Klimatologai negailestingi: nubrėžė laiko ribą, kurią peržengus planetos jau nebeišgelbėtume

Naujausioje „European Geosciences Union“ ataskaitoje teigiama, kad šalių vyriausybėms jau beveik neliko laiko ir būtina imtis skubių veiksmų. Reikia daryti neatidėliotinus ir veiksmingus žingsnius, jei dar norime suvaldyti klimato kaitą, kitu atveju jau bus per vėlu.
Klimato atšilimas
Klimato atšilimas / 123rf.com nuotr.

Ir tuos veiksmus reikia daryti jau šiandien, jei dar norime, kad pasaulinė temperatūra iki 2100 metų nepakiltų 2 °C aukščiau įprastinio lygio. Mokslininkų tyrimas taip pat atskleidė, kad jau beveik praėjo tas laikas, kai reikėjo imtis radikalių sprendimų, jei norėjome, kad pasaulinė temperatūra nepakiltų daugiau nei 1,5 °C. „Mūsų tyrime aiškiai matyti, kad yra būtina taikyti griežtus kovos su klimato kaita veiksmus ir terminus. Mes priėjome prie išvados, kad liko labai mažai laiko ir jam pasibaigus bus neįmanoma įgyvendinti Paryžiaus susitarimo, netgi taikant drastiškas išmetamųjų teršalų mažinimo strategijas“, – sakė Henkas Dijkstra, Utrechto universiteto (Nyderlandai) profesorius ir vienas iš šio tyrimo autorių.

Tyrimo tikslas buvo nustatyti „negrįžimo tašką“ arba klimato kaitos veiksmų galutinį terminą. Ši data būtų paskutinis galimas terminas, iki kurio dar galima būtų išvengti klimato katastrofos ėmusis atitinkamų priemonių.

„Negrįžimo taško koncepcija turi privalumų, kai kalbame apie laiką ir konkrečią datą, iki kurios yra būtina imtis veiksmų dėl klimato kaitos“, – teigė Matthiasas Aengenheysteris, Oksfordo universiteto (JK) tyrėjas ir šio tyrimo vadovas. Mokslininkai naudojo klimato modelius ir siekė nustatyti konkrečią datą, kada jau bus per vėlu imtis kažkokių veiksmų, norint, kad pasaulinė temperatūra iki 2100 metų nepakiltų daugiau kaip 2°C.

Tad galutinė data yra aiški – 2035 metai. Tačiau, jei norime pasiekti šį tikslą, kad pasaulinė temperatūra iki 2100 metų nepakiltų daugiau kaip 2°C, kasmet pasaulinis atsinaujinančios energijos naudojimas privalo padidėti 2 procentais.

Taip, mokslininkai pripažįsta, kad jų išvados yra ambicingos. „Atsinaujinančios energijos dalis priklauso nuo bendro energijos sunaudojimo ir dabartinis švarios energijos augimas yra tikrai nepakankamas“, – teigė Frederickas van der Ploegas, Oksfordo universiteto ekonomikos profesorius ir šio tyrimo bendraautoris.

„Atsižvelgiant į lėtą didelių politinių ir ekonominių permainų procesą, vis dar būtina imtis ryžtingų veiksmų, nes kuklus veiksmų scenarijus neduos reikiamo efekto ir nesumažins dabartinių išmetamųjų teršalų kiekio“, – pridūrė F.van der Ploegas. Jei žmonija nori, kad iki 2100 metų pasaulinė temperatūra nepakiltų daugiau kaip 1,5 °C, ji privalo imtis kardinalių veiksmų dar iki 2027 metų. Viena iš būtinų sąlygų yra ta, kad kasmet reikia atsinaujinančios energijos kiekį padidinti 5 procentais. Tačiau visi suprantame, kad realybėje tai yra neįmanoma.

Tyrėjų komanda iš Utrechto kompleksinių sistemų studijų centro ir Jungtinės Karalystės Oksfordo universiteto tikisi, kad ši ataskaita paskatins valstybes ir jų vadovus imtis skubių veiksmų, nors kol kas JAV prezidentas viską daro priešingai ir panašu, kad atstovauja naftos pramonės interesus.

„Tikimės, kad galutinio termino turėjimas paskatins politikus ir politikos kūrėjus imtis skubių veiksmų. Liko labai mažai laiko, jei dar norime įgyvendinti Paryžiaus susitarimo tikslus“, – teigė H.Dijkstra.

Šis tyrimas buvo paskelbtas „European Geosciences Union“ moksliniame žurnale „Earth System Dynamics“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų