Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip specialiosios tarnybos naudoja karinius robotus

Dalase (Teksaso valstija) nukautas buvęs kariškis Micah Johnsonas, surengęs policininkų medžioklę. Jis nušovė penkis žmones ir sužeidė dar dešimtį, paskui pasislėpė garaže ir kai atsisakė pasiduoti, buvo likviduotas. Tam policija panaudojo robotą, aprūpinusi jį C4 sprogmenimis. Tai pirmas žinomas atvejis, kai policijos robotas JAV buvo panaudotas žmogžudystei.
Ginkluotas robotas
Ginkluotas robotas (asociatyvi nuotr.) / 123RF.com iliustr.

Prieš šaulį iš Dalaso panaudotas kompanijos „Remotec“ – „Northrop Grumman“ padalinio – sukurtas robotas „Andros F5“ modelis, skirtas kariškiams ir policijai. Dažniausiai jis naudojamas sprogstamųjų įtaisų nukenksminimui. Kai kuriais duomenimis, vietos policija turi ir „Marcbot“ robotų, kuriuos kariniams tikslams sukūrė kompanija „Exponent“. Amerikiečių kariai naudojo juos Irake ir Afganistane – žvalgybai, o taip pat kaip ginklus.

Dar penktajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Vermachtas bandė naudoti savaeiges minas „Goliath“ – sprogmenų prikrautas tanketes, valdomas nuotoliniu būdu.

Policijos duomenimis, robotas tapo „paskutiniąja priemone“, kuria buvo galima neutralizuoti kovinių įgūdžių turintį nusikaltėlį. Pasak Dalaso mero Mike'o Rawlingso, jis panaudotas, kad policininkams nekiltų „mirtina grėsmė“.

Robotus kaip „judančias bombas“ kariškiai naudoja jau seniai. Dar penktajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Vermachtas bandė naudoti savaeiges minas „Goliath“ – sprogmenų prikrautas tanketes, valdomas nuotoliniu būdu (laidu) – tankų, pastatų ir pėstininkų grupių naikinimui. Iš viso per Antrąjį pasaulinį karą buvo pagaminta daugiau nei 7000 tokių mašinų. Tačiau jų efektyvumas buvo abejotinas dėl aukštos kainos ir silpnų šarvų.

Kaip žinia, panašiu būdu „Marcbot“ modelio robotai naudoti ir Irake. Viename amerikiečių dalinyje kariai pritvirtindavo prie jų minas, o paskui siųsdavo ten, kur galėjo būti priešininkas. Ši praktika aprašyta amerikiečių karo eksperto Peterio Warreno Singerio knygoje. Kaip plačiai ji buvo taikoma, nepatikslinama.

Antžeminiai robotai konflikto zonose dažniausiai naudojami žvalgybai ir sprogstamųjų įtaisų nukenksminimui. Taip, pavyzdžiui, buvo Irake, kur viena iš didžiausių amerikiečių kariams kilusių grėsmių buvo priešininko plačiai naudotos minos (jos tapo apie 40% JAV karinio kontingento mirčių priežastimi).

Irake naudoti ir SWORDS (Special Weapons Observation Remote Direct-ActionSystem) robotai, kuriuos buvo galima naudoti kaip ginklus. Juose buvo įtaisyti kulkosvaidžiai. Šie modeliai gali vežti ir granatsvaidžius bei prieštankines raketas.

P.Singerio duomenimis, jie naudoti žvalgybai, patruliavimui, įvairų objektų apsaugai ir tiesioginiam šaudymui (kitais duomenimis, mūšiuose jie nedalyvavo). 2008 metais į žiniasklaidą pateko informacija, kad tokių robotų naudojimas buvo pristabdytas – po to, kai vienas sugedo (jis be komandos apsisuko ir neva nukreipė ginklą į saviškius).

Policija, kaip ir kariškiai, robotus daugiausiai naudoja žvalgybai ir bombų nukenksminimui. Šiek tiek panašus į pastarąjį įvykis Dalase nutiko prieš metus. Tada Jamesas Boulwardas apšaudė policijos nuovadą iš šarvuoto automobilio. Susirėmimo metu jį nušovė snaiperis, paskui policija pasiuntė robotą, susprogdinusį mašinoje buvusius sprogstamuosius įtaisus.

Robotai naudojami ir kitose situacijose. Prieš porą metų Albukerkėje (Naujoji Meksika), vietinės policijos duomenimis, robotas panaudotas tam tikrų „cheminio poveikio priemonių“ pristatymui į motelio numerį, kuriame buvo pistoletu ginkluotas žmogus. Kokios konkrečiai priemonės tai buvo, raporte nepatikslinama. Kambaryje buvęs žmogus pasidavė.

Metais anksčiau tame pačiame Albukerkės mieste policija pasiuntė robotą prie namo, kuriame, kaip manoma, buvo ginkluotas žmogus (jis gulėjo ant lovos, užsiklojęs antklode, nebuvo aišku, ginkluotas jis ar ne), grasinęs nusižudyti. Ataskaitoje rašoma, kad robotas manipuliatoriais per langą pasiekė lovą ir nutraukė antklodę. Policininkai išvydo, kad žmogus neginkluotas, ir paskui jį sulaikė.

Prieš metus Kalifornijoje robotas panaudotas siekiant atkalbėti nuo savižudybės žmogų, grasinusį šokti nuo autostrados (jis kėlė grėsmę ir policininkams, kadangi turėjo peilį). Robotas atvežė jam telefoną deryboms ir picą, siekiant įgauti jo pasitikėjimą. Žmogų pavyko įkalbėti atsisakyti sumanymo šokti ir numesti peilį.

Kaip pažymi P.Singeris, robotai gali būti naudojami ir kaip nusikaltėlių dėmesio nukreipimo priemonė. Milforde (Konektikuto valstija) ginkluotas žmogus, paėmęs įkaitus, atsisakė artyn prisileisti policiją, tačiau sutiko, kad robotas pristatytų jam telefoną ir kavą. Pasak P.Singerio, jis nusprendė, kad mašina „galima pasitikėti“. Policininkai tuo pasinaudojo ir į kavą primaišė migdomųjų. Tad nusikaltėlis užmigo ir buvo sulaikytas.

Įvyksta ir nenumatytos situacijos. Prieš keletą metų Tenesyje policija pasiuntė robotą prie namelio su ratais, kur buvo įtariamasis žmogžudyste. Mašina turėjo vidun įmesti granatą su ašarinėmis dujomis, tačiau, kai kuriais duomenimis, robotas buvo aprūpintas pirotechnine „Tripple Chaser“ granata. Tad galiausiai jis padegė treilerį, o jame buvęs įtariamasis pabėgo. Beje, po kelių dienų jis pats pasidavė policijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?