„Omnitel“ atstovas Rimvydas Jurkuvėnas: įsilaužimas į telefoną gali kainuoti daugiau, nei įsilaužimas į namus

Pasaulinę saugaus interneto dieną „Teo“ ir internetinės saugos bendrovė „F-Secure“ pristatė naują produktą, kuris skirtas įrenginius apsaugoti internete. Antradienį surengtoje spaudos konferencijoje bendrovių atstovai aptarė ir pagrindines kibernetinio saugumo tendencijas ir grėsmes.
Samsung Galaxy Note 5
Kenkėjiškos programinės įrangos kūrėjai vis dažniau taikosi į išmaniųjų telefonų savininkus. (Asociatyvi nuotr.) / Scanpix nuotr.

Saugumo priemonėmis internete naudojasi 30 proc. apklaustųjų. 81 proc. vengia antivirusinių programų ar kitų priemonių, nes jų atsisiuntimas ir diegimas sudėtingas.

„Teo“ pateikto tyrimo duomenimis, saugumo priemonėmis internete naudojasi maždaug 30 proc. žmonių. 81 proc. vengia antivirusinių programų ar kitų priemonių apsaugoti kompiuterius, nes apsaugos programų atsisiuntimas ir diegimas vartotojams atrodo per daug sudėtingas.

Nesisaugojimas internete lemia ir kibernetinių grėsmių plitimą –  „F-Secure“ teigimu, dabar pasaulyje yra apie 500 mln. kenkėjiškų programų, o kasdien užfiksuojama maždaug 390 tūkst. naujų.

Vardindamas pagrindines šių metų grėsmes internete „F-Secure“ pardavimo vadovas Suomijos ir Baltijos šalyse Jussi‘is Koskinenas įvardijo kenkėjiškų programų plitimą tarp išmaniųjų telefonų naudotojų ir „Cryptolcker“ tipo virusus, kurie užšifruoja kompiuteryje esančius duomenis, o vėliau programišiai už juos prašo išpirkos.

„F-Secure“ pardavimų vadovas Suomijos ir Baltijos šalyse Jussi‘is Koskinenenas
„F-Secure“ pardavimo vadovas Suomijos ir Baltijos šalyse Jussi‘is Koskinenas

J.Koskinenas spaudos konferencijoje prisiminė atvejį, kai atėjęs dirbti į „F-Secure“ turėjo į telefoną įsirašyti nuo kenkėjiškų programų apsaugančią įrangą ir atrado, kad programėlė jo telefone persiunčia asmenines žinutes ir el. laiškus.

„Tai dažnai problema su nemokama įranga, nes žmonės ją atsisiųsdami neskaito naudojimosi sąlygų. Jei programinei įrangai leidžiate skaityti ar siųsti jūsų žinutes, naudoti telefono kamerą ar mikrofoną – jūs tai padarote patys. Jei įrašote naujausią blykstės programėlę ir norite gauti administratoriaus teises, tai nėra teisinga – juk tai tik blykstė“, – sakė J. Koskinenas ir pridūrė, kad saugantis nuo interneto grėsmių svarbus ir bendras vartotojų supratimas.

„Omnitel“ Žinių ir kompetencijų valdymo koordinatorius Rimvydas Jurkuvėnas, kuris veda paskaitas apie saugų naudojimąsi internetu vaikams ir įmonėms, pridūrė, kad su saugumo grėsmėmis internete vis dažiau susiduria ir vaikai.

Anot jo,  įsilaužimas į neapsaugotą telefoną arba jo praradimas ateityje gali turėti ir kur kas skaudesnių pasekmių, nei įsilaužimas į namus.

Asmeninio albumo nuotr./Rimvydas Jurkuvėnas
Asmeninio albumo nuotr./Rimvydas Jurkuvėnas

„Aiškindamas vaikams, ką reiškia prarasti duomenis telefone, tai sutapatinu su išėjimu iš namų ir durų neužrakinimu. Jei grįžęs iš mokyklos pamatai, kad kažkas landžiojo po tavo stalčius, turėtų apimti negeras jausmas. Tas pats jausmas turėtų būti kalbant apie išmaniųjų įrenginių informaciją, - pasakojo R.Jurkuvėnas. – Prarasta informacija iš išmaniojo telefono gali turėti skaudesnes neigiamas pasekmes, nei įsilaužimas į namus." 

Pavogtas nuotraukas galima panaudoti ir po 5 m., ir po 10 metų. Pasaulinėje praktikoje yra atvejų, kuomet pavogtos asmeninės nuotraukos naudojamos „Facebook“ puslapiuose, jos gali būti panaudotos vaikų erotiniuose puslapiuose ar kitais tikslais.“

„Teo“ antradienį pristatė ir produktą „Antivirusas plius“ tik bendrovės internetu besinaudojantiems klientams,  kuris skirtas apsaugoti įrenginius nuo grėsmių internete, kuris parengtas naudojantis „F-Secure“ sukurta platforma.

Anksčiau „Teo“ analogiškas paslaugas teikė naudodamasi „Kaspersky Lab“, tačiau, pasak „Teo“ atstovų, tai, kad nauja sistema suderinama su daugeliu įrenginių – „Windows“, „Android“, „IOS“ ar „Mac, lėmė „F-Secure“ pasirinkimą.

Vartotojams programa kainuos 1,9 euro per mėnesį, už jį bus gaunamos trys licencijos. Programa skirta įrenginius apsaugoti nuo žalingų programų, taip pat privačių duomenų apsaugai.  „Teo“ teigia, kad sprendimas padės užtikrinti, kad mažamečiai vaikai lankytųsi tik saugiose svetainėse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs