Kas yra dvigubo šnipo vos nenužudžiusios dujos „Novičiok“?

Kovo pradžioje buvęs dvigubas Rusijos šnipas Sergejus Skripalis ir jo duktė buvo apnuodyti dar sovietinės eros laikų nuodais „Novičiok“ – apie tai pirmadienį paskelbė Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May.
Cheminiai ginklai
Cheminiai ginklai / 123rf.com nuotr.

Šis pareiškimas rodo, kad JK valdžia pagrįstai įtarė, jog buvęs šnipas buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia medžiaga – jie kovo 4 dieną dieną buvo aptikti ant parko suoliuko Salisburio miestelyje, sustingę ir be sąmonės. Abu nukentėjusieji šiuo metu yra kritinės būklės ir gydomi intensyvios terapijos skyriuje, rašo livescience.com.

Tačiau kas yra tos dujos „Novičiok“ ir kaip jos paveikia žmones?

Išvertus į lietuvių kalbą „Novičiok“ reiškia „naujokas“. Tai yra sovietinės eros nervus paralyžiuojančių dujų tipas, sukurtas praėjusio amžiaus aštuntame-devintame dešimtmetyje. 2010 metų knygoje „Responding to Terrorism: A Medical Handbook“ nurodoma, kad dujos sukurtos siekiant apeiti tarptautinę Cheminių ginklų sutartį. Mat pagal sutartį uždrausta kaip ginklus naudoti tik tam tikros cheminės struktūros junginius – „Novičok“ struktūra yra kitokia, tad formaliai sutarties šios dujos nepažeidžia. „Novičok“ dujų tipui priklauso daugiau nei 100 struktūrinių variantų.

Nepaisant struktūrinio skirtumo, „Novičok“ veikia taip pat, kaip ir kitos nervus paralyžiuojančios dujos – šis junginys jungiasi su fermentu cholinesteraze ir jį blokuoja. Šis fermentas yra būtinas signalų perdavimui tarp nervų sistemos ir raumenų.

„Šios dujos mirtį sukelia labai paprastai. Jeigu raumenys neveikia, negalite kvėpuoti, o jeigu negalite kvėpuoti, ilgainiui mirštate“, – sakė Naujojo Džersio Rutgerso medicinos mokyklos (JAV) skubiosios medicininės pagalbos skyriaus vadovas Dr. Lewisas Nelsonas, kuris S.Skripalio gydyme nedalyvauja.

Kaip ir kitos nervus paralyžiuojančios dujos, „Novičiok“ sukelia daug skirtingų simptomų. Paveiktiems šių dujų asmenims vyzdžiai gali susitraukti iki aguonos grūdo dydžio, jiems gali sutrikti virškinimas, prasidės seilėtekis ir ašarojimas. Paprastai prasideda raumenų spazmai ir traukuliai, o vėliau ir širdis sustoja, sakė dr. L.Nelsonas.

„Novičiok“ dujos gali būti gaminamos ultra-smulkių miltelių pavidalu. Nuodai gaunami sumaišius du nenuodingus komponentus.

Įkvėpus šių dujų simptomai gali pasireikšti per 0,5-2 minutes.

Dujų toksiškumas pasireiškia ir dėl labai nedidelio jų kiekio: jų poveikis yra 5-8 kartus stipresnis nei VX nervus paralyžiuojančių dujų. Tai reiškia, kad siekiant padaryti tokią pačią žalą, kaip VX, reikia kur kas mažesnio „Novičiok“ kiekio.

O kadangi mirtinas dujų kiekis yra toks mažas, jį nukentėjusiųjų organizmuose aptikti itin sudėtinga. Tačiau toksikologai, žinodami ko ieško, tikriausiai šias dujas rastų, sakė dr. L.Nelsonas. „Esama būdų koncentruoti mėginį“, – aiškino medikas.

Jeigu asmuo yra paveikiamas „Novičiok“ dujomis, jis turėtų būti nedelsiant prijungtas prie gyvybės palaikymo įrangos ir apšvarintas: turi būti nurengti visi jo drabužiai, kūnas nuplautas muilu ir vandeniu. Gyvybę gali išsaugoti keli skirtingi priešnuodžiai: atropinas, pralidoksimas, diazepamas ir kiti, sakė dr. L.Nelsonas.

Tačiau net ir skubi pagalba bei priešnuodžių panaudojimas negarantuoja visiško pasveikimo. „Esama žinių, kad „Novičiok“ sukelia daugiau negrįžtamų pažeidimų – net ir žmonėms, kuriems taikomas tinkamas gydymas priešnuodžiais“, – rašoma šiuos nuodus aprašiusioje knygoje.

Informacija apie šias dujas viešumą pirmą kartą pasiekė 1992 metų rugsėjį, kuomet laikraštyje „Moskovskije novosti“ buvo publikuotas straipsnis, pavadintas „Apnuodyta politika“. Jo autoriai – chemikas Vilas Mirzajanovas ir Levas Fiodorovas (patys tiesiogiai sovietinėje cheminių ginklų kūrimo programoje „Foliant“, kurios metu ir buvo sukurta „Novičok“ nuodų grupė, jie nedalyvavo). Panašų straipsnį netrukus parengė ir leidinys „Baltimore Sun“.

Vėliau V.Mirzajanovas ir L.Fiodorovas buvo teisiami už valstybės išdavystę, tačiau jų byla taip ir liko dūlėti prokurorų kabinetuose – teisinio pagrindo pripažinti juos kaltais nebuvo. Mat, visų pirma, informacijos apie „Novičiok“ paviešinimas buvo ne valstybinės paslapties, o atskiros agentūros – „Goskomchimnefteprom“ – slaptos informacijos atskleidimas, rašo fas.org. Rusijos baudžiamasis kodeksas nenumatė bausmių už atskirų agentūrų paslapčių atskleidimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis