės į kitas planetas keliaus visus metus. Jei jų ūgis augtų nuolat, tai būtų didelė problema. Tačiau dabar „Sojuz“ kapsulių sėdynės yra paruoštos nedideliam ūgio padidėjimui, todėl astronautai gali nesibaiminti – sugrįžti ant žemės jiems tikrai kliūčių nekils.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai