Kaip pastebi „Microsoft“ atstovai, tyrimas parodė, kad apie saugumą internete reikia kalbėti net ir su tais, kurie be technologijų savo gyvenimo neįsivaizduoja. Norint išvengti didžiosios dalies sukčių apgavysčių tereikia atsiminti aštuonias paprastas taisykles.
Naudokite sudėtingus, unikalius slaptažodžius skirtingoms paskyroms
Jei kas nors turi jūsų namų raktą, jie gali užeiti ir apiplėšti kiekvieną kambarį jūsų namuose. Taip pat gali įvykti ir su slaptažodžiais ir aktyviomis paskyromis. Per dažnai mes pasirenkame slaptažodžius, kuriuos būtų lengva atsiminti, pavyzdžiui, vardus ar gimimo datas. Tačiau jei jūsų slaptažodis lengvai įsimenamas, tikėtina, kad ir internetiniams sukčiams bus lengva jį atspėti. Jei naudosite tą patį, paprastą slaptažodį kelioms paskyroms, sukčiams atversite gana lengvą kelią prie juose esančios asmeninės informacijos – jiems pakaks išgauti ar atspėti vieną jūsų slaptažodį.
Naudokite slaptažodžių tvarkykles (angl. password manager), kad galėtumėte išsaugoti kelis slaptažodžius skirtingoms paskyroms. Taip įsitikinkite, kad kiekvienas slaptažodis būtų sudėtingas, t. y. jį sudaro mažiausiai 10 simbolių, apimančių didžiąsias ir mažąsias raides, skaičius, specialius simbolius.
Nepriimkite pakvietimų iš nepažįstamų žmonių socialiniuose tinkluose
Ne visi žmonės internete yra tokie, kokie sako esą. Dažnai kibernetiniai nusikaltėliai sukuria netikras paskyras socialiniuose tinkluose, kad galėtų artimai bendrauti su neatsargiais vartotojais, ištuštinti jų kišenes ar pasiekti kitų blogų tikslų.
Jei susidūrėte su nepažįstamu internete, kuris įkyriai reikalauja pasidalinti savo asmenine informacija arba prašo pinigų, tai turėtų sukelti įtarimą. Jei įmanoma, susiraskite šį asmenį tiesiogiai, kad galėtumėte patvirtinti, kad paskyra yra autentiška. Vis dar nesate tikras dėl asmens tapatybės, bet norite vis tiek priimti jo pakvietimą? Kad apsisaugotumėte, privatumo nustatymuose apribokite informaciją, kurią gali pamatyti asmuo jūsų profilyje.
Atsiminkite: internete galioja tokios pačios taisyklės kaip ir realybėje – nesidalinkite jautria arba asmenine informacija su nepažįstamais.
Veiksmai prisijungus gali turėti pasekmių atsijungus
Įsivaizduokite internetą kaip miesto aikštę arba šaligatvį: tai vieša erdvė, kur kiekvienas gali matyti ir pasidalinti bet kuo, ką įkeliat. Nesvarbu ar tai buvo viešas turinys, ar jūs davėte leidimą kitiems naudotis turiniu.
Prieš įkeliant įrašą paklauskite savęs: ar norėčiau, kad mano darbdavys, klientas arba giminaitis tai žinotų? Net ir tokie dalykai kaip jūsų santykių statusas arba namų adresas, kurie gali atrodyti kaip nereikšminga informacija, bet patekę į sukčių rankas, gali būti panaudoti prieš jus.
Prisiminkite: iš interneto turinį ištrinti labai sudėtinga
Yra pora išimčių, bet deja, nėra mygtuko, visam laikui ištrinančio turinį, įkeltą į socialinius tinklus. Bet koks vaizdas, komentaras ar nuotrauka, kuriuos jūs įkeliate, tikėtina internete lieka amžinai. Net jei pašalinate pradinį įrašą, negalite būti tikri, kad kas nepasidarė jo kopijos ar nepasidalino jūsų turiniu kituose socialiniuose tinkluose. Taigi nekelkite į internetą to, ko nenorėtumėte kitiems parodyti.
Prieš spausdami pagalvokite
Sukčių mėgstamiausia taktika – apgaulės būdu vartotojus priversti parsisiųsti kenkėjišką programinę įrangą, kuri leidžia jiems pasisavinti jūsų asmeninę informaciją. Nuo populiaraus žaidimo iki elektroninio laiško, siūlančio techninę pagalbą – kenkėjiškos programos gali būti užsimaskavusios daugybe skirtingų būdų.
Venkite siųstis programėles, kurios atrodo keistai arba yra įkeltos nežinomame internetiniame puslapyje. Netikite, kad elektroninis laiškas yra tikras? Paklauskite savęs: ar siuntėjas turi neįprastą elektroninio pašto adresą? Ar pasisveikinimas yra neasmeninis? Ar laiške pilna gramatinių klaidų? Ar iš turinio jaučiama keista skuba?
Jei vis dar nesate tikras, susisiekite su prekės ženklu arba kompanija jų oficialiais bendravimo kanalais, pavyzdžiui, per jų internetinį puslapį ar paskyrą socialiniuose tinkluose. Visada geriausia keliskart pasitikrinti nei rizikuoti savo saugumu.
Atnaujinkite savo privatumo nustatymus ir antivirusinę sistemą
Jei neatnaujinsite savo gynybos priemonių, kibernetiniai nusikaltėliai galiausiai suras būdų kaip jas apeiti. Įsitikinkite, kad turite naujausius operacinės sistemos atnaujinimus, ir pasistenkite pasitikrinti savo privatumo nustatymus programėlėse ir naršyklėje, kurią naudojate.
Visada naudokite saugų tinklą
Kai naudojatės viešu tinklu, tokiu kaip bevielis internetas prekybos centre, neturite tiesioginės įtakos jo saugumui. Jei negalite prisijungti prie saugaus tinklo arba užtikrinti, kad jūsų prietaisas yra apsaugotas, nesidalinkite jautria informacija. Saugiau būtų palaukti, kol būsite namuose ir naudositės slaptažodžiu apsaugotu interneto tinklu.
Klauskite patarimų žmonių, kuriais pasitikite
Niekada neskubėkite spausti ant nuorodos arba įkelti įrašą. Nėra nieko skubiau ir svarbiau nei mūsų saugumas internete.
Suvaldyti grėsmes internete gali būti labai sunku, bet yra daugybė šaltinių, padedančių jums. Kai manote, kad nesate užtikrintas arba įtariate asmens, nuorodos, programos ketinimus, visada pasikliaukite patirtimi žmonių, kuriais pasitikite. Ar tai būtų draugas, vienas iš tėvų, mokytojas ar jūsų įmonės programinės įrangos kūrėjas.