„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kosminė problema: kaip pasigaminti statybinių medžiagų Mėnulyje?

Kai žmonės sugrįš į Mėnulį – ar tai nutiktų 2024 metais, ar keletu metų vėliau – jie turėtų ten ir pasilikti. Na, ne tie patys astronautai, bet planuojama palydove įrengti nuolat gyvenamą tyrimų stotį. Vienas iš iššūkių, kylantis rengiant tokius planus – statybinės medžiagos.
Viena pagrindinių technologijų Mėnulio statybose turėtų būti trimatis spausdinimas iš vietinių medžiagų
Viena pagrindinių technologijų Mėnulio statybose turėtų būti trimatis spausdinimas iš vietinių medžiagų / „Scanpix“ nuotr.

Gabenti visus komponentus bazės sienoms ir luboms iš Žemės kainuotų labai brangiai; be to, tokius komponentus būtų sudėtinga remontuoti ar pakeisti naujais. Alternatyva – gaminti komponentus Mėnulyje, panaudojant regolitą.

Regolitas yra smulkios dulkės, dengiančios Mėnulio paviršių. „Apollo“ astronautų teigimu, regolito konsistencija jos primena miltus. Tiesa, kiekviena dulkelė yra labai aštri, nes nepatiria atmosferinės erozijos. Tyrimai apie regolito panaudojimą kaip žaliavos trimačiam spausdinimui vykdomi ne vienerius metus. Neseniai pasirodžiusioje apžvalgoje pristatoma dabartinė technologijos situacija.

Pagrindinė išvada – skirtingos trimačio spausdinimo metodikos bus naudingos skirtingiems poreikiams Mėnulyje patenkinti. Vieni metodai bus naudingi statant pastatus, kiti – esamų konstrukcijų remontui, treti – gaminant smulkesnius įrenginius. Taigi įvairioms tyrimų grupėms nebūtina konkuruoti tarpusavyje; priešingai, visos gali prisidėti prie efektyvesnių Mėnulio tyrimų.

Apžvalga publikuojama „Acta Astronautica“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“