Jubiliejus: prieš 90 metų į Lietuvą trenkėsi paskutinis žinomas meteoritas

1933 m. vasario 2 dieną Lietuvoje įvyko retas reiškinys - į žemę netoli Žemaitkiemio (Ukmergės raj.) rėžėsi meteoritas.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / 123RF.com nuotr.

Kaip „Facebook“ paskyroje rašo Lietuvos etnokosmologijos muziejus, Lietuvoje iš viso per pastaruosius beveik 150 metų regėti ir rasti keturi meteoritai: Juodžių (1877 m. birželio 17 d.), Akmenės (1908 m. gegužės 25 d.), Andrioniškio (1929 m. vasario 9 d.) ir Žemaitkiemio, kuris yra ne tik didžiausias, bet ir paskutinis.

„Rasti 22 Žemaitkiemio meteorito gabalai, kurių bendra masė 44,1 kg (didžiausiųjų masė 7,258, 7,080, 5,700 ir 5,360 kilogramo)“, – teigiama muziejaus įraše.

Įdomu tai, kad keli meteorito gabalai buvo išmainyti į kitų kraštų meteoritų pavyzdžius su Rusija, Čekija ir Didžiąja Britanija.

Dauguma likusių meteorito gabalų yra laikoma Vilniaus universiteto Geologijos, Gamtos tyrimų centro mineralų muziejuose.

„Pasak liudytojų, danguje pasirodė stipri šviesa ir pasigirdo į perkūniją panašus smarkus trenksmas. Kitą dieną netoli trobesių vietiniai gyventojai rado keletą 2–4 kg svorio meteorito gabalų (didžiausias svėrė daugiau nei 7 kg)“, – įvykių eigą „Facebook“ įraše aprašė muziejus.

Pats meteoritas sudarytas iš olivino chondrulių ir smulkios pagrindinės masės, kurioje yra olivino ir pirokseno kristalų bei jų nuolaužų. 20 proc. masės sudaro geležies ir nikelio intarpai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų