„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kauniečiai kviečia visus įrašyti savo palinkėjimą Lietuvai į DNR molekulę

Pasaulyje informacijos kiekiai didėja eksponentiniu greičiu, o kartu su jais vystosi ir duomenų saugojimo technologijos. Jeigu pirmajame kietajame diske tilpo vos 5 MB informacijos - maždaug viena prastos kokybės nuotrauka, tai šiandien savo telefone galime laikyti beveik 26 tūkstančius kartų daugiau duomenų.
Lietuvos himnas - DNR molekulėje
Lietuvos himnas - DNR molekulėje / Genomika
Temos: 2 DNR Genomika

Pažangi technologija

Kauno mokslo ir technologijų parke įsikūrusio genetikos startuolio „Genomika“ bendraįkūrėjas Mantas Simutis tvirtina, kad nors duomenų saugojimo technologijos tobulėja, jų laikymo principas yra nepakitęs. Todėl kartu su komanda ėmė vystyti daug perspektyvesnį būdą – informaciją saugoti gamtos jau senai sukurtoje saugykloje – DNR.

Pasak jo, vienas gramas DNR gali talpinti tūkstačius terabaitų skaitmeninių duomenų. Šiuo metu Kauno mokslo ir technologijų parke įkurtoje naujos kartos sekoskaitos laboratorijoje „Genomika“ mokslininkai tobulina ne tik informacijos įrašymo, bet ir nuskaitymo iš DNR technologiją.

„Mes pasaulyje esame pirmieji, kurie įrašė savo šalies nacionalinį himną į DNR molekulę ir sėkmingai jį nuskaitė. Siekiame, kad ateityje tai būtų prieinama ne tik moderniose genetikos laboratorijose, bet ir kiekvienam vartotojui. Kol kas tai nėra pigiausia duomenų laikymo forma, tačiau drąsiai galime teigti, kad tvariausia. Tokiu būdu saugoma informacija nesensta tūkstantmečius, nenaudoja energijos, neteršia atmosferos CO2 emisijomis ir yra labai kompaktiška. Šiandien 1 megabaito įrašymas į DNR kainuoja iki tūkstančio eurų, tačiau kopijos – gerokai pigesnės. Ateityje šios technologijos kaina mažės, o greitis tik didės“, – įsitikinęs M.Simutis.

Šiais metais „Genomika“ užėmė antrąją vietą Lietuvos mokslo akademijos mokslo populiarinimo konkurse. Kartu su dar 9 įmonėmis startuolio komanda buvo pakviesta pristatyti pasauliui savo vystomą technologiją Expo 2020 Dubajuje.

Taip pat įrengė ekspoziciją valstybės pažinimo centre, kur kiekvienas lankytojas gali susipažinti su technologija ir palikti palinkėjimą Lietuvai – jis bus įrašytas į DNR molekulę. Ši inovacija taip pat pretenduoja būti išrinkta „Metų technologija“ pasauliui Kauno startuolių rinkimuose.

Palinkėjimą galite palikti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“