„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Juodųjų skylių „patrankos“ gali paaiškinti, kur dingo dujos, dulkės, žvaigždės, planetos

Kosmologiniai stebėjimai rodo, kad Visatoje apie 5 proc. masės-energijos sudaro įprasta barioninė medžiaga – dujos, dulkės, žvaigždės, planetos ir t.t. Tačiau artimoje Visatoje randame tik apie pusę šios medžiagos.
Menininko vizualizuota juodoji skylė
Menininko vizualizuota juodoji skylė / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Gali būti, kad supermasyvios juodosios skylės ją išmetė į didžiules tuštumas tarp galaktikų. Didelio masto Visatos struktūra susideda iš galaktikų ir jų spiečių, bei tarp jų nutįsusių dujų juostų, tarsi voratinklio gijų.

Šiame kosminiame voratinklyje egzistuoja milžiniškos tuštumos (vėlgi, panašiai kaip tarpai tarp gijų voratinklyje), kuriose galaktikų praktiškai nėra. Tačiau ištyrę didžiulio skaitmeninio Visatos struktūros formavimosi modelio rezultatus, mokslininkai nustatė, kad šiandieninėje Visatoje maždaug trečdalis barioninės medžiagos yra pasklidę tose tuštumose.

Didžioji dalis šios medžiagos į tuštumas pateko, kai aktyvių galaktikų branduolių sukeltos tėkmės ar čiurkšlės išmetė medžiagą iš galaktikų spiečių. Tokia medžiaga būtų pernelyg reta, kad pavyktų ją aptikti šiandieniniais teleskopais, tačiau netolimoje ateityje greičiausiai galėsime patikrinti, kas iš tiesų dedasi kosminėse tuštumose.

Tyrimo rezultatai arXiv.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs