Kaip dabar atrodytų mūsų maistas, jei per tūkstančius metų nebūtume jo genetiškai modifikavę?

Kitą kartą, kai ištroškęs godžiai valgysite arbūzą arba krimsite morką, pagalvokite apie tai, kad šie vaisiai ir daržovės ne visuomet atrodė taip, kaip dabar. Terminas „genetiškai modifikuotas“ visuomenėje dabar sukelia aršias reakcijas, tačiau žmonės savo mėgstamus maisto produktus per tūkstančius metų gerokai pakeitė.
Pirmykštis banaas turėjo labai dideles sėklas
Pirmykštis banaas turėjo labai dideles sėklas / Genetic Literacy Project nuotr.

Businessinsider.com aprašo, kaip keletas paplitusių vaisių ir daržovių atrodė anksčiau.

Arbūzas

Šiame XVII a. Giovanni'o Stenchi'o piešinyje vaizduojamas arbūzas, kuris visiškai skiriasi nuo šių dienų vaisiaus. Pažiūrėjus į skerspjūvį matyti, kad tuometinis arbūzas buvo sudarytas iš šešių visiškai skirtingų trikampio formos dalių.

Kai kurie mano, kad paveiksle matomi arbūzai buvo neprinokę arba išdžiūvę, tačiau juodos sėklos rodo, kad arbūzas buvo brandus.

Laikui bėgant žmonės pakeitė arbūzus taip, kad šie įgijo raudoną spalvą.

Genetic Literacy Project nuotr./Pirmykštis arbūzas
Genetic Literacy Project nuotr./Pirmykštis arbūzas

Bananas

Pirmieji bananai galėjo būti kultivuojami dar prieš 7 tūkst. metų toje vietoje, kur dabar yra Papua Naujoji Gvinėja. Jie taip pat buvo auginami Pietryčių Azijoje. Šių dienų bananai išveisti iš dviejų rūšių – Musa acuminata ir Musa balbisiana, kurie turėjo dideles sėklas, visai kaip esantys nuotraukoje.

Jų hibridas leido išveisti tokius bananus, kokius turime ir šiandieną. Palyginus su pirmtakais, bananas yra geresnio skonio ir turi daugiau maistingų medžiagų.

Genetic Literacy Project nuotr./Pirmykštis banaas turėjo labai dideles sėklas
Genetic Literacy Project nuotr./Pirmykštis banaas turėjo labai dideles sėklas

Baklažanas

Per istoriją baklažanai buvo įvairių spalvų ir formų – baltos, žydros, violetinės ir geltonos – visai kaip nuotraukoje. Pirmieji jų kultivuoti Kinijoje ir turėjo spyglius ant tos vietos, kur augalo stiebas susijungė su vaisiumi.

Tačiau selekcinis veisimas nulėmė, kad dyglių buvo atsikratyta ir mes gavome didesnes pailgas daržoves, kurias galime rasti daugelyje daržovių parduotuvių.

Genetic Literacy Project nuotr./Iš tokių daržovių buvo išveistas baklažanas
Genetic Literacy Project nuotr./Iš tokių daržovių buvo išveistas baklažanas

Morka

Pirmosios morkos, kaip žinoma, buvo auginamos Persijoje ir Mažojoje Azijoje X amžiuje. Manoma, kad jos buvo violetinės arba baltos su išsišakojusiomis šaknimis – visai kaip nuotraukoje, tačiau ilgainiui prarado savo violetinį pigmentą ir tapo geltonos.

Ūkininkai prijaukino šias plonas baltų šaknų daržoves, kurios turėjo labai aitrų skonį ir augo dvejus metus, ir pavertė tokiomis, kokias turime šiandien.

Genetic Literacy Project nuotr./Taip atrodė morka prieš tūkstančius metų
Genetic Literacy Project nuotr./Taip atrodė morka prieš tūkstančius metų

Kukurūzas

Dabartiniai kukurūzai buvo išveisti iš kukurūzų, kuriuos sunkiai galėtum pavadinti maistu. Natūralūs nuotraukoje matomi kukurūzai pirmą kartą pradėti auginti dar 7 tūkst. m. Pr. Kr. ir buvo sausi tarsi žalios bulvės.

Šių dienų kukurūzai yra maždaug tūkstantį kartų didesni nei prieš 9 tūkst. metų, juos žymiai lengviau nulupti ir auginti. Dabar 6,6 proc. kukurūzo sudaro cukrus, palyginus su 1,9 proc. pirminės daržovės. Pusė šių pokyčių įvyko XV a., kai Europos ūkininkai ėmė kultivuoti daržovę.

Genetic Literacy Project nuotr./Taip prieš tūkstančius metų atrodė kukurūzas
Genetic Literacy Project nuotr./Taip prieš tūkstančius metų atrodė kukurūzas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų