Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip tinkamai tvarkyti dovanų pakuotes ir ką daryti su daiktais, kurie tapo nebereikalingi?

Prognozuojama, kad šiemet vien smulkios elektronikos atliekų pasaulyje susidarys 24,5 mln. tonų – tai yra 4 kartus daugiau nei sveria Didžioji Gizos piramidė. O prie tokių atliekų priskiriami ir atitarnavę mobilieji telefonai, ausinės, plaukų džiovintuvai, elektroniniai žaislai ir panašūs daiktai. Tokie pat daiktai, kaip dovanos, dažnai atsiduria ir po Kalėdų eglute. Kaip besidžiaugiant dovanomis išlikti draugiškiems aplinkai, pranešime žiniasklaidai pataria aplinkos apsaugos specialistė.
Kalėdinės dovanos
Kalėdinės dovanos / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Elektronikos atliekos toliau išlieka labiausiai augantis atliekų šaltinis visame pasaulyje. Lietuvoje per dieną susidaro apie 110 000 vienetų smulkios nebereikalingos elektronikos – ausinių, lygintuvų, spausdintuvų ir pan.“, – sako Gamintojų ir importuotojų asociacijos bei Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos vadovė Veronika Masalienė.

Seni prietaisai – žaliavų rinkinys

Todėl V.Masalienė ragina dovanų gavus išsvajotą naują prietaisą ar elektroniniu žaislu pradžiuginus vaiką, nepamiršti pagrindinių atliekų rūšiavimo taisyklių.

„Jeigu senasis jūsų prietaisas dar gerai veikia, galima jį kam nors atiduoti arba parduoti. Pakartotinis daiktų naudojimas padeda plėtoti tvarumą ir parodo tiek socialinę, tiek aplinkosauginę atsakomybę. Jeigu prietaisas jau nebetinkamas naudoti arba jo baterijos išeikvotos, jį galima atnešti į prekybos centrą arba biurą – čia rasite specialias talpas smulkios elektronikos ir baterijų atliekoms“, – pasakojo V.Masalienė.

Patekę pas atliekų tvarkytojus tokie seni prietaisai yra vertingi kaip žaliavų rinkinys. Perdirbant elektroniką galima atgauti aukso, sidabro, paladžio ir kitų metalų, o tai padeda taupyti resursus ir neteršti gamtos. Tuo tarpu ne vietoje išmesti elektronikos prietaisai gali būti mechaniškai pažeisti ir irdami užteršti aplinką.

V.Masalienė taip pat atkreipia dėmesį, kad daug elektronikos prietaisų, kaip ir žaislų, veikia su ličio jonų baterijomis, kuriose yra pavojingomis laikomų švino, ličio, cinko ar kadmio. Dėl to baterijų ir akumuliatorių taip pat jokiu būdu negalima šalinti į buitinių atliekų konteinerius.

Pakuotes – į rūšiavimo konteinerius

Šventiniu laikotarpiu prie mišrių atliekų konteinerių kartais vis dar atsiranda senos buitinės technikos, televizorių, kitos stambios elektroninės įrangos, buitinės technikos bei didelių gabaritų pakuočių.

V.Masalienė primena, kad pakuotėms yra skirti atskiri rūšiavimo konteineriai, atitarnavusių stambių prietaisų nemokamą išvežimą iš namų galima užsisakyti visoje Lietuvoje, o dovanų maišelius, kaspinus bei kitus papuošimus galima pasilikti ir panaudoti dar sykį.

Surasti artimiausią nebereikalingos elektronikos, buitinės technikos, baterijų, akumuliatorių priėmimo punktą ar sužinoti, kur kreiptis dėl nemokamo atliekų išvežimo, galima projekto „Man rūpi rytojus“ internetinėje svetainėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais