Nors juodosios skylės yra labai galingos, jas ištirti mokslininkams itin sunku, rašo popsci.com.
Dabar mokslininkams pavyko pamatuoti labai reikšmingą juodųjų skylių šalutinį produktą – vėjus, sklindančius greičiau nei 62 tūkst. mylių per sekundę greičiu.
Tačiau dabar mokslininkams pavyko pamatuoti labai reikšmingą juodųjų skylių šalutinį produktą – vėjus, sklindančius greičiau nei 62 tūkst. mylių per sekundę greičiu.
Tyrėjai jau seniai kėlė prielaidą, kad kai juodoji skylė savo didele gravitacine trauka įtraukia į save medžiagą, šio proceso metu pasigamina rentgeno spindulius skleidžiantys vėjo gūsiai, kylantys iš juodosios skylės ir lekiantys į netoliese esančią galaktiką.
Šis konceptas mokslininkų bendruomenėje buvo plačiai priimtas, tačiau niekas nežinojo, kokią formą šie vėjai gali įgauti.
Panaudoję NASA branduolinį spektroskopinį teleskopą Array ir EKA XMN-Niutono teleskopą, mokslininkai iš Caltecho ir Keele universitetų Anglijoje sugebėjo pamatuoti vėjų, sklindančių iš juodosios skylės PDS 456 greitį, formą ir dydį.
PDS 456 yra juodoji skylė, dar žinoma kaip kvazaras, pasižyminti ypatingu ryškumu. Pasak tyrimo vadovo Emanuelio Nardinio, tokie galingi vėjai atsiranda tik dėl juodąją skylę supančio ryškumo.
„Kuomet į juodąją skylę patekusios medžiagos energija yra paleidžiama, ši energija paverčiama šiluma, kartu sukuriant ir ypatingą šviesumą, – kalbėjo E.Nardinis. – Kai šis šviesumas yra pakankamai didelis, kad pasipriešintų juodosios skylės gravitacinei traukai, jis vėjo gūsius gali nustumti į išorę.“