Kas yra „Leopard 2“?
„Leopard 2“ yra Vokietijoje pagamintas pagrindinis kovinis tankas, kurio veikimo nuotolis yra apie 500 km. Pirmą kartą jis pradėtas naudoti 1979 m., jo maksimalus greitis – 68 km/val.
Pagrindinė tanko ginkluotė – 120 mm lygiavamzdis pabūklas. Vokiškasis modelis turi 42 sviedinius, o ekspertai L44 patrankos kumuliatyvinį užtaisą vadina geriausiu savo klasėje.
Jo kovinis svoris yra 55 tonos, o viduje telpa 4 asmenų įgula.
„Leopard 2“ patranka dviejų kilometrų atstumu pramuša iki 560 mm tanko šarvus bei gali naikinti taikinius iki 3,5 kilometro atstumu.
„Leopard 2“ naudojamas ne tik Vokietijos kariuomenėje, bet ir visoje Europoje. Šį tanką naudojo daugiau nei dešimt šalių, taip pat nemažai kitų šalių, įskaitant Kanadą. Tankai buvo dislokuoti Kosove, Bosnijoje, Afganistane ir Sirijoje.
Kodėl Ukraina jų nori?
Ukraina teigė, kad jai skubiai reikia sunkiosios ginkluotės. Kyjivas turi ribotą kiekį tankų, dauguma jų yra sovietinio ar posovietinio laikotarpio.
Kyjivas ir daugelis jo sąjungininkų ne tik pabrėžia savo įsitikinimą, kad Maskva artimiausiais mėnesiais ketina pradėti naują didelį puolimą, bet ir mano, kad karas baigsis greičiau, jei Rusija bus nugalėta mūšio lauke per pačios Ukrainos kontrpuolimus, kuriais siekiama atsiimti Rusijos okupuotą teritoriją.
Nors Ukraina iškovojo reikšmingų pergalių – mūšyje dėl Kyjivo karo pradžioje, taip pat Charkovo srityje ir aplink Chersoną pietuose – tankų trūkumas trukdo operacijoms palaikyti. Be to, šalis susiduria su Rusijos pajėgomis, vis dažniau naudojančiomis modernesnius ir pajėgesnius T-90.
Skaitykite daugiau: Vokiškas „Leopard“ ar rusiškas T-90 – kas nugalės artėjančioje dvikovoje?
Kadangi „Leopard 2“ yra plačiai paplitę – jų yra ir kaimyninėje Lenkijoje, kuri nori juos tiekti Ukrainai – Kyjivui jie labai tinka.
Ukraina teigia, kad jai reikia 300 tankų, o Vakarų analitikai teigia, kad 100 tankų tikriausiai galėtų pakeisti karo pusiausvyrą.
Dėl ko susitarta?
Po kelias savaites trukusio spaudimo Vokietija patvirtino, kad suteiks 14 tankų „Leopard 2A6“ Ukrainos karo veiksmams ir suteiks šalims partnerėms leidimą reeksportuoti kitus kovinius tankus į Kyjivą.
Kodėl delsiama?
Vokietijos pozicija dėl sunkiosios ginkluotės siuntimo buvo prieštaringa. Šalis teikia pirmenybę daugiašaliam požiūriui į ginklų tiekimą Ukrainai, o ne vienašališkiems veiksmams.
Nors Vokietija yra tiekusi Ukrainai daug įrangos, įskaitant šarvuotus automobilius, ji taip pat kovoja su po Antrojo pasaulinio karo susiklosčiusia antimilitaristine tradicija. Pagrindinių kovinių tankų tiekimas buvo laikomas problemišku dėl jų daug akivaizdesnių puolamųjų pajėgumų.
Vokietija bandė susieti „Leopard 2“ tiekimą su platesne koalicija, kuri tiektų kitus tankus, įskaitant JAV tankus „Abrams“, kurie ekspertų nuomone yra mažiau tinkami karui Ukrainoje dėl didelių degalų sąnaudų.
Tikimasi, kad artimiausiomis dienomis JAV oficialiai paskelbs apie „Abrams“ pristatymą.