Kibernetinio saugumo pagrindai, kuriuos turi žinoti kiekvienas

Prieš porą savaičių po pasaulinių socialinių tinklų techninių problemų sekė kita situacija – tarptautinėje žiniasklaidoje pasklido žinia dėl parduodamų naudotojų duomenų. Įvykis tapo geru priminimu ir paskatinimu visiems pasikartoti kibernetinio saugumo ir privatumo pagrindus, kurie gali padėti apsaugoti asmeninę informaciją internete.
Saugumas internete
Saugumas internete / 123RF.com nuotr.

Kontroliuoja viešai prieinamų duomenų kiekį

Kurdamas naują socialinių tinklų paskyrą, paskelbdamas įrašą su neseniai įgytu universitetiniu išsilavinimu ar įkeldamas naują profilio nuotrauką, vartotojas visada gali pasirinkti, kokiai žmonių grupei matyti šią informaciją – tai nulemia ir taisyklės, dėl kurių vartotojas sutiko prisijungiant prie socialinio tinklo. Tačiau ne paslaptis, kad kai kurie žmonės gana nerimtai žiūri į šią problemą ir skelbia visas savo kasdienes naujienas visiems.

Toks svarbios informacijos pateikimas viešai leidžia atlikti duomenų nuskaitymą arba automatizuotą informacijos rinkimą iš interneto svetainių, o tai savaime nėra neteisėta praktika. Kaip ir bet kuri kompiuterinė programa, duomenų rinkimas tampa pavojingas tik tuo atveju, jei tokiu būdu gauti duomenys patenka į netinkamas rankas ir sukuriamos plačios duomenų bazės, kurios, patekusios į įsilaužėlių rankas, naudojamos prieš šiuos žmones ir padeda nulaužti asmenines ar įmonių banko sąskaitas.

Taigi viskas, ko įsilaužėliui gali prireikti, norint pasiruošti tikslinei kibernetinei atakai, yra įgyta teisėtai, todėl kitą kartą, kai informuosite savo draugus apie savo pasiekimus darbe ar asmeniniame gyvenime, gerai pagalvokite, kam ši informacija skelbiama ir ar tikrai ją reikėtų viešinti.

Slapukai ir jų leidimai

Slapukai, kuriuos reguliariai patvirtiname, kai lankomės svetainėje, yra nedideli tekstiniai failai, kuriuos naršyklė saugo vartotojo įrenginyje, kad nustatytų įvestą informaciją ir išsaugotų atskirus nustatymus. Kiekviena svetainė naudoja skirtingų tipų slapukus, kurie pagerina svetainės našumą ir suasmeninimą. Slapukai paprastai yra saugūs ir neturi neigiamo poveikio vartotojui.

Tačiau, kaip ir bet kokius duomenis, elektroniniai nusikaltėliai gali naudoti slapukus ir juose pateiktą informaciją, kad įvykdytų elektroninius nusikaltimus, priversdami atakai naudojamus virusus ar kenkėjiškas programas apsimesti slapuku ir gauti prieigą prie vartotojo informacijos ir įrenginio.

Štai kodėl jūs turite būti atsargūs ir atkreipti dėmesį į tai, kokie slapukai gali būti aktyvuoti lankomoje svetainėje – būkite ypač atsargūs, kai pirmą kartą atidarote svetainę arba pastebite akivaizdžių trūkumų, pavyzdžiui, neįprastai suformatuotą svetainės adresą ar akivaizdžiai prastą gramatiką – pagal šiuos požymius galima nesunkiai atpažinti kenkėjiškiems tikslams sukurtą svetainę.

123RF.com nuotr./Kibernetinis saugumas
123RF.com nuotr./Kibernetinis saugumas

Kad duomenys nepatektų į netinkamas rankas, visada apsvarstykite, kokius slapukus priimate, taip pat reguliariai peržiūrėkite žiniatinklio naršyklėje rodomą informaciją apie slapukų leidimus, kad pašalintumėte pasenusius duomenis. Retkarčiais net ir visų slapukų ištrynimas gali būti geras būdas išvalyti naršyklę, nes kitą kartą, kai lankotės mėgstamose svetainėse, įprasti slapukai bus vėl atkurti.

Įvertinkite ir įsitikinkite, kad informacija yra patikima

Norint apsisaugoti nuo nepageidaujamų kibernetinių atakų, labai svarbu visada įvertinti visą perskaitytą ir gautą informaciją, o juo labiau – kam ir kaip atskleidžiami svarbūs duomenys ir informacija.

Nusikaltėliai, dažnai apsimetantys patikimu asmeniu ar įmone, skambina arba siunčia elektroninius pranešimus, pasakoja įsivaizduojamas situacijas, kurių pagalba vėliau gaunami asmens duomenys, banko sąskaitos informacija ir prieiga prie kitų svarbių duomenų.

Mika Laude, „Huawei“ kibernetinio saugumo ir privatumo viceprezidentas, teikiantis patarimus kibernetinio saugumo klausimais, pabrėžia: „Dėl pandemijos mes esame daugiau įsitraukę į internetą, jame praleidžiame daugiau laiko ir tai žymiai padidina kibernetinio pavojaus riziką. Įmonėje „Huawei“ mes pasitikime daugeliu aspektų: sveiku protu, gerais žmonių ketinimais, savo darbuotojais, standartais ir sertifikatais. Kad tai įgyvendintumėte savo kasdieniame gyvenime, neatidarykite įtartinų nepažįstamų žmonių el. laiškų, prieš įvesdami duomenis ar atlikdami mokėjimus įvertinkite svetainių patikimumą ir jų saugumo lygį“.

Svarbu nepamiršti atnaujinimų

Programinės įrangos naujiniai yra neatskiriama vartotojo skaitmeninio saugumo ir privatumo dalis, nes jie apima programų pataisymus, kurie pagerina saugumo lygį. Kita vertus, įsilaužėliai mėgsta saugumo trūkumus - jie gali užkrėsti jūsų įrenginį ir pavogti duomenis, kai naršote specialiai tam sukurtoje svetainėje arba jei atidarote virusu užkrėstą pranešimą.

123RF.com nuotr./Duomenų saugumas
123RF.com nuotr./Duomenų saugumas

Jei virusas patenka į vartotojo įrenginį, jis gali greitai išplisti į draugų, šeimos narių ir verslo partnerių įrenginius, todėl svarbu nuolat atnaujinti programinę įrangą ir sistemas ne tik dėl savo, bet ir jūsų draugų bei kolegų saugumo. Todėl kitą kartą, kai telefonas jums praneš apie dabartinius atnaujinimus, neatidėkite jų arba tiesiog suaktyvinkite automatinio atnaujinimo funkciją, kad visos jūsų įrenginiuose naudojamos programos ir toliau atitiktų naujausius saugumo reikalavimus ir funkcijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų