Jūsų dėmesiui – Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, aptaria 5 labiausiai šiais metais besiplėtusias technologijas.
1. 5G ryšis – jau beveik čia pat
Neabejotinai viena svarbiausių technologinių temų šiemet – 5G ryšio tinklo plėtra ir jį palaikančių įrenginių kūrimas. Nemažai pasistūmėta ir dėl šios technologijos diegimo Lietuvoje – neseniai buvo pranešta, kad 5G dažnių aukcionas turėtų būti paskelbtas jau kitų metų pirmąjį ketvirtį.
Išvystytas penktosios kartos ryšys pradės naują technologinę erą ir paspartins daiktų interneto plėtrą. Jis leis spartesniu greičiu atlikti skaitmenines verslo operacijas, žiūrėti aukščiausios raiškos filmus, žaisti greitos reakcijos reikalaujančius žaidimus ir per trumpą laiką atsisiųsti net itin didelius duomenų failus.
2. Pokalbių robotai
Verta paminėti ir vis labiau prigyjančius susirašinėjimo ir pokalbių robotus (angl. Chatbots). Šie virtualūs klientų aptarnavimo asistentai dažniausiai naudojami įvairiose prekių ir paslaugų internetinėse svetainėse, socialiniuose tinkluose ar susirašinėjimo aplikacijose (pvz.: „Facebook Messenger“ ar „Whats App“).
Pokalbių robotai arba vadinamieji botai jau tapo kelionių, muzikos ir net medicinos konsultantais, o „Business Insider“ tyrimo duomenimis, juos kitais metais įsidiegti ketina net 80 proc. apklausoje dalyvavusių įmonių. Botai veikia dirbtinio intelekto principu – su laiku jie tampa vis protingesni ir patikimesni bei geba atsakyti į vis daugiau klientų klausimų ir išspręsti daugiau jiems kylančių problemų be žmogaus įsikišimo.
3. Išmani sveikata
Kitas svarbus technologinis proveržis šiemet įvyko sveikos gyvensenos srityje – 2019 m. dar labiau išryškėjo vartotojų noras stebėti ir analizuoti savo sveikatos rodiklius ir fizinio aktyvumo būklę. Tai daryti padeda įvairūs sveikatos sekimui skirti įrenginiai, tokie kaip išmanieji laikrodžiai, apyrankės ir telefonų programėlės.
Pavyzdžiui, šį rugsėjį vykusio „Apple“ pristatymo metu naujasis gamintojo laikrodis daugiausiai buvo aptariamas kaip gerai savijautai užtikrinti skirtas įrenginys. Renginyje „Apple Watch“ pristatė ir vartotojai – vaizdo įraše pasakodami, kaip šis įrenginys jiems padėjo kritinėse situacijose, susijusiose su sveikata ar jos tyrimais. Skaičiuojama, kad kitais metais net 40 proc. visų išmaniųjų įrenginių bus naudojami sveikatos priežiūros ir sveikatinimo rinkose.
4. Dirbtinis intelektas
Neatsilieka ir dirbtinio intelekto (angl. Artificial intelligence) plėtra – jis palengvina kasdienį žmonių gyvenimą ir padeda optimizuoti savo veiklą vis įvairesniems verslams. Nuo balso asistentų „Amazon Alexa“ ar „Siri“ iki pagal panašumą sugrupuojamo paveikslėlių srauto dizaino platformoje „Pinterest“ – su dirbtiniu intelektu susiduriame kone visur.
„Forbes“ tyrimo duomenimis, per ateinančius trejus metus vidutiniškai 70 proc. vartotojų nustos lankytis prekybos centruos ir bankuose – čia šiandien dar atliekamas užduotis jie paves atlikti savo skaitmeniniams asistentams. Tuo tarpu, tame pačiame tyrime dalyvavę įvairių įmonių vadovai nurodė, jog dirbtinio intelekto sprendimus visose savo verslo paslaugose pritaikyti jie tikisi vėliausiai per ateinančius penkerius metus.
5. Išmanieji daiktai
Daiktų internetas (IoT) jau dabar tapo neatsiejama verslo, mokslo ir žmonių buities dalimi. Pradedant tarpusavyje susietais telefonais, automobiliais, šaldytuvais, robotais siurbliais ir baigiant išmaniomis miestų infrastruktūromis.
Skaičiuojama, kad šiais metais pasaulyje aktyvūs buvo net 26,6 mlrd. IoT įrenginiai, o kas sekundę prie tinklo visame pasaulyje tokių prisijungia net 127. Plečiantis išmanių produktų ir paslaugų rinkai, tampa vis aiškiau, kad nesujungti įrenginiai bei paslaugos greit praras aktualumą šiuolaikinio vartotojo gyvenime.