Dar prieš referendumą daryta apklausa parodė, kad 90 proc. Jungtinės Karalystės technologijų sektoriuje dirbančių respondentų nepritaria JK išstojimui iš ES. Nors technologijų sektorius nebus paveiktas kaip, pavyzdžiui, bankinis, yra priežasčių, dėl kurių po „Brexit“ bus sunkiau sukurti sėkmingą technologinį verslą ne tik Jungtinėje Karalystėje, bet ir visoje Europoje.
Talentai
Darbuotojai iš ES narių yra labai svarbūs JK startuoliams, nes neužtenka šalyje paruošiamų jaunų specialistų. JK palikus ES atsiras daugiau imigracijos ir darbuotojų samdymo barjerų, o tai ypač sunkiai išgyvens nedidelės technologijų įmonės.
Prekybos barjerai
„Amazon“ akcijų vertė praėjus kelioms dienoms po „Brexit“ smuko 3 procentais. Ilgą laiką bendrovė naudojo JK kaip prekių pristatymo centrą Europai, o jos paskirstymo centrai apylygiai paskirstyti tarp JK ir Vokietijos. Vien į JK „Amazon“ investavo 6,3 mlrd. eurų.
„Brexit“ geriausiu atveju reprezentuoja neužtikrintumą, kad prekių pristatymas per sienas bus sudėtingesnis bendrovėms, kurios tiekia prekes Europai iš JK – nuo „Amazon“ iki techninės įrangos gamintojų.
„Brexit“ šalininkai sakė, kad JK ir po referendumo galės likti atviroje Europos rinkoje. Tačiau tam reikės laikytis ES taisyklių, o to greičiausiai nenorės ateinanti „Brexit“ šalininkų vyriausybė.
Dar daugiau, ES gali sumanyti izoliuoti Didžiąją Britaniją, kad atgrasytų kitas šalis nuo panašių sprendimų. Tai tokias įmones kaip „Amazon“ gali priversti persvarstyti visą veiklos Europoje strategiją.
Duomenų įstatymai
ES skatino vieningą skaitmeninę rinką, kuri turėjo sukurti vienodas taisykles viskam – nuo el. komercijos iki skaitmeninio transliavimo ir vartotojų privatumo. JK save išbraukė iš šio projekto.
Iš vienos pusės tai gali būti geriau JK veikiančioms technologijų įmonėms, nes ten buvo mažesnis duomenų privatumo reguliavimas, o ES nuolat stato barjerus kai kurioms įmonėms, kaip „Google“.
Tačiau žiūrint plačiau „Brexit“ britų įmonėms gali pakenti labiau dėl masto ekonomikos. To paties produkto ar paslaugos pristatymas daugelyje rinkų leidžia sumažinti sąnaudas ir padidinti pelną. Po „Brexit“ rinka taps labiau fragmentiška, todėl sumažės įmonių pelnas.
Neapibrėžtumas ir detalės
Yra aibė smulkių iššūkių, kurie po „Brexit“ paveiks tiek technologijų, tiek ir kitų sektorių įmones. JK startuoliai praras prieigą prie tam tikrų ES šaltinių, kaip rizikos kapitalas. Vieningos rinkos taisyklės padėjo sumažinti tarptinklinio ryšio ir skrydžių mokesčius, tačiau po „Brexit“ darbas ir kelionės Europoje gali tapti kur kas brangesnės ir sunkesnės.
Taip pat yra ir neapibrėžtų neprognozuojamų pasekmių. Dabar, kai JK išreiškė viešą priekaištą Europos kaimynams, gali atšalti santykiai tarp tarptautinių partnerių. Kol kas neaišku, kaip tiksliai visa tai įvyktų, tačiau neužtikrintumo pojūtis gali būti pati blogiausia „Brexit“ pasekmė.