„Kaspersky Lab“ užpuolę patentų troliai patys gavo į skūrą

Spalio mėnesį kibernetinio saugumo įmonė „Kaspersky Lab“ pateko į situaciją, kuri yra pažįstama daugybei pasaulio IT bendrovių: jokios aktyvios veiklos, apart bylinėjimosi, nevykdanti bendrovė pateikė jiems teisinį ieškinį dėl „patentuotų technologijų“ naudojimo ir pasiūlė susitarti be teismo, rašo „Ars Technica“.
„Kaspersky Lab“ įkūrėjas Jevgenijus Kasperskis
„Kaspersky Lab“ įkūrėjas Jevgenijus Kasperskis / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Patentų licencijavimo bendrovei „Wetro Lan LLC“ priklausė JAV registruotas patentas Nr. 6,795,918, iš esmės aprašantis interneto ugniasienės veikimą. Patento paraiška buvo pateikta 2000 metais, nors ugniasienės kompiuterių tinkluose yra naudojamos dar devintame praėjusio amžiaus dešimtmetyje.

Organizacija „Electronic Frontier Foundation“ su šiuo patentu susijusius teisinius ieškinius pavadino „piktinančia trolinimo kampanija“ – dėl jos nukentėjo dešimtys skirtingų įmonių. Be to, ieškovai „Wetro Lan“ dalinasi ta pačia biuro erdve su dar keliomis įmonėmis, kurių veikla gali būti apibūdinama tik kaip „patentinis trolinimas“. Sako ieškinyje „Wetro Lan“ aiškino, kad jų patento teisę pažeidžia daugybė interneto maršrutizatorių ir šakotuvų.

Didžioji dalis įmonių, supažindintų su „Wetro Lan“ ieškiniu, panašu, pakankamai greitai išspręsdavo ginčijamą klausimą už teismo salės ribų – tikriausiai tam pakakdavo santykinai nedidelės išmokos, tokiu būdu išvengiant gana reikšmingų bylinėjimosi išlaidų ir neaiškios teismo baigties. Apskritai nė vienas iš „Wetro Lan“ ieškinių net nepasiekė teisinio ieškinio formulavimo fazės. Tačiau „Kaspersky Lab“ atveju padėtis buvo visiškai kitokia.

Kai atėjo laikas teisiškai formuluoti ieškinį, „Kaspersky Lab“ teisininkų komandos vadovas Casey Kniseris pateikė teismui prašymą gauti informaciją apie kitus „Wetro Lan“ susitarimus dėl licencijavimo mokesčio. Jis įtarė, kad sumos bus ganėtinai mažos.

„Jų patentas aprašo ugniasienę, kurios vartotojas negali konfigūruoti. Jie žinojo, kad mūsų ugniasienė yra konfigūruojama. Tad jie pradėjo išsigalvoti visokias keistas pozicijas, kaip, antai, „Na, žinote, konfigūruoti tą ugniasienę galima, bet tik truputį“. Manau, dėl to jie pagal patento apibrėžimo sritį pateko į nepatogią situaciją“, – sakė teisininkas.

Tad „Wetro Lan“ reikalavime „susitarti“ nurodoma „draugiško reikalavimo“ suma nuo 60 000 JAV dolerių buvo sumažinta iki 10 000 dolerių – patentinio bylinėjimosi srityje tai yra grašiai. C.Kniseris bandė jiems išaiškinti, kad visiškai nesvarbu, kokio dydžio yra susitarimo suma. „Kaspersky Lab“ tiems žmonėms nebūtų mokėję net sudilusio varioko“, – sakė teisininkas.

Tuomet C.Kniseris ėmėsi naujos taktikos.

„Mes jiems pasakėme: gerai, 10 000 dolerių mums tinka. Sumokėkite mums 10 000 dolerių“, – patentų troliams pareiškė teisininkas.

Po apsikeitimo elektroniniais laiškais „Wetro Lan“ galų gale sutiko sumokėti „Kaspersky“ 5000 dolerių, kad galėtų ištrūkti iš nemalonios padėties. Pirmadienį buvo pasirašyti susitarimo dokumentai ir abi įmonės atsisakė visų pretenzijų viena kitai.

„Mūsų požiūriu, teisme būtume laimėję. Turėjome tvirtų patento galiojimo mūsų ugniasienei argumentų. Todėl nenorėjome jiems mokėti jokių pinigų. Ir mums neatrodė sąžininga, kad jie gali tiesiog sausi išlipti iš balos“, – aiškino teisininkas.

Asmeninio tinklaraščio įraše apie bylinėjimąsi su „Wetro Lan“, „Kaspersky Lab“ įkūrėjas Jevgenijus Kasperskis rašė, kad jo kompanija jau laimėjo prieš penkias patentų bendroves, viena iš jų – liūdnai pagarsėjusi „Lodsys“. Tai yra labai agresyvių patentų trolių bendrovė, kuri reikalavimų susimokėti laiškus siuntinėdavo mažiesiems programėlių kūrėjams. Ieškinį prieš „Kaspersky Lab“ šioji bendrovė atsiėmė prieš pat teismo pradžią.

Ir nors antivirusinių programų kūrėjų išlaidos teisininkų išlaikymui yra nemenkos, patentų troliams skirtų išmokų suma iki šiol yra lygi nuliui. Bendrovės, užsiimančios tokia pinigų prievartavimo su teisine priedanga veikla žino, kad jų taikiniais tapusios įmonės bus linkusios tartis už teismo salių ribos dėl didelių teisinių išlaidų grėsmės.

„Įmonės tiesiog susimoka santykinai nedidelę sumą troliams, kad tie atstotų, o įmonė toliau galėtų užsiiminėti kokia nors naudinga veikla. Tačiau ilgainiui jie atsiduria pralaimėjusiojo pozicijoje: kai tik troliai pajunta lengvų pinigų kvapą, jie grįžta reikalauti dar ir dar“, – rašė J.Kasperskis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis