Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Keičiasi debesų pasiskirstymas pasaulyje, ir tai nėra geros naujienos Žemei

Debesų išsidėstymas mūsų planetoje per pastaruosius keletą dešimtmečių smarkiai pakito, ir tai nėra geros naujienos Žemei.
Plunksniniai debesys
Plunksniniai debesys / skyphoto.com nuotr.

Naudodami palydovų duomenis, kurie padeda sekti debesų pasiskirstymą nuo 1983-iųjų, mokslininkai nustatė, kad dėl klimato atšilimo daugiau debesų kaupiasi poliuose.

Todėl subtropinės sausosios zonos – tarp 20–30 laipsnių platumų – plečiasi. Be to, tyrėjai teigia, kad debesų viršūnės kyla aukščiau į atmosferą. Visi šie pokyčiai gali pagreitinti planetos atšilimą, rašo businessinsider.com.

Dėl orbitos santykio tarp Žemės ir Saulės tropiniuose regionuose kaupiasi daugiau saulės spinduliuotės nei poliuose, taigi debesų buvimas šiuose regionuose yra itin svarbus. Debesys padidina mūsų planetos albedą – Žemės galimybę atspindėti Saulės energiją ir radiaciją atgal į kosmosą.

Esant mažesniam kiekiui debesų virš atogrąžų regionų mažiau Saulės energijos bus atspindėta ir Žemė ims šilti greičiau. O kylančios debesų viršūnės padidins šiltnamio dujų efektą, nes debesys po jais „įkalina“ daugiau šilto oro.

Daugumoje klimato modelių tokie pokyčiai nuspėti, tačiau debesis mokslininkams itin sunku tirti dėl to, kad jie nuolatos keičia formą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos