Dar šią savaitę prie Žemės priartės didžiulis „planetų žudikas“ asteroidas, kuris saugiai pralėks pro mūsų planetą maždaug 93 000 km/h greičiu, rašo livescience.com.
Nepaisant to, jis įvardijamas kaip „potencialiai pavojingas“, nes įprastai tokio dydžio asteroidai panašiu atstumu prie Žemės priartėja retai.
Šis objektas bus viena didžiausių per daugiau nei šimtmetį arti Žemės praskriejusių kosminių uolienų, o artimą prasilenkimą galėsite stebėti internetu.
Asteroidas 2011 UL21 yra arti Žemės esantis asteroidas, o tai reiškia, kad jo orbita retkarčiais atsiduria per 1,3 astronominio vieneto (AU) nuo Saulės – arba maždaug 1,3 karto daugiau nei vidutinis atstumas tarp Žemės ir Saulės. Aplink mūsų gimtąją žvaigždę jis apskrieja kartą per trejus metus.
Šios kosminės uolienos plotis, remiantis „SpaceReference.org“ duomenimis, yra nuo 1,7 iki 3,9 km, t. y., Europos kosmoso agentūros (ESA) duomenimis, jis didesnis už 99 proc. žinomų netoli Žemės esančių asteroidų.
2011 UL21 greičiausiai yra bent 10 kartų mažesnis už didžiausią kada nors į Žemę pataikiusią kosminę uolieną – Vredeforto asteroidą – ir maždaug penkis kartus mažesnis už asteroidą, kuris maždaug prieš 66 mln. metų sunaikino dinozaurus, rašo livescience.com.
Tačiau, nors galimas 2011 UL21 susidūrimas nebūtų toks stiprus kaip šie istoriniai susidūrimai, asteroidas vis tiek galėtų padaryti žemyno masto žalą ir išmesti į atmosferą pakankamai nuolaužų, kad sukeltų didelius klimato pokyčius. Dėl šios priežasties jis kartais vadinamas „planetų žudiku“.
Birželio 27 d. 2011 UL21 praskries maždaug 6,6 mln. km atstumu nuo Žemės, t. y. arčiau mūsų planetos nei per pastaruosius 110 metų, kaip rodo NASA Reaktyvinių variklių laboratorijos (JPL) atliktas modeliavimas. Dėl tokio atstumo NASA jį laiko potencialiai pavojingu objektu. Tačiau tai vis dar yra maždaug 17 kartų toliau nuo mūsų planetos nei Mėnulis.
2011 UL21 priartėjimą galite stebėti per nemokamą tiesioginę transliaciją per projekto Virtual Telescope Project (VTP) „Youtube“ kanalą.
Jis dalysis asteroido vaizdu iš Bellatrix astronomijos observatorijos Ceccano mieste, Italijoje. Transliacija prasidės birželio 27 d. 23:00 Lietuvos laiku. Artimas priartėjimas numatomas po 15 minučių nuo transliacijos pradžios.
Vienu metu jis bus panašaus ryškumo kaip Kentauro Proksima – artimiausia mums žinoma žvaigždė, neskaitant Saulės, teigia VTP.
Asteroidą taip pat galima pastebėti naktiniame danguje naudojant tinkamą teleskopą. Ryškiausias jis bus birželio 28 ir 29 d. ir turėtų būti matomas iš Šiaurės pusrutulio.
Vis dėlto mūsų platumoje tą padaryti bus sudėtinga, nurodoma stebėjimų puslapyje in-the-sky.org – vasaros dangus virš Lietuvos 23 val. dar yra per šviesus.