„Vasariškas karštis neužklumpa netikėtai, mat pasiruošti jam turime kone metus laiko. Visgi, daugelis pradeda domėtis oro kondicionieriaus įsigijimu tik tada, kai termometro stulpelis pakyla iki rekordinių aukštumų. Nors norėti kuo greičiau džiaugtis gaiviu namų oru nėra blogai, neretai skubant neįsigilinama į prietaiso technines specifikacijas bei funkcionalumo parametrus – tik vėliau paaiškėja, kad įsigytas oro kondicionierius neatvėsina būsto iki norimos temperatūros, veikia per garsiai ar sunaudoja per daug elektros energijos“, – sako Margarita Abraitė, „Samsung Electronics Baltics“ ŠVOK (šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo) produktų grupės vadovė Baltijos šalims.
Apskaičiuokite reikiamą prietaiso galingumą
Prieš įsigydami oro kondicionierių, skirkite laiko namų darbų atlikimui ir pabandykite apskaičiuoti, kokio galingumo prietaisas jums reikalingas. Pavyzdžiui, kuo didesnė yra patalpa, kurioje planuojate įrengti kondicionierių, kuo joje daugiau karštą oro srautą generuojančių įrenginių ir žmonių būna nuolat, tuo galingesnį įrenginį rinkitės.
„Optimaliais skaičiavimais, 10 kv. m. dydžio patalpos atvėsinimui reikia 1 kW galios įrenginio, tačiau šį santykį į didesnę pusę gali pakreipti tokie veiksniai kaip pietų pusėje įrengti langai, jų plotis, patalpos aukštis, prasta būsto izoliacinė sistema ar iškart virš lubų įrengtas stogas. Jeigu bent viena iš priežasčių aktuali ir jums, nedvejodami rinkitės našesnį kondicionierių“, – pataria ekspertė Margarita Abraitė.
Ekspertė prideda, jog galingesni oro kondicionieriai neretai yra triukšmingesni – pilnu pajėgumu veikiantis prietaisas gali trikdyti ramų miegą bei poilsį. Be to, galingesni oro vėsinimo įrenginiai naudoja ir daugiau elektros energijos, todėl verta pasidomėti ir kondicionieriaus tvarumo parametrais.
Būkite tikri, kokio kondicionieriaus jums reikia
Nors populiarumu sieniniams kondicionieriams neprilygsta jokie kiti patalpų vėsinimo įrenginiai, nepulkite iškart pirkti draugų ir kaimynų įsirengto prietaiso. Ne visi skirtingų tipų kondicionieriai būtinai atitiks jūsų poreikius.
„Dažniausiai sieninius kondicionierius sudaro du įrenginiai – patalpoje montuojama vidinė dalis ir ant stogo, balkone ar kitoje lauko erdvėje įrengiamas lauko įrenginys su kompresoriumi. Idealiai tinkančių naudoti biuruose bei privačiuose namuose, šių oro kondicionierių, neretai nepagrįstai atsisako butų savininkai. Jie mano, kad visuomet įrengti išoriniam kondicionieriui reikalingas leidimas, tačiau to reikia tik išskirtiniais atvejais, o pasistatyti išorinį bloką daugiabučių balkone galima itin paprastai“, – pasakoja ekspertė.
Pašnekovė priduria, kad kiek mažesnio susidomėjimo sulaukia kasetiniai bei kanaliniai prietaisai, kuriuos galima įrengti tik esant pakabinamoms luboms. Be to, retu pirkiniu tampa ir ant grindų pastatomi, mobilūs kondicionieriai. Nors juos paprasti perkelti į kitą patalpą ar pasiimti su savimi iškeliaujant ilgesniam laikui, jie yra mažiau efektyvūs nei kiti įrenginiai bei stipriai gadina bendrą namų interjero jausmą, kadangi šių prietaisų veikimui reikalingas oro išmetimo rankovės išvedimas per langą.
Oro kondicionieriai turi ir daugiau funkcijų
Patalpų vėsinimas yra pagrindinė priežastis, kodėl naudojami oro kondicionieriai, tačiau funkcijų šie sumanūs įrenginiai paprastai turi ir daugiau. Nors tai skamba it puiki galimybė už vieno kainą įsigyti du ar daugiau skirtingų prietaisų, „Samsung“ ekspertė pataria gerai apsvarstyti papildomų funkcijų naudą.
„Šiuolaikinė patalpų kondicionavimo įranga ne tik vėsina, bet ir šildo. Galingiausi tokio tipo įrenginiai gali atstoti ir pagrindinius namų šildymo įrenginius, todėl juos neretai įsigyja naujakuriai, gyvenamųjų namų savininkai. Šilumos siurbliai oras-oras sutinkami ir butuose – prietaisai dažniausiai naudojami pereinamuoju laikotarpiu, kai oro temperatūra dar nėra labai komfortiška ir šeimininkams nori kiek daugiau šilumos“, – pažymi M.Abraitė.
Ekspertė pasakoja, kad dalis šilumos siurblių oras-oras taip pat gali palaikyti minimalią pliusinę būsto oro temperatūrą išvykus bei turi oro sausinimo funkciją. Ji itin naudinga labai drėgnose patalpose, kur oras ypač tvankus – oro kondicionieriaus pagalba drėgmės perteklius ore kondensuojasi ir yra pašalinamas.
Kad oro kondicionierius tarnautų jums, o ne atvirkščiai
Renkantis naująjį įrenginį, ekspertė rekomenduoja atsižvelgti ir į oro kondicionieriaus priežiūros poreikį. Įprastomis sąlygomis kondicionieriaus oro filtras turi būti valomas arba keičiamas nauju kas dvi savaites.
„Jeigu savo dienotvarkėje neplanuojate skirti laiko prietaiso filtro pakeitimui ar valymui, verčiau rinkitės įrenginį, kuriame įdiegta „Auto Clean“ funkcija. Vos tik oro kondicionierius šilumokaitis baigs darbą, pradės veikti trijų etapų procedūra, kurios metu iš įrenginio vidaus bus pašalinama drėgmė, užkertant kelią bakterijų ir kvapų kaupimuisi“, – naujovę pristato ekspertė.
Be to, naujausių oro kondicionierių galimybės leidžia valdyti temperatūrą namuose bet kada ir iš bet kur, o įprastą kondicionieriaus nuotolinio valdymo pultelį vis dažniau pakeičia programėlės išmaniuosiuose įrenginiuose.
Ekspertė pažymi, kad patys moderniausi oro kondicionieriai taip pat geba patys matuoti lauko ir vidaus temperatūrą, analizuoti kambario oro sąlygas, įrenginio naudojimo įpročius bei optimizuoti įvairius vėdinimo režimus